Każdy może być aktywny i sprawny, nawet w sędziwym wieku

Po raz drugi w historii gminy Postomino, wychodząc naprzeciw potrzebie zachowania „zdrowotności” i aktywności mieszkańców gminy powyżej 50-go roku życia Centrum Kultury i Sportu w Postominie zorganizowało II Sportowo-Rekreacyjne Grand Prix Gminy Postomino „AKTYWNI 50+” w roku 2011.

W trakcie Grand Prix rozegrane zostały trzy turnieje:
- 9 kwietnia 2011 r. – „Primaaprilisowy Turniej Weteranów”
- 17 lipca 2011 r. – „Żyj zdrowo na sportowo” – Turniej Weteranów”
- 8 października 2011 r. – „Babie lato” – Turniej Weteranów

Każdy z turniejów składał się z 5 konkurencji – mniej lub bardziej sportowych. Zawodnicy rzucali lotkami, piłkami lekarskimi, palantowymi, oszczepem, pchali kulą, jeździli rowerem, chodzili z kijami, biegali. Wzięli tez udział w slalomie, torze przeszkód, zabawach rekreacyjnych. Za każdym razem część konkurencji wywoływała uśmiech na twarzach uczestników – tak jak bieg tyłem, czy bieg w worku, skoki na skakance.

Zawody przeprowadzono w klasyfikacji kobiet i mężczyzn w kategoriach wiekowych co 5 lat, począwszy od rocznika 1961.

Wszystkim trzem edycjom zawodów przyświecało motto: „Kto powiedział, że po pięćdziesiątce nie można jeździć na rowerze , biegać, skakać, rzucać, chodzić z kijkami”.

Na długo w pamięci pozostaną rozradowane twarze uczestników, ich zadowolenie z każdego wykonanego rzutu, skoku, biegu. Walczono o każdą sekundę, centymetr, podbicie. Nie przeszkadzała zaawansowana siwizna i zaokrąglone brzuszki. Wszyscy dzielnie stawiają czoła upływowi czasu, a przy tym świetnie się bawią.

Ostatni, tegoroczny Turniej Weteranów „Babie lato” odbył się 8 października 2011 r. na stadionie im. Z. Galka w Postominie. Zaskoczyła frekwencja, która okazała się bardzo wysoka mimo ulewnych opadów deszczu i gradobicia, które przechodziły tego dnia nieustannie nad wybrzeżem. Porywisty wiatr, przeszywający chłód i niezliczona ilość wody spadającej z nieba nie przeszkodziła jednak aktywnym w pokonywaniu własnych słabości i wspólnej, sportowo-rekreacyjnej zabawie.

Rozegrano wszystkie zaplanowane konkurencje, a skokom na skakance towarzyszyły opady gradu.

Do turnieju przystąpiło 7 pań i 13 panów z gminy Postomino i okolicznych miejscowości.

Najpierw rozegrano konkurencje: bieg na dystansie100 mi skok w piach (dal) – co nie było zbyt miłym doświadczeniem, gdyż nasiąknięty wodą piasek na zeskoku stał się jednolitą błotnistą masą. Najlepsi okazali się:

Skok w piach:
I miejsce – Daniela Igras (2,41) i Jerzy Jóźwicki (4,51)
II miejsce – Jadwiga Krakowska (2,33) i Tadeusz Diak (4,38)
III miejsce – Helena Palusińska (2,22) i Stanisław Gosławski (3,49)

100 m:
I miejsce – Jadwiga Krakowska (21,79) i Tadeusz Diak (13,52)
II miejsce – Helena Palusińska (23,07) i Jerzy Jóźwicki (14,67)
III miejsce – Daniela Igras (23,67) i Stanisław Gosławski (15,38)

Kolejną konkurencją był rzut oszczepem. Zadanie nie było łatwe, szczególnie dla sędziów, którzy zmuszeni byli stąpać po nasiąkniętej wodą murawie stadionu, a każdy ich krok wzbijał w powietrze fontanny wody. Najdalej rzucili:

Rzut oszczepem:
I miejsce – Daniela Igras (16,27) i Tadeusz Diak (38,89)
II miejsce – Krystyna Małolepsza (12,21) i Zbigniew Melon (28,56)
III miejsce – Zofia Podemska (12,04) i Stanisław Gosławski (27,66)

Dalej przyszła kolej na sportowo-rekreacyjną zabawę pn. „Jak piłeczka”. Zawodnicy najpierw musieli odbijać oburącz przed sobą piłkę siatkową a następnie skakali na skakance. Techniki wykonywania konkurencji były różne, lecz sędziowie nie zgłaszali uwag co do ich wykonania. Obie konkurencje odbyły się na czas, a o zwycięstwie decydowała suma podbić i podskoków. Najlepiej wypadli:

„Jak piłeczka” – zabawa rekreacyjna:
I miejsce – Anna Łuczak (151) i Jerzy Jóźwicki (142)
II miejsce – Daniela Igras (128) i Stanisław Gosławski (137)
III miejsce – Jadwiga Krakowska (119) i Tadeusz Diak (128)

Długo debatowano nad zmianą trasy zaplanowanego na ten dzień duathlonu (rower i Nordic Walking). Rozmokłe, śródpolne drogi nie pozwoliły na przeprowadzenie konkurencji zaplanowaną ścieżką, ale i na to znalazło się rozwiązanie. Bruki i chodniki o utwardzonej nawierzchni zadowoliły uczestników. Zwyciężyli:

Duathlon (rower + Nordic Walking):
I miejsce – Jadwiga Krakowska (11,10,66) i Stanisław Gosławski (9,06,88)
II miejsce – Daniela Igras (11,41,76) i Mieczysław Tracz (9,20,62)
III miejsce – Helena Palusińska (13,23,59) i Jerzy Jóźwicki (9,55,94)

Zwycięzcami Turnieju Weteranów „Babie lato” zostali:

Kobiety:
I miejsce – Daniela Igras
II miejsce – Jadwiga Krakowska
III miejsce – Helena Palusińska

Mężczyźni:
I-II miejsce – Jerzy Jóźwicki i Stanisław Gosławski
III miejsce – Tadeusz Diak

PEŁNE WYNIKI Turnieju Weteranów „Babie lato” – 8.10.2011 r. – KOBIETY

PEŁNE WYNIKI Turnieju Weteranów „Babie lato” – 8.10.2011 r. – MĘŻCZYŹNI

Podczas ostatniej edycji turnieju podsumowano też tegoroczne Grand Prix „Aktywni 50+”, wręczono dyplomy, puchary, medale i nagrody.

W tegorocznych zmaganiach weteranów udział wzięło łącznie 10 kobiet i 15 mężczyzn, w dużej części byli to mieszkańcy naszej gminy. Nie zabrakło też startujących ze Sławna i Noskowa. Zawody sędziowali: Kazimierz Gąsiorowski – sędzia główny, Małgorzata Łabędzka, Krzysztof Ugorski, Krzysztof Jurewicz, Marek Domżałowicz.

Dekoracji zwycięzców grand prix w strugach deszczu, ale z uśmiechem na twarzy dokonała Agnieszka Czarnuch – dyrektor CKiS i Przewodnicząca Rady Gminy Postomino – Jadwiga Krakowska, która sama znalazła się na bardzo wysokiej lokacie wśród „Aktywnych 50+”.

Zwyciężyli:

Kobiety:
I miejsce – Daniela Igras
II miejsce – Jadwiga Krakowska
III miejsce – Helena Palusińska

Mężczyźni:
I miejsce – Stanisław Gosławski
I miejsce – Tadeusz Diak
III miejsce – Jerzy Jóźwicki

PEŁNE WYNIKI II Sportowo-Rekreacyjne Grand Prix Gminy Postomino „AKTYWNI 50+” w roku 2011 – KOBIETY

PEŁNE WYNIKI II Sportowo-Rekreacyjne Grand Prix Gminy Postomino „AKTYWNI 50+” w roku 2011 – MĘŻCZYŹNI

Zwycięzcy otrzymali puchary Wójta Gminy Postomino za miejsca I-III, nagrody rzeczowe za miejsca I-X i pamiątkowe dyplomy.

Prowadzono też odrębną klasyfikację wg kategorii wiekowych kobiet i mężczyzn. Zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych otrzymali pamiątkowe medale za miejsca I-III.

PEŁNE WYNIKI II Sportowo-Rekreacyjne Grand Prix Gminy Postomino „AKTYWNI 50+” w roku 2011 – kategorie wiekowe – KOBIETY

PEŁNE WYNIKI II Sportowo-Rekreacyjne Grand Prix Gminy Postomino „AKTYWNI 50+” w roku 2011 – kategorie wiekowe – MĘŻCZYŹNI

Różne jest zapotrzebowanie na wysiłek fizyczny u osób „wcześniej urodzonych’”. Jedni prowadzą „siedzący” tryb życia, biesiadują i przybierają na wadze. Inni ignorują upływające lata i biorą udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach – rajdach, zawodach, zabawach. To sposób żeby „poruszać się”, ale też wspaniała okazja do przebywania z innymi ludźmi, zawierania nowych znajomości i utrzymywania przyjaźni. Zapraszamy – nie siedź w domu – w grupie weselej!!!

Zdzisław Ludwikowski
Agnieszka Czarnuch

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktywni 50+, CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Sport i rekreacja i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.