Otwarcie sezonu kąpielowego morsów 2010/2011 w Jarosławcu

Dziś nikt już nie kwestionuje dobroczynnych skutków zimowych kąpieli. Jednak nie każdy ma tyle odwagi i samozaparcia by kąpać się zimą w morzu.

W niedzielne południe, 14 listopada 2010 r. w Jarosławcu było kolorowo, wesoło i gwarno za sprawą inauguracji kolejnego sezonu (2010/2011) zimowych kąpieli Postomińskiego Klubu Morsów „Wiking”.

We wspólnej kąpieli udział wzięły zaprzyjaźnione z „Wikingiem” kluby morsów: „Posejdon” z Koszalina, „Sopel” z Białogardu, „Twardziele w niedziele” z Darłowa, Drawski Klub Morsa z Drawska Pomorskiego, byli przyjaciele z Korzybia a nawet Krakowa. Przybyła też ogromna ilość niezrzeszonych jeszcze morsów i morświnek.

Przed wielką kąpielą i paradą morsową odbył się rajd Nordic Walking pod hasłem: „Jeszcze nie morsy, ale potencjalne morsy”, w którym udział wzięło 27 osób. Wszyscy rajdowicze z przyjemnością przyłączyli się do święta „zimnolubnych” morsów.

Morsową paradę prowadziła kapela ludowa „Pieńkowianie” wraz z Neptunem i Prozerpiną. Barwny orszak utworzyli morsy i morświnki oraz kibice i fani zimowych kąpieli oraz zaproszeni goście.

Wszystkich przybyłych na morsowe święto na jarosławieckiej plaży przywitała dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Postominie – Agnieszka Czarnuch. Z kolei Adam Drapała – zastępca Wójta Gminy Postomino wraz z Janem Krawczukiem – Wicemarszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego oficjalnie zainaugurowali kolejny sezon kąpielowy. Oficjalne pomiary temperatury przeprowadzone przez ratowników WOPR pokazały, że temperatura powietrza miała 8°C, zaś woda w Bałtyku osiągnęła 5°C.

Punktualnie o godz. 13.00 grupa 153 osób po rozgrzewce przeprowadzonej przez panią Małgosię weszła do Bałtyku. Wśród kąpiących się były osoby z 19 miejscowości w kraju. Kąpały się 54 panie. Zainstalowany na plaży zegar wskazał, że najwytrwalsi wytrzymali w zimnej wodzie ponad 30 minut. Najstarszymi uczestnikami kąpieli byli: Danuta Zdzitowiecka ze Sławna i Marian Bartnik z Koszalina. Najmłodsi kąpiący się 9-latkowie to Weronika Waga z Sianowa i Szymon Więcek z Białogardu.

Zgromadzona publiczność nie mogła wyjść z podziwu dla śmiałków, którzy w ten nietypowy sposób hartują ciało i ducha.

Po wspólnej kąpieli na terenie Ośrodka Wczasowego „Przywodny” odbyło się integracyjne spotkanie morsów przy ognisku. Zmarznięci morsowie częstowali się grzańcem, żurkiem i wieloma innymi specjałami. Były też grillowanie kiełbaski i kaszanka oraz przepyszne ciasta. Przygrywali „Pieńkowianie” oraz Paweł z Agencji Artystycznej „Silent”.

Wszyscy uczestnicy kąpieli otrzymali pamiątkowe butony oraz gadżety gminy Postomino i CKiS. Kolekcje poszczególnych klubów wzbogaciły się o certyfikaty jego wysokości Neptuna – władcy mórz i oceanów, poświadczające wszem i wobec szczególną odwagę morsów i morświnek schładzających swe ciała w lodowatych wodach Bałtyku i udziale w otwarciu sezonu kąpielowego 2010/2011 w Jarosławcu. Najmłodsi i najstarsi otrzymali pamiątkowe puchary, a pośród wszystkich uczestników rozlosowano ponad 50 drobnych upominków.

Jak zwykle niezawodni okazali się ratownicy WOPR pod wodzą Arkadiusza Jarosiewicza, ratownicy medyczni z grupy Andrzeja Ruta oraz funkcjonariusze Straży Gminnej pod wodzą komendanta – Jarosława Kwiatka. Wszyscy oni zapewnili bezpieczeństwo kąpiącym się oraz zgromadzonej licznie publiczności. Z kolei organizacyjna i techniczną obsługę wydarzenia zapewnili pracownicy Centrum Kultury i Sportu w Postominie.

Po raz kolejny nie zawiedli też sponsorzy, którzy od lat wspomagają morsowe poczynania na terenie Gminy Postomino. Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób, firm i instytucji, którzy przyczynili się do zorganizowania tak wspaniałej uroczystości.

Warto przypomnieć, że pierwsza kąpiel Postomińskiego Klubu Morsów „Wiking” miała miejsce 8 stycznia 2006 r. Wzięło w niej udział 6 osób. Do każdej kolejnej coniedzielnej kąpieli dołączali się kolejni śmiałkowie i dzięki temu Klub liczy dziś blisko 80 osób w wieku od 8 do 70 lat, z których blisko 60 osób aktywnie uczestniczy w morsowych przygodach.

W bieżącym sezonie zaplanowano 29 kąpieli Postomińskiego Klubu, z których chyba najważniejszą i najbardziej uroczystą będzie kąpiel 16 stycznia 2011 r. z okazji 5 roczku Postomińskiego Klubu Morsów „Wiking”.

„Wikingowie” przyznają, że przez ten niespełna 5-letni okres wspólnych kąpieli ich organizmy reagowały różnie na chłód i lodowatą wodę. Jednak wszyscy zgodnie oświadczają, że będą to robić do końca świata i jeden dzień dłużej.

Jak mówi Zdzisław Ludwikowski – prezes Postomińskiego Klubu Morsów „Wiking”: „Bawimy się znakomicie ku uciesze mieszkańców gminy i turystów, ale przede wszystkim dla własnej satysfakcji”. Zdzisław twierdzi też, że kąpać w zimie może się każdy, bez względu na wiek i płeć, upodobania czy zawód.

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Morsy, Turystyka i promocja i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.