Rajd RACIBORA zakończył się w Łącku

Jeżeli nie miałeś ochoty bezczynnie spędzić letnich dni, lecz poczuć powiew wiatru na twarzy, pęd powietrza okalający Ciebie i twój bicykl, XII Ogólnopolski Rajd Rowerowy „Racibora” po ziemi sławieńskiej, organizowany przez Centrum Kultury i Sportu w Postominie, mógł być ku temu dobrą okazją.

Wiata rowerowa obok latarni morskiej w Jarosławcu przez dwa dni (13 – 14 sierpnia 2011 roku) była miejscem bazowym. Na przygotowane dwie trasy rowerowe ruszały stamtąd grupy rajdowe, aby popularyzować turystykę rowerową – jedną z form czynnego wypoczynku, spędzając aktywnie wolny czas, poznając nowych ludzi i nowe miejsca naszej gminy i powiatu.

Uczestnikami rajdu były osoby w różnym wieku – od m3-letnich maluchów do 80-latków.

Dwie przygotowane trasy rajdowe liczyły łącznie 91 km i przebiegały przez dwie gminy powiatu sławieńskiego – Postomino i Darłowo. Były też cztery punkty kontrolne. Nie tylko zwiedzanie ciekawych miejsc,  ale też podziwianie wspaniałych widoków w dorzeczu rzeki Wieprzy, jeziora Kopań i jeziora Wicko oraz nadmorskiego wału przeciwpowodziowego na długo pozostaną w pamięci uczestników. Ogłoszone konkursy i konkurencje rekreacyjne miały swoich zwolenników, a miejscami „rozmoczona” trasa (po ostatnich opadach deszczu) też miała swój urok.

Dyrektorem rajdu była Agnieszka Czarnuch – dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Postominie, która życzyła dobrej zabawy uczestnikom, pięknych wrażeń na trasach naszej ziemi sławieńskiej, bezpiecznego dotarcia do celu, „promowanie turystyki rowerowej oraz zdrowego stylu życia niech na co dzień przyświeca…”.

Podczas weryfikacji każdy uczestnik rajdu otrzymał też pamiątkowy buton, bandamkę, smycz i długopis. Ponadto w trosce o bezpieczeństwo cyklistów, wszyscy wyposażeni zostali w pamiątkowe, odblaskowe kamizelki. Uczestnicy postomińskich rajdów rowerowych schematy postępowania na drodze i konieczność „bycia widocznym” mają już we krwi. Ale i tak za każdym razem kolejni, „nowi” cykliści dzięki rajdom nabierają właściwych zachowań i sposobów postępowania.

W sobotę, 13 sierpnia 2011 r. „pomykając” rowerami, pilotowani przez postomińską Straż Gminną nową drogą asfaltową do Nacmierza, przez Bylicę wjechaliśmy do bukowego lasu. Pokonując serpentynową wspinaczkę wjechaliśmy na Barzowickie Wzgórze o wysokości 72 metrów n.p.m, z którego roztaczał się widok na jezioro Kopań i Bałtyk. W Dzierżęcinie mijaliśmy grupy witalne z Sołtysem – Wiolettą Jasińską na czele. Na farmie wiatrowej podbijaliśmy karty kontrolne i podziwialiśmy ogromne wiatraki.

Jechaliśmy przez Sulemice, Kowalewice do Starego Jarosławia, gdzie zwiedzilismy rodzinną galerię Tadeusza Koniecznego. Eksponaty są gromadzone od wielu, wielu lat. Dzisiaj są już po części antykami. Każdy zgromadzony przedmiot ma swoje miejsce i wymowną historię pozyskania. Pożywieni kiełbaską z grilla, udaliśmy się do Krup, gdzie zwiedziliśmy miejscowy kościół p.w. Matki Bożej Ostrobramskiej z XIV wieku. Odwiedziliśmy cmentarz z grobem niedawno pochowanego Andrzeja Leppera. Przez Zielnowo, trochę błądząc, udaliśmy się do Kopania, gdzie zwiedziliśmy Stadninę Koni pana Jerzego Małeckiego.

Słuchając opowieści gospodarza o prowadzonej działalności, zajęciach hipoterapii, hodowli koni, zajadaliśmy pyszną drożdżówkę. Po zwiedzaniu stajni, podbiciu kart udaliśmy do Wicka wałem przeciwpowodziowym, wsłuchując się w szum morza i szum wiatracznych skrzydeł. Przekop łączący jezioro Kopań z morzem powitał nas grząskim piaskiem. Ścieżka przyrodnicza wzdłuż morza – bogactwem owocującej i kwitnącej roślinności.

W Wiciu – „lody dla ochłody” i dalej duktem leśnym dotarliśmy do pasa startowego. Stąd do Pensjonatu „Arkada” Ewy i Andrzeja Karwackich.

Posileni kawą, herbatą, wspaniałym ciastem własnego wypieku rozegraliśmy tam konkurs rzutu lotką do tarczy. Wśród pań najlepszymi były: Irena Owsiuk – Pieszcz, Daniela Igras – Królewo, Ewa Brzostowska – Pieńkowo. Wśród mężczyzn: Marcin Stanulewicz – Postomino, Dariusz Maniecki – Nosalin, Sławomir Białacki – Sławno.

W rozstrzygniętym tu konkursie na najbardziej różnorodny zbiór szyszek najlepszymi byli: Urszula Górzyńska – Drawsko Pomorskie (10 szt.), Daniela Igras – Królewo (10 szt.), Adam Kogut – Lobez (8 szt.), Wiesława Dankowska – Pieńkowo (7 szt.).

Kolacja w Ośrodku Wczasowym „Marysieńka” w Jarosławcu w całości zasponsorowana przez Właściciela, zakończyła pierwszy dzień rajdu.

W niedzielę, 14 sierpnia 2011 r. po zameldowaniu się na bramie wjazdowej Centralnego Poligony Sił Powietrznych i odprawie z przewodnikiem p.por. Piotrem Brzozowskim, ruszyliśmy na zwiedzanie poligonu.

Uliczki porośnięte sosnowym lasem, krzaczkami jagód, wrzosami i innymi, barwnymi kwiatami, rosnące grzyby umilały przemieszczanie się kolorowej, 49-osobowej grupy cyklistów, bacznie i uważnie wsłuchującej się w opowiadania przewodnika. Pod pomnikiem poległych żołnierzy złożono wiązankę kwiatów.

Na pasie startowym poligonowego lotniska rozegrano wyścig rowerowy „Na Cały gaz”. W kategorii chłopców do 18 lat najlepszymi byli: Adrian Tracz – Bolszewo, Jakub Szwec – Sławno, Kamil Komar – Słupsk, Kacper Lech-Szajner – Wszedzień. Wśród mężczyzn pow. 18 lat zwyciężyli: Piotr Brzozowski – Sławno, Mariusz Ziemecki – Drawsko Pomorskie, Piotr Kamelski – Sławno. Wśród kobiet powyżej 18 lat zwyciężyły: Urszula Górzyńska – Drawsko Pomorskie, Daniela Igras – Królewo, Elżbieta Jankowska-Kogut – Łobez.

Zamiast zwiedzania punktu widokowego, który jest aktualnie w remoncie, planowano zwiedzić Cmentarz Sióstr Zakonnych w Zalesinie. Jednak drogi okazały się zbyt kręte, a skróty zbyt długie, pobłądziliśmy i ostatecznie zrezygnowaliśmy z wizyty w Zalesinie. Utwardzoną drogą z poligonu udaliśmy się do bramy PKT w Królewie, skąd pilotowani przez Straż Gminną udaliśmy się do Łącka.

Przy miejscowej remizie na uczestników czekała wspaniała grochówka uważona własnoręcznie przez samego Naczelnika OSP Łącko – Zdzisława Kanię. Chochlą wprawnie posługiwała się i nalewała dla wygłodniałych ciepłą zupę – Jadwiga Krakowska – Przewodnicząca Rady gminy w Postominie i jednocześnie Sołtys Łącka, która razem z rajdowiczami przejechała ponad 90 km. Każdy też mógł skosztować pysznej, pieczonej na ognisku kiełbaski.

Puchar Wójta Gminy Postomino otrzymała najliczniejsza grupa rajdowa – Klub Miłośników Turystyki Rowerowej „Marysieńka” z Postomina (17 osób). Pozostałe kluby liczyły: Drawski Klub Rowerowy – 9 osób, OSiR Sławno – 8 osób, „Aktywni” Postomino – 6 osób, „Błyskawica” Pieszcz – 4 osoby.

Puchar Przewodniczącej Rady Gminy Postomino otrzymała najliczniejsza rodzina rajdowa, która pokonała obie trasy rajdowe w ciągu 2 dni. Były to panie Kamila i Anna Sendeckie.

Najstarszymi uczestnikami rajdu byli: Danuta Zdzitowiecka i Tadeusz Budzyński ze Sławna.

Uczestnikami, którzy przybyli na rajd z najdalszego miejsca byli: Magdalena Parysek z Żurkowa i Andrzej Wesoły z Żar.

Najmłodszym uczestnikiem, który przejechał dwie trasy rajdu własnym rowerem był Kamil Komar ze Słupska. Najmłodszą wiekowo uczestniczka zabawy była Wiktoria Brzozowska.

Wiktorii przypadł też Puchar Dyrektora Centrum Kultury i Sportu za najlepszy okaz przyrodniczego dziwu natury. Kolejne wyróżnienia w tym konkursie otrzymały: Daniela Igras, Irena Szost i Zofia Podemska.

W konkursie na rajdowy bukiet przydrożnych kwiatów z rumiankiem w roli głównej wyróżniono bukiety: Wiktorii Brzozowskiej, Kacpra Lech-Szajnera, Urszuli Górzyńskiej, Danuty Zdzitowieckiej i Elżbiety Jankowskiej-Kogut.

Na konkurs wiersza o rajdzie ze słowami „rower na każdą okazję” wpłynęło 5 wierszy. Wszystkie zgłoszone propozycje zostały nagrodzone, a ich autorami byli: Anna Sendecka, Zofia Podemska, Magdalena Parysek, Daniela Igras i Jan Kalinowski.

Uwieńczeniem rajdowych zmagań były nagrody za poszczególne konkursy i konkurencje, które wręczała dyrektor CKiS – Agnieszka Czarnuch wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Postomino – Jadwigą Krakowską.

Rozlosowano tez ponad 30 upominków pośród wszystkich uczestników rajdu.

W rajdzie udział wzięło 79 osób, z tego trasę dwudniową przejechało 26 uczestników.

Wśród rajdowiczów byli samorządowcy: Jadwiga Krakowska, Waldemar Gertner, Irena Owsiuk.

Wszystkie dotychczasowe 12 edycji rajdu ukończyli: Jadwiga Krakowska, Daniela Igras, Piotr Brzozowski, Ryszard Brzozowski, Maria Lech-Szajner i Zdzisław Ludwikowski.

Serdecznie dziękujemy:
- Tadeuszowi Koniecznemu za mile spędzony czas w jego gospodarstwie
- Ewie i Andrzejowi Karwackim za gościnę i sprawiedliwe oceny
- Jerzemu Małeckiemu za niesamowite opowieści pełne źródłowej wiedzy i pasji
- Wojciechowi Gajewskiemu za pyszną kolację
- dowództwu CPSP za umożliwienie przejazdu przez teren poligonu
- zarządcy farmy wiatrowej w Barzowicach za umożliwienie obejrzenia wiatraków „z bliska”
- proboszczowi parafii Stary Jarosław za umożliwienie zwiedzenia kościoła w Krupach
- funkcjonariuszom Straży Gminnej w Postominie za dbanie o bezpieczeństwo rowerzystów
- Magdzie, Sławkowi i Łukaszowi – ratownikom medycznym za bezinteresowną pomoc i aktywne uczestnictwo
- Zdzisławowi Kani za pyszną grochówkę
- Jadwidze Krakowskiej za wszechstronną pomoc przed, w trakcie i po rajdzie
- OSP Łącko za kolejne, miłe spotkanie przy remizie strażackiej

XII Ogólnopolski Rajd Rowerowy „Racibora” po ziemi sławieńskiej dofinansowano ze środków:
Powiatu Sławieńskiego
Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Postominie

 DZIĘKUJEMY

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Rajdy rowerowe, Sport i rekreacja, Turystyka i promocja i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.