XI Ogólnopolski Rajd Rowerowy „Racibora” po Ziemi Sławieńskiej

Tegoroczny XI Ogólnopolski Rajd Rowerowy „RACIBORA” po Ziemi Sławieńskiej przeszedł już do historii. W dwudniowej imprezie rajdowej dla wytrwałych sobotni (7.08.2010.) poranek w Jarosławcu przywitał przybyłych cyklistów delikatnym deszczykiem. Twarda załoga rowerzystów postawiła na swoim. Wszyscy uczestnicy byli zaopatrzeni w wiatrówki i deszczówki.
Przy latarni morskiej w Jarosławcu wszystkich zgromadzonych przywitała Agnieszka Czarnuch – Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Postominie, potem pokrótce trasę omówili Zdzisław Ludwikowski i Maria Lech-Szajner.

Grupa 47-osobowa wyruszyła na trasę za pilotującym ją autem Straży Gminnej z Postomina w kierunku Bylicy. Trasa wiodła z Jarosławca przez Naćmierz, Bylicę – tu przez las bukowy – trasą górzystą do Dzierżęcina. Na zboczach góry można było zobaczyć widok nietypowy: pasące się owce ze swym pasterzem Panem Kondraciukiem i jego psem. Niektórzy z grupy poczuli się jakby byli na Podhalu: „Takie góry, owce i wiatr”.
Z Dzierżęcina grupa podążyła do Barzowic, gdzie w kościele parafialnym czekał ksiądz proboszcz Mirosław Kosior, który opowiedział o historii tego kościoła oraz o tym, że od 1 lipca tego roku został włodarzem w 3 gminach obejmując kościoły w Chudaczewie (Gm. Postomino), Stary Kraków (Gm. Sławno) i w Barzowicach (Gm. Darłowo).
Historię wsi i okolicznych miejscowości opowiedział redaktor naczelny „Obserwatora Lokalnego” – Mieczysław Siwiec. Z Barzowic „z góry na pazury” rowerzyści dojechali do Palczewic, „a wiatr ich pchał sam” w kierunku jeziora Kopań.
Z Palczewic przez Kopań dotarli do Cisowa. Tu nastąpił większy postój na zebranie sił i delikatny poczęstunek w zaprzyjaźnionym gospodarstwie agroturystycznym u Wandy Hańczaryk. Smakołyki, takie jak swojski chleb ze smalcem, ogóreczek i drożdżowe ciasto to już tradycja odwiedzin tego miejsca. Z Cisowa rowerzyści pojechali drogą wzdłuż wiatraków aż do Darłowa.
Cykliści w Darłowie zwiedzili Plac Rybaka przed ratuszem, dróżkami jednokierunkowymi przedostali się do parku, tu przez most przeszli przez Wyspę Łososiową – nowo oddane miejsce rekreacyjne w mieście. Na Wyspie rozegrano konkurs rzutu lotką do tarczy. Zwycięzcami okazali się jak co roku: (celne oko) Daniela Igras oraz Aleksandra Bartmańska, Krystyna Zielonka i Sylwia Szada. A wśród mężczyzn wygrali: Grzegorz Antosik, Janusz Baranowski, Cezary Bartmański i Jacek Kowalski.
Po nabraniu sił grupa wyruszyła do Darłówka Zachodniego trasą rowerową wzdłuż jezdni i dróżkami jednokierunkowymi po Darłówku, zwiedzając malownicze zakątki tej miejscowości. Gorące podziękowania należą się Jackowi Kowalskiemu, który przeprowadził grupę bezpiecznie i z dala od zgiełku turystów, co przyczyniło się do tego, iż można znaleźć małe i nieznane dróżki i bezpiecznie jechać do przodu. W Darłówku grupa cyklistów zaproszona była na obiad przez Pana Igora Kwiatkowskiego z Pieńkowa do Ośrodka Wczasowego „MARIA” – serdeczne podziękowania od całej grupy za ciepły posiłek.
Po zregenerowaniu siły i gorącym posiłku grupa podążyła przez most rozsuwany do Darłówka Wschodniego i dalej drogą z płyt „jumbo” wzdłuż Bałtyku do Jarosławca.
Na trasie niezbyt miła niespodzianka – na mostku „na przekopie” doszło do delikatnego wypadku – Zdzisław Ludwikowski, jadąc z górki gwałtowanie zahamował, co skończyło się zadrapaniami i nadwyrężeniem ścięgna. Grupa ratowników medycznych Andrzeja Ruta ze Sławna szybko zaopiekowała się poszkodowanym i zdezynfekowała rany.
Rowerzyści, w kroplach deszczu dotarli do Jarosławca do pensjonatu Państwa Ewy i Andrzeja Karwackich. Właściciele „ARKADY” ugościli rowerzystów kawą, herbatą i słodkim poczęstunkiem, za co uczestnicy rajdu podziękowali gromkimi brawami i piosenką. Tu został rozegrany konkurs na zbiór różnorodnych szyszek, które trzeba było zebrać na trasie. Najlepsi okazali się Wiesława Dankowska, Daniela Igras, Maria Lech-Szajner i Ilona Mielczarek. Panie miały najwięcej rodzajów szyszek. Pierwszy dzień rajdu zakończył się pomyślnie i nie straszna była rowerzystom bardzo zmienna pogoda.
W niedzielny poranek 8.08.2010 r. o godz. 8.50 wyspana i pełna wigoru grupa rowerzystów dotarła do latarni morskiej w Jarosławcu. O godz. 9.00 grupa cyklistów uliczkami Jarosławca dojechała do bramy centralnego Poligonu Sił Powietrznych Wicko Morskie. Po oddaniu listy dla dyżurnego PKT poligonu cykliści podążyli za Piotrem Brzozowskim – zawodowym żołnierzem poligonu.
Grupa zwiedziła ciekawe miejsca oraz zgodnie z corocznym zwyczajem złożono bukiet kwiatów przy pomniku na terenie CPSP. Na pasie startowym poligonu rozegrano wyścig rowerowy „Na cały gaz”. W kategorii kobiet zwyciężyła Daniela Igras a po niej na metę dotarły Sylwia Szada, Teresa Brzozowska i Maria Lech-Szajner. W kategorii mężczyzn najlepszym od kilku lat jest Piotr Brzozowski, następnie Ryszard Brzozowski, Grzegorz Antosik i Paweł Aniśkiewicz. W kategorii dziewcząt nie miała sobie równych Agnieszka Turko a wśród chłopców zwyciężyli Grzegorz Zielonka, Konrad Aniśkiewicz i Andrzej Turko.
Na poligonie dołączyła do postomińskiej grupy 74-osobowa grupa rowerzystów z Ustki. Ogłoszono konkursy na: bukiet przydrożnych kwiatów polnych z chabrem w roli głównej, na okaz przyrodniczego dziwu natury oraz na wiersz o rajdzie z użyciem słów: „…czas na rower…”.
Wspólnie, 121-osobowa grupa rowerzystów przemierzyła trasę po zaułkach poligonu Wicko Morskie i dotarła do Królewa do bramy wyjazdowej PKT. Z Królewa do Łącka cykliści poruszali się drogą powiatową w grupach 20-osobowych z odstępami między sobą. Całość przejazdu jak i w sobotę pilotowała Straż Gminna z Postomina. Na tym niewielkim odcinku trasy można było zaobserwować, kto z rowerzystów umiał dostosować się do poleceń organizatora i do warunków, jakie panowały na trasie. Z dumą można powiedzieć, iż grupa Postomino, która jeździ często – właściwie, co miesiąc, pokonuje trasy po drogach publicznych – umie i wyczulona jest na reakcje zmotoryzowanych. Można powiedzieć: „lata praktyk”.
W Łącku, w centrum wsi, na całą grupę czekała strażacka grochówka przygotowana przez OSP Łącko. Paliło się już ognisko, gdzie można było się ogrzać, upiec kiełbaskę i wysuszyć mokre ubrania. Po skonsumowaniu posiłku regenerującego ogłoszono wyniki konkursów. Najpiękniejsze wiersze zaprezentowali: Mieczysław Sołtysiak, Wiesława Dankowska, Daniela Igras oraz Małgorzata Falkowska. W Łącku został podsumowany dwudniowy rajd rowerowy. Konkurs „Obserwatora Lokalnego” na najładniejszy bukiet przydrożnych kwiatów z chabrem w roli głównej wygrali: Grażyna Antosik, Regina Włoch, Anna Rostocka oraz Teresa Brzozowska. Do konkursu na okaz przydrożnego dziwu natury zgłosiło się 10 osób, a wygrali z najlepszymi pomysłami: Ilona Mielczarek – z małą żabcią, Regina Włoch – kamyk z dziurką jako wisiorek, Konrad Aniśkiewicz – z malutkim grzybkiem oraz Maria Lech-Szajner – z szyszunią. Puchary z rąk Wójta Gminy Postomino – Janusza Bojkowskiego odebrali najlepsi w swych kategoriach w wyścigu „Na cały gaz”.
Podczas dwudniowego rajdu rowerowego najliczniejsza grupą rajdowa była grupa z PIESZCZA, najliczniejszą rodziną rajdową była Rodzina Zielonków (babcia z wnukami). Najstarszymi uczestnikami rajdu byli: Irena Szost i Tadeusz Budzyński. Najmłodszymi uczestnikami rajdu byli Kacper Chalecki, Kuba Roztocki, Agnieszka Turko, Jacek Bryl i Adrian Chowania. Uczestnicy rajdu, którzy przybyli na ta imprezę z najdalej położonych miejscowości, to Paweł i Konrad Aniśkiewicz z Brzegu oraz Magdalena Parysek z Raszew. Tradycyjnie już wśród uczestników rajdu rozlosowano ponad 30 upominków.
W XI Ogólnopolskim Rajdzie Rowerowym RACIBORA po Ziemi Sławieńskiej w pierwszy dzień wzięło udział 47osób, a w drugim dniu 121 osób. Przez 11 lat na trasach tego rajdu można liczyć na jeden zgrany zespół, który nie opuścił jeszcze żadnej wyprawy, a są to: Jadwiga Krakowska, Daniela Igras, Maria Lech-Szajner, Piotr Brzozowski, Tadeusz Budzyński i Zdzisław Ludwikowski.
Wszyscy uczestnicy raju otrzymali od organizatorów czapkę, okolicznościowy buton
i mapę gminny. Organizatorami tegorocznego rajdu byli: Centrum Kultury i Sportu w Postominie, Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „AKTYWNI’” Postomino oraz Klub Miłośników Turystyki Rowerowej „MARYSIEŃKA” z Postomina. Tegoroczna impreza była dofinansowana przez Powiat Sławieński.
M.L.-Sz.

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Rajdy rowerowe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.