Dwa wyróżnienia w konkursie o Certyfikat marki lokalnej ZIELONE SERCE POMORZA

W piątek, 25 listopada 2011 r. w Dworku Golikowo w Rzyszczewie odbył się Finał III edycji Konkursu o Certyfikat marki lokalnej ZIELONE SERCE POMORZA 2011, którego organizatorem jest Fundacja Partnerstwo Dorzecze Słupi. Spośród 6 przyznanych tytułów (na 67 pretendentów) w 3 kategoriach konkursu wyróżnienia otrzymali: Danuta Mielczarek z Chudaczewa za „rozkosz podniebienia” – swojskie masło (kat. A – produkty spożywcze) oraz Centrum Kultury i Sportu w Postominie za Międzynarodowy Bieg po Plaży (kat. C – inicjatywy lokalne).

Celem konkursu jest identyfikacja oraz promocja lokalnych produktów żywnościowych, rzemieślniczych oraz usług wytwarzanych na terenie gmin należących do Partnerstwa Dorzecze Słupi przez lokalnych wytwórców, bądź z zasobów tych 19 gmin, rozpowszechnienie wiedzy o możliwości wykorzystania lokalnych zasobów, walorów specyficznych dla danego miejsca i regionu oraz ich wykorzystanie we wzbogacaniu lokalnej oferty turystycznej a także upowszechnianie tzw. dobrych praktyk w kreowaniu zrównoważonego rozwoju lokalnego.

Do konkursu zgłaszane są charakterystyczne dla regionu produkty, które są wytwarzane w sposób niemasowy, przyjazny dla środowiska, z surowców lokalnie dostępnych w 3 kategoriach:
A. produkty spożywcze (potrawy i dania gotowe, mięso, ryby, drób, wędliny, mleko, sery, farsze, miód i jego przetwory, owoce, warzywa, konfitury, powidła, soki, zakwasy, mąki, kasze, chleby i inne wypieki, wyroby cukiernicze i piekarnicze, napoje, etc.),
B. produkty lokalne niespożywcze: produkty i usługi turystyczne, wyroby rękodzielnicze i rzemieślnicze, gospodarstwa agroturystyczne i ośrodki wypoczynkowe, zespoły regionalne, szlaki turystyczne, etc.,
C. inicjatywy lokalne: wioski tematyczne, imprezy kulturalne, sportowe, rekreacyjne (rajdy rowerowe, spływy kajakowe, itp.), zrealizowane projekty i przedsięwzięcia społeczne, etc.

Już od pierwszej edycji konkursu produkty i inicjatywy z terenu Gminy Postomino znajdują się wśród tych najlepszych.

Corocznie Kapituła Konkursowa w każdej z w/w kategorii przyznaje 1 nagrodę główną i 1 wyróżnienie. Oba tytuły upoważniają nagrodzonych do używania znaku marki Zielone Serce Pomorza oraz korzystania z akcji promocyjnej.

W pierwszej edycji konkursu w roku 2009, którego finał odbył się w Zawiatach (gm. Czarna Dąbrówka) furorę zrobił Łososiowy Tort Kanapkowy, przygotowywany przez członkinie Stowarzyszenia na rzecz aktywności i rozwoju Pieńkowo-Pieńkówko „Razem lepiej”. Niestety spośród ponad 30 kandydatur okazali się lepsi. W roku 2009 zwyciężyli:
A. produkty spożywcze – nagrodę główną otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Siemianicach za nalewkę z aronii „Kubiakówkę”, wyróżnienie otrzymała „szyja indycza z farszem ziemniaczanym” przygotowana przez Lucynę Zariczańską.
B. produkty lokalne niespożywcze – zwyciężył serwis ekajaki.pl za spływy kajakowe, wyróżnienie przyznano Ewie Gębczyńskiej za „wyroby z szyszek i owoców drzew liściastych”
C. inicjatywy lokalne – zwyciężył Urząd Miejski w Kępicach, który jest organizatorem „Otwartych Mistrzostw w Zbieraniu Grzybów”, wyróżnienie otrzymała Fundacja Kaszubskie Słoneczniki za produkt „Słonecznikowa Wieś”

W roku 2010 finał II konkursu odbył się w Sanatorium Panorama Morska w Jarosławcu. Do zmagań zgłoszono 35 produktów i inicjatyw wśród których były też te z terenu Gminy Postomino.
A. produkty spożywcze – zwyciężyła Barbara Grocholska ze Słupska za „borówkę z gruszką do mięs”, a wyróżnienie otrzymała Aleksandra Rolirad z Krzyni za „syrop sosnowy”
B. produkty lokalne niespożywcze – zwyciężyła Pracownia Haftu Ręcznego i Renowacji Tkanin Unikatowych „GABI” – Gabriela Reca z Tuchomia, a wyróżnienie otrzymała Kapela Ludowa PIEŃKOWIANIE z Centrum Kultury i Sportu w Postominie
C. inicjatywy lokalne – nagrodę główną otrzymał Klemens Leman z Piaszna za „Górę Lemana”, a wyróżnienie przypadło Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Dorosłym „Przystań” z Niestkowa za musical „Serenada”

Rok 2011 – rekordowy co do ilości zgłoszeń (prawie 2 razy więcej niż rok wcześniej) przyniósł aż 2 wyróżnienia dla reprezentantów z terenu Gminy Postomino, a tym samym kolejne produkty i inicjatywy zdobyły zaszczytny certyfikat marki lokalnej Zielone Serce Pomorza.

Agnieszka Czarnuch

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Imprezy biegowe, Inne wydarzenia, Kultura, Międzynarodowy Bieg Po Plaży, Sport i rekreacja, Turystyka i promocja i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.