Gmina Postomino na falach do Europy – kulturalnie, sportowo i smacznie w Nacmierzu

Już po raz dziewiąty w dniu 9 czerwca 2012 r. w Nacmierzu odbył się festyn pod nazwą „Gmina Postomino na falach do Europy”, zorganizowany przez Bałtyckie Stowarzyszenie Agroturystyczne, Urząd Gminy Postomino i Centrum Kultury i Sportu w Postominie. Tegoroczna impreza odbyła się po raz pierwszy w historii w czerwcu. Wszystkie jej poprzednie edycje (od roku 2004) odbywały się w dniu 1 maja, tj. w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jednakże z uwagi na znaczne anomalie pogodowe w maju organizatorzy postanowili organizować imprezę w czerwcu.

W roku bieżącym patronat nad imprezą sprawował Janusz Bojkowski – Wójt Gminy Postomino, Wojciech Wiśniowski – Starosta Sławieński oraz Wiesław Czerniec – Prezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej w Warszawie.

Po oficjalnym otwarciu imprezy przez Jadwigę Krakowską – Przewodniczącą Rady Gminy Postomino i Janusza Stachowicza – Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Sławnie rozpoczęła się kulturalna i sportowa uczta. Na początku festynu Młodzieżowa Orkiestra Dęta im. Zbigniewa Galka przemaszerowała w korowodzie na miejsce występu. Potem zagrali i zaśpiewali „Pieńkowianie”, zagrała orkiestra, wystąpiły dzieci i młodzież z postomińskich szkół, z Jarosławca, Pieszcza i Postomina.

Na scenie zaprezentowali się też wszyscy ci, którzy mięli ochotę zaśpiewać hit polskiej reprezentacji na Euro 2012. Słynne „Koko Koko Euro spoko” wyśpiewali Pieńkowianie, Ostrowianie, Jagoda Franczak w towarzystwie zespołu „Brejktru” z ZS w Pieszczu oraz dziewczęta z ZS w Postominie – dwie równie utalentowane grupy. Największy aplauz zdobył Zespół Ludowy „Ostrowianie”, którzy oprócz fantastycznego wykonania hitu zadbali o atrybuty Euro. Na scenie zrobiło się biało-czerwono – czapeczki, flagi, szaliki, piłki, pomalowane twarze – to wszystko urzekło publiczność, a tym samym Ostrowianie wygrali tę rywalizację.

Równocześnie na specjalnie przygotowanym boisku odbyły się rozgrywki młodych piłkarzy – Mini Mistrzostwa Euro 2012. Była to inauguracja Mini Ligii Piłki Nożnej Powiatu Sławieńskiego rocznika 2003. Po wielu rozegranych meczach Puchar Starosty Sławieńskiego zdobyła drużyna UKS Jedynka Sława Sławno I, wyprzedzając UKS Eco Niemica i UKS Jedynka II. Czwarte miejsce w turnieju wywalczyła nasza lokalna drużyna z UKS Korlino, a piąte – UKS Jedynka Sława Sławno II.

Najlepszym zawodnikiem został: Dominik Wardak, a najlepszym bramkarzem: Jan Michalak – obaj (UKS Sława Jedynka I). Z kolei najlepszym strzelcem został Emil Teszka (UKS Eco Niemica).

Nie zabrakło też innych akcentów Euro 2012. W specjalnym namiocie wszyscy kibice mogli na żywo oglądać transmisję rozgrywanych w tym dniu meczy Mistrzostw Europy. Większość uczestników przybyła oczywiście w barwach biało- czerwonych.

Już po raz trzeci w trakcie imprezy zorganizowany został konkurs „Smaki Naszej Gminy”, mający ocalić od zapomnienia najwspanialsze receptury „ukrywane” przez mieszkańców gminy Postomino.

Do konkursu zgłoszono 9 potraw, przygotowanych przez 6 pań. Jury oceniające potrawy – Jadwiga Krakowska, Jadwiga Czerwińska i Jarosław Lichacy – mięli bardzo trudne zadanie, bo przygotowane smakołyki nie dość że były przepyszne to jeszcze nieziemsko smakowały.

Ostatecznie zwyciężyła „Rozkosz podniebienia” (domowy chleb, swojskie masło i biały ser) przygotowana przez Danutę Mielczarek z Chudaczewa. Drugie miejsce zdaniem Jury wywalczył „Bigos inaczej” przygotowany przez Jadwigę Pakos z Wilkowic. Przepyszna okazała się „Nalewka – aroniówka” przygotowana przez Annę Kaczorek z Nacmierza, która otrzymała 3 miejsce. Zwyciężczynie otrzymały z rąk dyrektora CKiS nagrody finansowe, a wszystkie panie podziękowanie i pakiety gminnych gadżetów.

Po raz kolejny wręczone zostaną także statuetki „Bociana Bałtyckiego” dla osób i instytucji, które w sposób szczególny przyczyniają się dla promocji gminy Postomino i całego powiatu sławieńskiego. W tym roku „Bałtyckie Bociany” powędrowały do rąk:

  • Grzegorza Kukowskiego prowadzącego klub modelarski w ramach sekcji UKS Czarni Pieszcz, organizatora Mistrzostw Polski Jachtów Żaglowych Sterowanych radiem, a w roku 2013 również Mistrzostw Świata
  • Stefana Kwiatkowskiego, prężnego przedsiębiorcy branży turystycznej z Jarosławca, właściciela Ośrodka Wczasowo-Rehabilitacyjnego „Arka”, mecenasa i darczyńcy wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych na terenie Gminy Postomino
  • Jana Sroki z Fundacji „Dziedzictwo” ze Sławna, który przygotował i opublikował wiele książek na temat ziemi sławieńskiej, a w tym gm. Postomino opisując jej historyczne walory

Punktem kulminacyjnym festynu był występ Zespołu „Trzy Gitary”, który rewelacyjnie wykonał na żywo największe przeboje „Czerwonych Gitar” i „Trzech Koron”. Po koncercie była zabawa pod gwiazdami – do białego rana.

Wszyscy uczestnicy bawili się świetnie, dzieci korzystały z mnóstwa przygotowanych dla nich atrakcji, dorośli zajadali się smakołykami i podziwiali rozgrywane mecze. Jednym słowem – kolejna udana impreza. Tym samym zapraszamy na kolejne.

A. Czarnuch

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Koncerty, Kultura, Piłka nożna, Śpiew, Sport i rekreacja, Sztuka, Taniec, Turystyka i promocja i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.