Mundial, mundial, mundial

Rozegrana w dniach 16 i 17 czerwca 2012 r. kolejna, piąta już konkurencja XV Współzawodnictwa Sportowo-Rekreacyjnego Sołectw – Turniej Piłki Nożnej Sołectw o Puchar Wójta Gminy Postomino, ku uciesze wszystkich uczestników „wyszła” z sali sportowej na Postomińskie „Orliki”, zbiegając się z rozgrywanymi w tym czasie Mistrzostwami Europy, przybrała miano Sołeckiego Mundialu.

Do turnieju zgłosiło się 18 sołectw, które zostały rozlosowane do czterech grup.

16 czerwca 2012 r. na boisku w Pieszczu zagrały zespoły z grup B i D, a w Jarosławcu z grup A i C. Turnieje eliminacyjne spowodowały, że do dwóch grup finałowych zakalikowało się dziesięć sołectw.

Z różnych przyczyn w eliminacjach nie wzięły udziału sołectwa: Pałowa, Pałówka, Staniewic i Wilkowic. W drodze kooptacji do grupy C dołączyło sołectwo Rusinowo (za sołectwo Wilkowice). Ostatecznie w rozgrywkach udział wzięło 15 drużyn.

Po rozegranych meczach w grupach „każdy z każdym” grupę finałową A utworzyły sołectwa: Łącko, Pieńkowo, Królewo, Nacmierz, Jarosławiec, zaś grupę B sołectwa: Chudaczewo, Pieńkówko, Rusinowo, Postomino i Mazów.

W niedzielny poranek, 17 czerwca 2012 r. na terenie boiska „Orlik 2012” w Postominie zaczęły pojawiać się zespoły w swych najlepszych składach z gronami kibiców, aby rozegrać finałowy turniej.

Turniej ten dla postomińskiego Orlika był zarazem „chrztem organizacyjnym”, z tak dużą ilością zespołów, które rozegrały 20 meczy grupowych, po czym pięć meczy finałowych, wyłaniając pierwsze 10 sołectw tegorocznego turnieju.

Turniej udowodnił, że renomowane ongiś sołectwa: Pieszcz, Nosalin, Łącko, Jarosławiec, Nacmierz pozostają w cieniu, albo nie przechodzą eliminacji, a w grupach finałowych nie odgrywają już czołowych miejsc.

Tytułu mistrzowskiego nie udało się obronić przez sołectwo Łącko, choć wygrało swą grupę eliminacyjną, a w finałowych rozgrywkach zajęło piąte miejsce. Królewo w porównaniu do roku ubiegłego awansowało z trzeciego miejsca na drugie. Znaczny postęp poczyniły sołectwa Chudaczewo – zajmując trzecie miejsce i Mazów – szóste miejsce. Wielką porażkę odnotowało sołectwo Pieńkówko, które z drugiego miejsca w roku ubiegłym spadło na siódme miejsce. Jarosławiec, ongiś będący postrachem dla wszystkich drużyn, w tym roku zajął dopiero dziewiąte miejsce – wszystkie grupowe mecze przegrał „do zera”, a pierwszą bramkę strzelił dopiero w meczu finałowym o miejsce dziewiąte wygrywając z Rusinowem 3:2. Pieńkowo w porównaniu do roku ubiegłego awansowało o jedną pozycję zajmując czwarte miejsce.

Rezultatem 1:1 zakończył się mecz o pierwsze miejsce pomiędzy drużynami Postomina i Królewa. Rozstrzygnięcia, kto zdobędzie tegoroczny tytuł Mistrza Gminy, dokonały rzuty karne, gdzie skuteczniej strzelali bardziej doświadczeni zawodnicy Postomina wygrywając 6:5.

Mistrzowska drużyna wystąpiła w składzie: Ciesielski Arkadiusz, Ciesielski Dawid, Domżałowicz Marek, Domżałowicz Sylwester, Iwaniec Dawid, Jażdżewski Adrian, Machelski Marcin, Szlawski Emil.

Sędziami turnieju byli Zenon Szeląg i Marcin Bojaryn.

Drużyny zajmujące cztery pierwsze miejsca otrzymały puchary Wójta Gminy Postomina, które wręczył Radny Rady Gminy Postomino – Paweł Czechowski.

Ostateczna kolejność Sołectw w trakcie Sołeckiego Mundialu:
miejsce 1 – Postomino
miejsce 2 – Królewo
miejsce 3 – Chudaczewo
miejsce 4 – Pieńkowo
miejsce 5 – Łącko
miejsce 6 – Mazów
miejsce 7 – Pieńkówko
miejsce 8 – Nacmierz
miejsce 9 – Jarosławiec
miejsce 10 – Rusinowo
miejsce 11 – Nosalin
miejsce 12 – Pieszcz
miejsce 13 – Korlino
miejsce 14 – Tyń
miejsce 15 – Masłowice

Najstarszą wiekowo drużyną była drużyna Mazowa, gdzie grał również najstarszy uczestnik – sołtys – Jan Antosik i jedyna grająca w turnieju kobieta – Alicja Sawicka.

W czasie turnieju strzelono 246 bramek, z których najszybciej strzelona została w 40 sekundzie przez zawodnika z Nacmierza w meczu z Jarosławcem.

Swoim drużynom towarzyszyli sołtysi, którzy razem przeżywali radosne bądź smutne chwile dopingując drużyny, wśród których byli: Jan Antosik – Mazów, Jan Chabowski – Nacmierz, Krzysztof Ciróg – Nosalin, Paweł Czechowski – Chudaczewo, Marek Domżałowicz – Postomino, Jan Małolepszy – Masłowice, Zenon Morka – Pieszcz, Daniel Pakos – Wilkowice, Anna Rój – Pieńkówko.

Nie obyło się też bez kontuzji, oprócz drobnych urazów zabezpieczonych przez Daniela Pakosa, w jednym przypadku konieczna byłą interwencja służb medycznych i wezwana została karetka pogotowia.

W konkursie żonglerki w podbijaniu piłki w ciągu 1 minuty udział wzięło 19 uczestników, którzy walczyli o nagrody ufundowane przez Zakład Usług Leśnych Eugeniusza Hutmana z Mazowa. Zwyciężyli: Arkadiusz Ciesielski z Postomina, który podbił piłkę 127  razy, drugim był Michał Padewski z Mazowa podbijając 124 razy, a trzeci Tomasz Kasiński z Królewa – 86 podbić.

W ogólnej punktacji Sołectw po 5 konkurencjach zaszły znaczące zmiany. Pozycję lidera utrzymuje sołectwo Postomino, a na miejsce 2 z 4 awansowało Pieńkowo. Nacmierz spadł na 3 z 2, a Nosalin na 4 z 3. Z kolei Pieszcz utrzymał swoją 5 pozycję.

Mazów awansował na miejsce 6 z 8, a Łącko z 9. Wilkowice spadły na pozycję 8 z 6, a Jarosławiec na 9 z 7. O cztery miejsca awansowały Królewo i Chudaczewo, odpowiednio z miejsca 14 na 10 i 15 na 11. Miejsce 12 zajmuje sołectwo Masłowice – spadek z 10, a 13 Pałowo – spadek z 11.

Na miejscu 14 spadając z 12 są sołectwa Jezierzany i Pałówko. Miejsce 16 zajmuje Rusinowo (awans z 17), a 17 – Korlino (spadek z 16). Na miejsce 18 awansowało Pieńkówko z miejsca 21, a Tyń utrzymał się na 19 pozycji. Dzierżęcin spadł na miejsce 20 z 18, tak jak Staniewice na 21 z 20. Marszewo nadal zamyka tabelę zajmując 22 miejsce tegorocznego współzawodnictwa.

PEŁNE WYNIKI WSPÓŁZAWODNICTWA po 5 konkurencji w roku 2012

 

Serdecznie dziękujemy Pani Annie Fikier – Dyrektorowi Zespołu Szkół w Jarosławcu i Pani Renacie Mazur – Dyrektorowi Zespołu Szkół w Pieszczu za udostępnienie boisk „Orlik 2012″ na potrzeby przeprowadzenia turnieju.

Z. Ludwikowski
A. Czarnuch

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Sport i rekreacja, Współzawodnictwo Sportowo-Rekreacyjne Sołectw i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.