I Plener Artystyczny – uczyć bawiąc zaliczony

<

W dniach 18-20 czerwca w Jarosławcu odbył się I Plener Artystyczny realizowany w ramach projektu pn. „Plenery – uczyć bawiąc”. Centrum Kultury i Sportu w Postominie otrzymało dotację w wysokości 12 tys. zł na realizację tego zadania od Województwa Zachodniopomorskiego, w odpowiedzi na wniosek złożony w konkursie dot. „Wsparcia inicjatyw o charakterze edukacyjnym obejmujących realizację programów oświatowych, konferencje, konkursy, kursy, plenery, warsztaty, wystawy, festyny oraz inne działania związane z podnoszeniem wiedzy oraz aktywnością w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego wśród dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem terenów dotkniętych ubóstwem”.

Na terenie Ośrodka Wczasowego „Przywodny” w Jarosławcu przebywała 30-osobowa grupa dzieci i młodzieży. Już pierwszego dnia każde z dzieci zadeklarowało swój udział w grupie plastycznej lub fotograficznej, a tuż po kolacji rozpoczęły się pierwsze zajęcia. Tematem przewodnim był oczywiście „zachód słońca”. Zajęcia poprzedzone były krótkim wprowadzeniem teoretycznym dotyczącym historii fotografii, malarstwa i rachunku, technik pracy i wykorzystywanych materiałów.

Pierwsza plenerowa noc minęła bardzo szybko, a uczestnicy pleneru wstali przed wschodem słońca, by móc ten moment uchwycić na swoich fotografiach i szkicach. Plastycy zbierali kamienie, które zmieniły się później w przecudne biedronki i inne małe dzieła sztuki. Ułożony z nadmorskich otoczaków zegar słoneczny odmierzał zbyt szybko upływający czas. Z kolei fotografowie odwiedzili Łącko, latarnię morską i pobliskie lasy. Podczas wycieczki starali się uchwycić piękno architektury, krajobrazy i różnorodność natury. Do tego nagła ulewa spowodowała, że prace młodych twórców są rewelacyjne.
Zwieńczeniem dnia było ognisko integracyjne, w którym wziął udział pan Janusz Bojkowski – Wójt Gminy Postomino oraz Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Postominie – pani Agnieszka Czarnuch. Przed pieczeniem kiełbasek wszyscy uczestnicy Pleneru otrzymali specjalnie na tę okoliczność przygotowane upominki: komplety kredek, notesy i kapelusze. To nie był jednak koniec atrakcji na sobotni wieczór. Ci, którzy mięli jeszcze siły ruszyli na plażę tworzyć kolejne dzieła.
„Zielona noc” nie obyła się bez psikusów. Całe szczęście, że tubki z pastą mają ograniczoną pojemność, a rolka papieru toaletowego też szybko się kończy. Mimo nocnych ekscesów uczestnicy pleneru o świcie przystąpili do dalszej pracy tworząc swoje małe dzieła. A tuż po obiedzie byli już w swoich domach.

Dzieci i młodzież poznawały nowe techniki pracy i doskonaliły swoje umiejętności w zakresie sztuk plastycznych pod okiem artysty plastyka – pani Jadwigi Czerwińskiej, która z ogromną pasją i zaangażowaniem dzieliła się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

Z kolei fotografowie szkolili się pod okiem fotografika – pana Wojciecha Chrząstowskiego, autora wielu wystaw, członka Słupskiego Klubu Fotograficznego „Fotoaktywni”, który podbił serca uczestników pleneru dzięki wielkiej pasji, jaką wkłada w swoją pracę.

Dodatkowo nad grupą młodych artystów czuwało 2 opiekunów – pani Małgorzata Banasiak i pani Maria Lech-Szajner.

Czerwcowy plener uczestnicy uznali za udany. Oprócz twórczej pracy mięli też okazję odpocząć i spędzić weekend nad morzem. Kolejny plener odbędzie się we wrześniu br., a po nim zaplanowano oficjalne podsumowanie zadania i wystawę prac poplenerowych.
A.Cz.

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Kultura, Plenery artystyczne i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.