Trzy w jednym – Światowy Dzień Turystyki

Tegoroczny festiwal „TRZY w JEDNYM – Światowy Dzień Turystyki” można wpisać do kart historii.

W niedzielne popołudnie, 26 września 2010 roku, w słoneczny jesienny dzień na placu remizy OSP w Chudaczewie zebrali się miłośnicy rekreacji ruchowej, w tym: sympatycy rowerów, Nordic Walking i wycieczek pieszych.

Po oficjalnym otwarciu imprezy uczestnicy wyruszyli na zaplanowane trasy.

Pierwsza na trasę wyruszyła 30-osobowa grupa rowerowa, na czele której jechał Zdzisław Ludwikowski. Zdzisław narzucał tempo i rytm całej wyprawie. W czasie pokonywania trasy Chudaczewo – Pieńkowo – Pieńkowo – Chudaczewko przewidziano postoje na odpoczynek, podczas których uczestnicy rajdu mogli poszukać najokazalszego grzyba i wykonać bukiet z wrzosów lub wianek z polnych kwiatów. W Chudaczewku na postomińską grupę cyklistów czekała już 19-osobowa grupa rowerzystów ze Sławna. Rowerzyści ze Sławna pokonali trasę ze Sławna przez Sławsko, Radosław, Wilkowice, by dalej razem z postomińską grupą rowerową podążyć do Chudaczewa. 

Równocześnie z Chudaczewa wyruszyła 17-osobowa grupa Nordic Walking. Uczestnicy do pokonania mieli siedmiokilometrową trasę prowadzącą przez Chudaczewo do Ronina i z powrotem do Chudaczewa. W grupie tej znajdowali się mieszkańcy Gminy Postomino, mieszkańcy Sławna i Strzelina. Pierwsze skrzypce (a raczej pierwsze kije) w tej grupie grał Janusz Bojkowski – Wójt Gminy Postomino, a na samym końcu podążał 5-letni Oskar Lech-Szajner, który ”zmierzył” każdą kałużę.

Trzecią grupą Festiwalu „Trzy w jednym” była 15-osobowa grupa piesza ze Sławna. W tej grupie znalazła się młodzież z Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo–Wychowawczej ze Sławna oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Sławnie. Grupa piesza pokonała trasę 16 km na odcinku: Sławno – Radosław – Chudaczewo.

Uczestnicy wszystkich tras spotkali się w Chudaczewku.

W Chudaczewie przy remizie OSP, po dwóch godzinach od wyjścia w trasy, na grupę czekał Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej – Kazimierz Borsut oraz radny – Paweł Czechowski, którzy byli współorganizatorami imprezy i zorganizowali wraz z mieszkańcami smaczne poczęstunki. Dania, jakie serwowali mieszkańcy to: zupa kartoflana, placki ziemniaczane z sosem, ciasta, chleb swojski ze smalcem, ziemniaki z parnika, ziemniaki i kiełbaska z ogniska oraz ciepła kawa i herbata.

Impreza była zorganizowana w ramach Kampanii „Postaw na rodzinę!”.

Rajdy organizowane na terenie Gminy Postomino mają charakter przede wszystkim wyjazdów rodzinnych, a ponadto służą integracji jej mieszkańców.  Uczestnikami rajdów są dzieci, młodzież, rodzice i dziadkowie. Kampania, w jaką włączyli się uczestnicy, jest bardzo wymowna i pokazuje, iż przez cały rok stawiamy na wspólne aktywne uczestnictwo.

Na miejscu wspólnego spotkania, podczas festynu wrzosowo – ziemniaczanego, odbyły się konkursy.

Najokazalsze grzyby spotkane na trasie zaprezentowali: Teresa Brzozowska, Janusz Bojkowski, Krystyna Zielonka i Ewa Brzostowska.

Wśród 12 bukietów z wrzosem w roli głównej, jakie zostały przekazane komisji konkursowej, najbardziej spodobały się bukiety wykonane przez: Teodorę Januszewską, Stanisławę Chabowską, Reginę Włoch i Marka Gnusowskiego.

Jedyny wianek z wrzosu, jaki został przedstawiony komisji, został wykonany przez Marię Lech-Szajner.

W konkursie rzeźby z ziemniaka najbardziej ciekawe rzeźby zostały wykonane przez Mariusza Szczepańskiego, Danutę Zdzitowiecką, Michała Sztejnbis i Reginę Włoch.

Ziemniaczane dziwadło z naturalnego ziemniaka przedstawili tylko Oskar i Kacper Lech-Szajner – było to ziemniaczane serduszko i kaczuszka, które znaleźli na polu u dziadków.

Zorganizowano również konkursy sportowe. Pierwszy z nich polegał na utrzymaniu ziemniaka na łyżce, którą trzymano w buzi. Wśród 20 chętnych zwycięzcami okazali się: w kategorii dzieci Joanna Plutowska, Bartek Brożek i Marek Gusowski, natomiast w kategorii dorosłych: Anna Łysiak, Grażyna Izdebska i Anna Sendecka. Konkurs sprawnościowy „Ziemniak na bucie” poruszył umysły uczestników i spryt, aby w jak najszybszym czasie pokonać trasę z ziemniakiem na bucie. W tej konkurencji najlepsi wśród dzieci byli: Paulina Bryl, Marta Rachwal, Szymon Pakos, Wiktoria Szejna i Igor Michalczyk. Najlepsi dorośli w tej konkurencji to: Daniel Pakos, Marek Gusowski, Anna Sendecka, Mariusz Szczepański i Anna Łysiak.

Przedostatnią konkurencją, jaką przeprowadzono w tym dniu, był rzut ziemniaka na odległość do celu. Konkurencja ta, wbrew pozorom, okazała się trudna i nikt nie trafił do celu trzy razy z rzędu, jak przewidywały zasady. Zwycięzców wyłoniono więc na podstawie dwóch celnych rzutów. Wśród 20-osobowej grupy dzieci najlepszymi okazali się: Remik Kurek, Jacek Bryl, Krystian Świetlak, Bartek Melon, Szymon Pakos, natomiast wśród 17-osobowej grupy dorosłych najcelniejsze oko mieli: Wiesława Dankowska, Mariusz Szczepański, Maryla Staszczak i Krzysztof Gostomczyk.

Na zakończenie imprezy strażacy z Chudaczewo zorganizowali dla dzieci i dorosłych konkurs wlewania wody do nalewaka za pomocą hydronetki na czas.

Na koniec wspaniałego dnia zostały rozdane nagrody za konkursy, a także wylosowano wśród uczestników symboliczne upominki.

Jak się okazało, festiwal „Trzy w jednym” był nie tylko okazją do aktywnego spędzenia czasu, ale także do wygrania nagród. Światowy Dzień Turystyki przebiegł wspaniale i to nie tylko dzięki słonecznej pogodzie.

Serdeczne podziękowania kierowane są do Centrum Kultury i Sportu w Postominie, Stowarzyszenia Kultury Fizycznej „AKTYWNI” Postomino, OSP i mieszkańców Chudaczewa, Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sławnie oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Postominie za wkład w organizację tego festynu rekreacyjnego. Impreza była dofinansowana ze środków Powiatu Sławieńskiego z projektu „Rower i spacer aktywnym sposobem na zdrowie”.

 Maria Lech-Szajner

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Nordic Walking, Rajdy rowerowe, Sport i rekreacja, Turystyka i promocja i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.