Mikołajkowe bieganie w Jarosławcu w iście świątecznej atmosferze

Wieloletnią tradycję mają jarosławieckie biegi „Powitania zimy”, jeszcze do niedawna jedyne w swoim rodzaju na terenie Pomorza Środkowego i kraju o tej porze roku. W iście zimowej aurze odbyły się w Jarosławcu XII Ogólnopolskie Biegi „Powitanie zimy 2012”. W tym roku aktywnie zimę witało 233 zawodników starszego i młodszego pokolenia z różnych stron kraju.



Gwałtowny atak zimy sprawił, że dojazd do Jarosławca był bardzo trudny. Najwytrwalsi dali jednak radę i stanęli na starcie. Rywalizacja prowadzona była przy gęsto padającym śniegu i na bardzo śliskiej, mimo wielokrotnego odśnieżania, trasie.

Trasy biegowe wytyczone były na „Osiedlu Południe” tuż pod górującą nad nimi latarnią morską, która okazała się wspaniałym punktem orientacyjnym dla przyjezdnych.

Bazą wypadową i zapleczem imprezy był Zespół Szkół w Jarosławcu, gdzie w sali sportowej mieściło się biuro zawodów, a na zakończenie wręczono dyplomy, puchary, medale i nagrody. Z kolei w szkolnej stołówce wszyscy mogli skosztować przepysznej, pachnącej na odległość grochówki.

W rolę tegorocznych Mikołajów wcieliły się Radne Rady Gminy w Postominie: Jadwiga Krakowska (Przewodnicząca), Alicja Kukowska, Renata Zarzycka i Wanda Fronczak. Nie mogło zabraknąć też Danieli Igras z Królewa z mikołajową brodą, która od lat wspiera organizację mikołajkowego święta. Wszędzie było ich pełno, rozdawały dyplomy, medale, czekolady, pozowały do zdjęć, niesfornych biegaczy przywoływały dźwiękiem dzwonka do porządku.

W rolę starterów poszczególnych biegów wcielili się zaproszeni olimpijczycy i sponsorzy, wśród których byli: Paweł Pączek – Dyrektor Oddziału BGŻ S.A. w Sławnie, Włodzimierz Olszewski – właściciel Przedsiębiorstwa Budownictwa Specjalistycznego „Olszewski i Synowie” w Sławnie, Stefan Kwiatkowski – właściciel Ośrodka Wczasowo-Kolonijnego „Barka” w Jarosławcu, Dorota Majkut – Dyrektor Parku Wodnego „Jan” w Darłówku, oraz znani słupscy olimpijczycy: Jan Huruk, Kazimierz Adach, Bogusława Olechnowicz, Mirosława Sagun-Lewandowska. Starterami biegów byli też: Jadwiga Krakowska – Przewodnicząca Rady Gminy w Postominie, Renata Zarzycka – Radna, Adam Drapała – Zastępca Wójta Gminy Postomino oraz Agnieszka Czarnuch – Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Postominie, pełniąca zarazem rolę Dyrektora Biegu.

Od godziny 11:00 na trasy biegowe o dystansach 600, 800, 1000 i 1200 metróww odstępach co 10 minut wybiegała kolejna grupa dzieci i młodzieży w poszczególnych grupach wiekowych – łącznie 120 osób, 63 dziewczynki i 57 chłopców, biorących udział w XII Ogólnopolskich Biegach Młodzieżowych „Powitanie Zimy 2012”. Młodzi zawodnicy pochodzili z 20 miejscowości w kraju, reprezentując swoje szkoły podstawowe i gimnazja albo kluby. Z terenu Gminy Postomino swoje reprezentacje wystawiły szkoły:

 • ZS Jarosławiec – 19 zawodników
 • ZS Postomino – 18 zawodników
 • ZS Pieszcz – 9 zawodników

W pierwszej nagradzanej szóstce każdego z biegów młodzieżowych najwięcej, bo aż 6 zawodników miał ZS Postomino, 5 – ZS Jarosławiec, a 2 zawodników miał ZS Pieszcz.

Dystanse poszczególnych biegów dostosowane były do grup wiekowych zawodników. Rozegrano łącznie 8 biegów na 4 dystansach. Zwyciężyli:

600 m dziewcząt – rocznik 2002 i młodsze:
1 miejsce – Emilia Boho – SGB UKS Ekoludek Szczenurze
2 miejsce – Anna Kołodziejska – ZS Jarosławiec
3 miejsce – Anna Rycyk – Kołobrzeg
4 miejsce – Daria Narkiewicz – ZS Jarosławiec
5 miejsce – Wiktoria Kaszyńska – SP Lejkowo
6 miejsce – Paulina Kowalkowska – SP Lejkowo

600 m chłopców – rocznik 2002 i młodsi:
1 miejsce – Bartosz Smyk – UKS Traper Złocieniec
2 miejsce – Jan Kazimierski – SP Lejkowo
3 miejsce – Norbert Maziejuk – UKS Rowokół Smołdzino
4 miejsce – Miłosz Makowski – UKS Rowokół Smołdzino
5 miejsce – Paweł Jarząb – UKS Rowokół Smołdzino
6 miejsce – Konrad Szczepaniak – SGB UKS Ekoludek Szczenurze

800 m dziewcząt – rocznik 2000-2001:
1 miejsce – Weronika Zając – SGB UKS Ekoludek Szczenurze
2 miejsce – Anita Majda – SP Lejkowo
3 miejsce – Nikola Kondraciuk – SP Postomino
4 miejsce – Marcelina Jadanowska – UKS Rowokół Smołdzino
5 miejsce – Aleksandra Gralak – UKS Rowokół Smołdzino
6 miejsce – Łucja Czechowska – UKS Rowokół Smołdzino

800 m chłopców – rocznik 2000-2001:
1 miejsce – Rafał Pacenko – SP Postomino
2 miejsce – Michał Kamiński – UKS Rowokół Smołdzino
3 miejsce – Patryk Żakowski – SP Postomino
4 miejsce – Dawid Tymiec – SGB UKS Ekoludek Szczenurze
5 miejsce – Sławomir Piasecki – SP Postomino
6 miejsce – Jakub Ziobro – SP Lejkowo

1.000 m dziewcząt – rocznik 1998-99:
1 miejsce – Joanna Kołodziejska – ZS Jarosławiec
2 miejsce – Katarzyna Worona – UKS Rowokół Smołdzino
3 miejsce – Zuzanna Wenelska – Malechowo
4 miejsce – Jolanta Brzezicka – SKLA Słupsk
5 miejsce – Patrycja Kalisz – SKLA Słupsk
6 miejsce – Karolina Liss – SKLA Słupsk

1.000 m chłopców– rocznik 1998-99:
1 miejsce – Dawid Przygucki – SKLA Słupsk
2 miejsce – Michał Szcześniak – KS Olszewski i Synowie Sławno
3 miejsce – Jan Kurkul – ZS Pieszcz
4 miejsce – Patryk Jachemek – ZS Postomino
5 miejsce – Radosław Kołaczyński – SKLA Słupsk
6 miejsce – Filip Skrzypiec – ZS Pieszcz

1.200 m dziewcząt – rocznik 1997:
1 miejsce – Paulina Przybyszewska – LKS Jantar Ustka
2 miejsce – Joanna Stawarz – SGB UKS Ekoludek Szczenurze
3 miejsce – Karolina Rosa – KS Olszewski i Synowie Sławno
4 miejsce – Izabela Chabowska – ZS Jarosławiec
5 miejsce – Paulina Walach – UKS Rowokół Smołdzino
6 miejsce – Justyna Krajnyk – UKS Rowokół Smołdzino

1.200 m chłopców – rocznik 1997:
1 miejsce – Arkadiusz Wiśniewski – UKS Rowokół Smołdzino
2 miejsce – Grzegorz Rudnicki – KS Olszewski i Synowie Sławno
3 miejsce – Krzysztof Ludwicki – ZS Postomino
4 miejsce – Jarosław Jarząb – UKS Rowokół Smołdzino
5 miejsce – Rafał Zagajewski – SOSW Sławno
6 miejsce – Kamil Wyciszkiewicz – ZS Jarosławiec

PEŁNE WYNIKI
XII Ogólnopolskie Biegi Młodzieżowe „Powitanie zimy 2012”

Każdy z młodych zawodników już przy zapisach dostał mikołajową czapkę, bon na grochówkę, balony i chorągiewki sieci sklepów Netto, a na mecie na każdego czekał okolicznościowy medal ufundowany przez panią Agatę Wojciechowską z Kołobrzegu oraz tabliczka czekolady ufundowana przez sklep Netto z Darłowa.

Zwycięzcy biegów podczas uroczystej dekoracji w sali sportowej ZS w Jarosławcu otrzymali medale za miejsca I-III i wejściówki do Parku Wodnego „Jan” w Darłówku. Za miejsca I-VI otrzymali dyplomy, świąteczne gadżety ufundowane przez firmę Apel z Gliwic i nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Postominie. Uroczystej dekoracji zwycięzców dokonywali: Adam Drapała – Zastępca Wójta Gminy Postomino i Jadwiga Krakowska – Przewodnicząca Rady Gminy w Postominie w towarzystwie olimpijczyków i sponsorów.

Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Jarosławcu przypadł Mikołajowi Cichawie ze Sławna –najmłodszemu zawodnikowi biegów młodzieżowych (rocznik 2008). Mikołaj otrzymał też karnet do wykorzystania na sztucznym stoku ufundowany przez Albatros Spa & Ski w Jarosławcu.

W IV Mikołajkowych 2 milach Morskich Nordic Walking „Powitanie zimy 2012” na dystansie 3.704 m udział wzięło 20 zawodników z 11 miejscowości, wśród których było 11 mężczyzn i 9 kobiet.

Pierwszy na mecie z czasem 19,29 zjawił się ubiegłoroczny zwycięzca – Mirosław Bierkus z Koszalina, reprezentujący Eden Mielno-Unieście, mistrz świata drużynowy z roku 2010. Na drugim miejscu finiszował Adam Malinowski z Pomiłowa (MKS Święc Sławno) z czasem 19,31. Najlepszą trójkę z czasem 20,41 uzupełnił Piotr Brzozowski ze Sławna (SKF Aktywni Postomino).

Wśród kobiet zwyciężyła Saturnina Wilkołek-Szudarska ze Słupska (Dwa Kije) z czasem 24,08 (9-ta na mecie). Następne pozycje zajęły: Alicja Kukowska z Pałowa (SKF Aktywni Postomino) z czasem 25,54 i Iwona Pełka z Koszalina (czas 26,49).

PEŁNE WYNIKI
IV Mikołajkowe 2 mile morskie Nordic Walking „Powitanie zimy 2012”

Wszyscy zawodnicy startujący w zawodach Nordic Walking oprócz pakietów sponsorskich w skład których wchodziły m.in.: suplementy diety ufundowane przez Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek z Wrocławia, kawa Pedros przekazana przez Strauss Cafe z Warszawy, długopisy ufundowane przez Decathlon Kobylnica otrzymali również pamiątkowe numery startowe z logo BGŻ Sławno i Ośrodka Wczasowo-Rehabilitacyjnego Arka w Jarosławcu oraz tradycyjne mikołajowe czapki i bony na grochówkę.

Z kolei na mecie czekały na nich pamiątkowe medale ufundowane przez Megawat Polska – Andrzeja Ordon i Kazimierza Ordon , czekolady przekazane przez sklep Netto z Darłowa i okolicznościowe kubki ufundowane przez Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Aktywni w Postominie.

Podczas dekoracji pierwsze trójki w klasyfikacji kobiet i klasyfikacji mężczyzn otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów, zaś za miejsca pierwsze Puchary Wójta Gminy Postomino wręczył jego Zastępca. Ponadto zajmujący miejsca I-III w obu klasyfikacjach otrzymali wejściówki do Parku Wodnego Jan w Darłówku, a zwycięzcy karnety do wykorzystania na sztucznym stoku w Albatros Spa & Ski w Jarosławcu.

Wśród członków SKF Aktywni Postomino najlepszymi na mecie byli Piotr Brzozowski ze Sławna, Mieczysław Tracz z Boleszewa i Jacek Kowalski z Darłowa. Wśród pań na mecie najwyżej sklasyfikowane „aktywne” to Alicja Kukowska z Pałowa, a następnie Teresa Brzozowska ze Sławna i Emilia Tracz z Boleszewa.

Podczas oficjalnej dekoracji zwycięzców najlepszy z panów – Mirosław Bierkus wręczył również swoją nagrodę – kije do Nordic Walking sklasyfikowanemu na miejscu 20 w kategorii open Ryszardowi Brzozowskiemu.

Także prezes SKF Aktywni Postomino wręczyła statuetki dla Piotra Brzozowskiego ze Sławna oraz Mieczysława Tracz z Bolszewa za aktywne reprezentowanie Stowarzyszenia podczas Pucharu Pomorza Nordic Walking i zajęcie I miejsca w Grand Prix w kat. odpowiednio M20-29 i M60-69. Także Emilia Tracz z Bolszewa oraz Teresa i Ryszard Brzozowscy ze Sławna otrzymali pamiątkowe statuetki za reprezentowanie SKF Aktywni podczas Pucharu Pomorza Nordic Walking w roku 2012.

Po wejściu na metę ostatniego kijkarza na starcie ustawili się zawodnicy XII Ogólnopolskiego Biegu Mikołajkowego „Powitanie Zimy 2012” na dystansie 6000 m. W gronie 94 zawodników było 20 kobiet i 74 mężczyzn, do mety dotarły 93 osoby.

Po pierwszych dwóch kilometrach na czoło wysunęła się trójka biegaczy: Mariusz Borychowski z KB Tupot Ustka, Marcin Nagórek (Agros Zamość) i Piotr Pobłocki (UKS Ekonomik-Maratończyk Lębork). W takiej kolejności biegli do piątego kilometra, walcząc z padającym śniegiem i poślizgami. Losy zwycięzcy ważyły się do ostatniej chwili. Ostatecznie na końcowym, ponad 200-metrowym podbiegu skutecznie zaatakował Marcin Nagórek, co dało mu zwycięstwo w czasie 20,30. Na drugim miejscu z 9 sekundową stratą przybiegł weteran biegowych tras, dwukrotny zwycięzca biegu Mikołajkowego w latach 2001 i 2002 – Piotr Pobłocki, a na trzecim miejscu prowadzący przez większość dystansu – Mariusz Borychowski. Kolejni na mecie byli Michał Breszka (UKS Ekonomik-Maratończyk Lębork), Grzegorz Skocelas (SKLA Słupsk), Jan Rybarczyk (Darłowo), Damian Gałkowski (LUKS Wieża Postomino), Jarosław Cichocki (Białogard), Patryk Błaszczyk (LKS Jantar Ustka), Waldemar Skoneczny (MLUKS Trzebiatów).

Wśród startujących pań – tak jak przed rokiem – najlepsza okazała się Kamila Pobłocka z Lęborskiego Klubu Ekonomik-Maratończyk. Jej czas to 24,12. Drugiej na mecie – tak jak w poprzednim roku – Edycie Szczygielskiej (KS Olszewski i Synowie Sławno) zmierzono czas 26,07, zaś trzecie miejsce wywalczyła Joanna Terefenko (LKS Jantar Ustka) z czasem 26,17. Kolejnymi kobietami na mecie były: Aleksandra Waszczuk (UKS Traper Złocieniec), Magdalena Witkiewicz (Białogard), Lucyna Kuklińska-Nurkowska (LKS Jantar Ustka), Anna Hrycyk (Kołobrzeg), Magdalena Wrońska (SKLA Słupsk), Grażyna Antosik (KS Olszewski i Synowie Sławno),  Aneta Szostek (KB Bryza Postomino).

PEŁNE WYNIKI
XII Ogólnopolski Bieg Mikołajkowy „Powitanie zimy 2012”

Wszyscy zawodnicy startujący w biegu oprócz pakietów sponsorskich, w skład których wchodziły m.in.: suplementy diety ufundowane przez Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek z Wrocławia otrzymali również pamiątkowe numery startowe z logo BGŻ Sławno i Ośrodka Wczasowo-Rehabilitacyjnego Arka w Jarosławcu oraz tradycyjne mikołajowe czapki i bony na grochówkę.

Z kolei na mecie czekały na nich pamiątkowe medale ufundowane przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Megawat Polska – Andrzeja Ordon i Kazimierza Ordon i czekolady przekazane przez sklep Netto z Darłowa.

Zwycięzcy w kategorii open kobiet i mężczyzn za miejsca I-VI otrzymali pamiątkowe statuetki Wójta Gminy Postomino. Głównymi nagrodami były rowery, które ufundowali: w kat. kobiet – Włodzimierz Olszewski – Przedsiębiorstwo Budownictwa Specjalistycznego Olszewski i Synowie ze Sławna, a w kategorii mężczyzn – Eugeniusz Adamów, właściciel Specjalistycznego Sklepu Rowerowego z Darłowa i Bank Spółdzielczy z Ustki. Nagrody rzeczowe za miejsca od II-X wśród kobiet i mężczyzn ufundowało Gospodarstwo Rolne Krzysztofa Galka i Marcina Galka z Pieńkowa. Ponadto zajmujący miejsca I-III w obu klasyfikacjach otrzymali wejściówki do Parku Wodnego Jan w Darłówku, a zwycięzcy karnety do wykorzystania na sztucznym stoku w Albatros Spa & Ski w Jarosławcu.

Puchar Głosu Koszalińskiego dla najlepszego biegacza Pomorza Środkowego przypadł Piotrowi Pobłockiemu. Najwcześniej urodzonymi biegaczami byli: Beata Gofryk ze Sławna i Jerzy Grabowicz z Ustki.

Najlepszymi biegaczami z terenu Powiatu Sławieńskiego zostali Jan Rybarczyk z Darłowa i Edyta Szczygielska ze Sławna. Z kolei najlepszymi biegaczami Gminy Postomino okazali się Grzegorz Antosik z Masłowic i Aneta Szostek z Tynia, dla których specjalne nagrody przygotował i wręczył Piotr Żuchowski – Sołtys Sołectwa Jarosławiec.

Klub Biegacza „Bryza” Postomino reprezentowało 7 zawodników: Grzegorz Antosik, Dawid Ciesielski, Maciej Januszewski, Aneta Szostek, Ireneusz Topoliński, Jacek Antosik i Bogdan Szlawski, którzy Biegiem Mikołajkowy zakończyli tegoroczny sezon Grand Prix.

Obsługę sędziowską zawodów zapewnili sędziowie Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki z Białogardu przy współpracy postomińskich sędziów: Kazimierza Gąsiorowskiego, Krzysztofa Jurewicza, Krzysztofa Ugorskiego i Marka Domżałowicza. Trasę biegu przygotowali pracownicy CKiS, a zabezpieczali funkcjonariusze Straży Gminnej z Postomina wraz ze strażakami OSP Łącko, a pilotaż wszystkich biegów zapewnili funkcjonariusze Placówki Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Darłowa. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sławnie zadbali o newralgiczne drogi w Jarosławcu, zaś Paweł Majbroda z Rewiru Dzielnicowych w Postominie na policyjnym qadzie „zamykał” każdy z biegów. Obsługę medyczną sprawowali ratownicy z grupy MedCam Andrzeja Ruta ze Sławna. Pracę w sekretariacie sprawnie przeprowadzili pracownicy Urzędu Gminy Postomino i Centrum Kultury i Sportu w Postominie, zaś z mikrofonem nie rozstawał się Roman Toboła. Imprezę udało się przeprowadzić dzięki ogromnemu wysiłkowi włożonemu w odśnieżenie i utrzymanie drożności tras biegowych i marszowych przez pracowników Agencji Mienia Gminnego i Spraw Publicznych w Postominie oraz Piotra Żuchowskiego i Krzysztofa Bugowskiego. Nieoceniony jest też wkład i pomoc Elżbiety Safaryn – Dyrektora oraz pracowników Zespołu Szkół w Jarosławcu, w tym pań kucharek, które serwowały znakomitą grochówkę.Tego dnia było z nami też wielu wolontariuszy – panie Radne jako jarosławieckie mikołaje czy panowie pomagający przy mecie zawodów. Wszystkim Wam serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy wolontariuszom, współorganizatorom i sponsorom jarosławieckiego mikołajkowego święta. Bez was ta impreza nie mogłaby się obyć.

Sponsorzy XII Ogólnopolskiego Biegu Mikołajkowego „Powitanie zimy 2012”:

 • Agencja Mienia Gminnego i Spraw Publicznych w Postominie
 • ALBATROS SPA & SKI – Jarosławiec
 • ARPEX Sp. z o. o. – Gliwice
 • Bank Gospodarki Żywnościowej S. A., Oddział w Sławnie
 • Bank Spółdzielczy w Ustce
 • Ciastkarnia, Wytwórnia Lodów TAJA – Roman Tama – Jarosławiec
 • DECATHLON Słupsk-Kobylnica
 • Firma Handlowo-Usługowa SMART – Aneta Żrodowska – Jarosławiec
 • Galeria Piaskowa – Wanda Janowicz – Jarosławiec
 • Głos Koszaliński
 • Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Postominie
 • Gospodarstwo Agroturystyczne U MARZENY – Rusinowo
 • Gospodarstwo Ogrodnicze – Ewelina i Stefan Kwiatkowscy – Pieńkowo
 • Gospodarstwo Rolne – Krzysztof Galek i Marcin Galek – Pieńkowo
 • Gospodarstwo Rolne – Joanna i Zenon Lech – Wszędzień
 • Hurtownia JAJPOL – Marcin Materka – Sławno
 • Kiosk Warzywny – Zenon Witek – Postomino
 • KRÓL PLAZA SPA & WELLNESS – Jarosławiec
 • Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Sławno
 • MEGAWAT POLSKA – Przedsiębiorstwo Wielobranżowe S. C. – Andrzej Ordon i Kazimierz Ordon
 • NETTO Darłowo
 • Ośrodek Kolonijno-Wypoczynkowy RAFA – Sylwia i Igor Kwiatkowscy – Jarosławiec
 • Ośrodek Wczasowo-Kolonijny BARKA – Ewelina i Stefan Kwiatkowscy – Jarosławiec
 • Ośrodek Wczasowo-Kolonijny MARYSIEŃKA – Wojciech Gajewski – Jarosławiec
 • Ośrodek Wczasowo-Rehabilitacyjny ARKA – Stefan Kwiatkowski – Jarosławiec
 • Park Wodny JAN w Darłowku
 • Przedsiębiorstwo Budownictwa Specjalistycznego OLSZEWSKI I SYNOWIE – Włodzimierz Olszewski – Sławno
 • Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S. A. – Wrocław
 • Sklep Chemiczno-Przemysłowy – Agata i Damina Witkowscy – Sławno
 • Sklep Sportowy PUMA – Krystyna Grabowska – Sławno
 • Sklep Wielobranżowy – Robert Szczepański – Postomino
 • Sołtys Sołectwa Jarosławiec – Piotr Żuchowski
 • Specjalistyczny Sklep Rowerowy – Eugeniusz Adamów – Darłowo
 • Wojciechowska Agata – Kołobrzeg
 • Zakład Piekarniczy JAKUBOWSCY – Wanda i Tadeusz Jakubowscy – Sławno
 • Zakład Uboju i Przetwórstwa Mięsnego SENDECKI – Maria i Grzegorz Sendeccy – Bobrowiczki
 • Zarobkowy Przewóz Osób – Alojzy Niewiadomski – Sławno
 • Zespół Szkół w Jarosławcu

 DZIĘKUJEMY !!!

A. Czarnuch, Z. Ludwikowski

Ten wpis został opublikowany w kategorii Biegowe Grand Prix Gminy Postomino, CKIS Postomino, Imprezy biegowe, Inne wydarzenia, Klub Biegacza "Bryza", Nordic Walking, Sport i rekreacja, Turystyka i promocja i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.