Babie Lato rowerzyści przywitali w Swołowie

W aurze słonecznego blasku w dniu 1 września 2012 r. do Swołowa wyruszyły dwie grupy rowerowe: z Postomina oraz ze Sławna. Miłośnicy Turystyki Rowerowej z Klubu „Marysieńka” w 15 osobowym składzie wyruszyli z Postomina przez Pieńkówko, Tyń, Pieszcz (dołączyli tu rowerzyści z okolic Pieszcza) podążając dalej w kierunku Pałowa, Gaci aż do Swołowa. Rekreacyjno-edukacyjna przygoda odbyła się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa na terenie gminy Postomino.

W tym dniu w Swołowie odbywał się festyn pod hasłem „Babie Lato w Zagrodzie” organizowany przez Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

W czasie trwania imprezy uczestnicy mogli spróbować nalewek i smakołyków wiejskich tj. chleb, smalec, ciasta różnego rodzaju, zupy czy pierożki. Można było podziwiać stargany z różnorodnością kultury ludowej wykonanej z drewna, gliny czy też z innych materiałów.

Wszyscy uczestnicy rajdu mieli możliwość zwiedzenia dwóch nowo powstałych zagród i zobaczenia odrestaurowanych obiektów budownictwa wiejskiego: domu zagrodnika, kuźni, domu chlebowego, budynku gospodarczego z lodownią, budynku gospodarczego z piecem chlebowym oraz zwiedzanie multimedialnych wystaw” „Historia magistra vita est”, „Kraina w Kratę – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość” oraz „Tradycje tkackie na Pomorzu”, gdzie ukryte są legendy i zwierzenia.

Główną atrakcją tego dnia w Swołowie był jednak V Regionalny Konkurs na Pomorską Nalewkę. Do konkursu zgłoszono 62 nalewki przygotowane przez 21 osób.

Swoje wyroby zgłosiły również uczestniczki rajdu: Teresa Pieniążek i Magdalena Ochocka-Gastół z Pieszcza z nalewką miodową i aroniową oraz Alicja Pawełek i Anna Libera-Wełniak ze Sławna z 7 różnymi smakowo nalewkami.

Ponadto do konkursu swoje nalewki zgłosiła Anna Kaczorek z Nacmierza (4 rózne smaki) oraz Tamara i Waldemar Izdebscy z Jarosławca. Państwo Izdebscy przygotowali też swoje własne stoisko promocyjne, a do konkursu zgłosili aż 11 różnych smakowo nalewek – i udało się. O godzinie 16.40 na scenie ogłoszono wyniki konkursu na nalewkę. Zostały wyłonione wyróżnienie oraz pierwsze trzy miejsca.

Nalewki: „Cytrynówka” i „Gorąca Krew” Tamary i Waldemara Izdebskich z Jarosławca otrzymały wyróżnienie i nagrody, natomiast nalewka „Aroniówka”  (również p. Izdebskich) otrzymała II miejsce i nagrody.

Uwieńczeniem tego niezwykle udanego dnia była bardzo miła informacja, że nagrodę za najbardziej oryginalne stoisko otrzymało stoisko nr 1 – Tamary i Waldemara Izdebskich z Jarosławca.

Gratulujemy tylu osiągnięć w czasie jednego dnia. Warto mieć hobby i w nie inwestować. Życzymy kolejnych sukcesów. Niestety tym razem szczęście się nie uśmiechnęło do żadnej z rajdowiczek. Ale trzymamy kciuki i namawiamy do uczestnictwa w dalszych konkursach.

W czasie odpoczynku w swołowskiej zagrodzie narodził się wiersz autorstwa Krystyny Zielonki - oto on.:

Nalewka jest dobra na wszystko,
na dobre i na złe,
gdy jedziesz wężykiem szybko
i w słowach zaczynasz przebierać,
nie martw się gdy spotka cię Policjant,
bo nie zatrzyma Cię – on mów wnet
„NIECH JEDZIE BABCINA,
BO MA ALZHEIMERINA”

Do zobaczenia na następnych rajdach, a w tym miesiącu jeszcze dwa spotkania z rowerzystami:

16 września 2012 r – dla wszystkich chętnych – Rajd do „Jaskółówki” – Jeżczyki, kierunek Nowy Jarosław, start z Ronina około godz. 11.00

23 września 2012 r. – Festiwal Rajdowy „TRZY w JEDNYM” z okazji Światowego Dnia Turystyki – trasa piesza, Nordic Walking i rowerowa – start z Chudaczewa około godz. 12.30

Szczegóły w najbliższych dniach na stronie internetowej www.ckis.postomino.pl.

Zapraszamy!

M. Lech-Szajner

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Kultura, Rajdy rowerowe, Sport i rekreacja i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.