W osadzie Woja Borka zagościli rowerzyści

Piękna, słoneczna późnoletnia pogoda sprawiła, że na Placu Kard. Stefana Wyszyńskiego 3 września 2011 r. stawiła się spora grupa cyklistów ze Sławna i okolic, którzy w sobotę wybrali się do Borkowa na festyn średniowieczny w osadzie Adama Bryla.

Trasą wzdłuż kanału miejskiego, przez Pomiłowo cała grupa dojechała do Zielonej Szkoły w Ugaciu, gdzie po krótkim odpoczynku wszyscy wyruszyli w kierunku Borkowa w poszukiwaniu megalitów.

Po trudnej trasie, która prowadziła starymi brukami, w dodatku pod górę na skraju lasu oczom rowerzystów ukazały się olbrzymie głazy kamienne tzw. cmentarzysko megalityczne. Żywa lekcja historii przeniosła wszystkich 5 tys. lat wstecz p.n.e.. Komora grobowa składa się z 12 olbrzymich głazów narzutowych, przykrytych 4 głazami stanowiącymi strop. Do dziś nie wyjaśniono tajemnicy transportowania potężnych głazów i konstruowania z nich komór grobowych. Prochy zmarłych składano w dolmenie wielokrotnie, uprzątając poprzednie pochówki pod ściany komory.

W Borkowie warto zobaczyć również dwa grobowce bezkomorowe, które są inną formą grobów megalitycznych; zbiorowymi mogiłami ludności okresu pucharów lejkowych.

Nieopodal tego miejsca swoją pasję i zamiłowanie realizuje Adam Bryl, zwany Wojem Borkiem, który w tym dniu na swojej posesji zorganizował wraz z Koszalińską Kampanią Rycerską festyn średniowieczny z VI Turniejem Rycerskim o Złote Jajo Gryfa.

Na miejscu można było skosztować chleba ze smalcem, żurku, podpłomyków z miodem i ciasteczek według przepisu Borka zwanych „szczękołamaczami”. W osadzie można było zobaczyć jak wyglądało życie tamtejszych mieszkańców, jak się ubierali, jak pracowali i jak spędzali wolny czas w średniowieczu. Nie zabrakło potyczek rycerskich pomiędzy dwoma obozami stronnictwa polskiego i krzyżackiego, które trzymały wszystkich w napięciu do ostatniej chwili.

Na koniec festynu sam Woj Bork przygotował dla wszystkich rowerzystów podpłomyki z paleniska z miodem jakie zapewne jadali nasi przodkowie w średniowieczu.

Następnie wspólne zdjęcie z gospodarzem osady i wszyscy udali się w drogę powrotną do Sławna.

źródło: www.slawno.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Rajdy rowerowe, Sport i rekreacja i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.