XXI Międzynarodowy Bieg po Plaży najlepszą imprezą biegową w zachodniopomorskim i najlepszym biegiem przełajowym w Polsce w roku 2011

Tradycyjnie już jeden z największych w Polsce portali promujących szeroko rozumianą aktywność ruchową i skupiających biegową brać – www.MaratonyPolskie.pl przyznał Certyfikaty ZŁOTY BIEG 2011 . W czołówce najlepiej ocenianych przez zawodników biegów znalazł się XXI Międzynarodowy Bieg po Plaży „Jarosławiec 2011”, który w tym roku został najlepszą imprezą biegową w województwie zachodniopomorskim i najlepszym biegiem przełajowym w Polsce w roku 2011.

 

W sezonie 2011 certyfikaty Złoty Bieg przyznawane były według nowych zasad – 2 etapowo.

Pierwszy etap stanowiło zgłaszanie kandydatur biegów do poszczególnych kategorii. Tak jak w latach 2009-2010 jako pierwsze przyznano nominacje, które stanowiły pewną formę zgłoszenia imprezy do wyborów. Nie była to forma wstępnej oceny imprezy, gdyż bieg nie musiał spełniać jakichś specjalnie opisanych warunków, by znaleźć się na liście imprez nad którymi głosowali czytelnicy portalu. Redakcja wybrała ponad 200 imprez wysoko notowanych w rankingu portalu, a następnie czytelnicy i organizatorzy zgłaszali dodatkowo swoje kandydatury. Łącznie zgłoszone do etapu głosowania zostały 303 biegi. Zawody klasyfikowane były w kategoriach zależnych od liczby uczestników, rodzaju biegu, rodzaju organizatora, dystansu itd. Wprowadzono także klasyfikację biegów w ramach poszczególnych województw, dzięki czemu wyłoniono najlepsze imprezy w każdym z regionów. Jeden bieg mógł rywalizować w wielu kategoriach.

Pełną listę kandydatur można obejrzeć na stronie portalu.

W drugim etapie czytelnicy portalu oddawali swoje głosy, na podstawie których najlepszym biegom w każdej z kategorii zostały przyznane stosowne miejsca. Głosowanie dostępne było wyłącznie dla zalogowanych czytelników, którzy rejestrowali swoje starty w portalu wraz z osiągniętym wynikiem. O końcowej ocenie biegu decydowała średnia uzyskanych ocen a nie ich liczba. Samo głosowanie polegało na ułożeniu w specjalnej piramidce imprez, w których uczestniczył dany biegacz w kolejności od najlepiej do najsłabiej ocenianej.

Opracowanie wyników polegało na wyliczeniu średniej oceny dla każdego z nominowanych biegów na podstawie jego położenia we wszystkich piramidkach. W pierwszym kroku odrzucono wszystkie imprezy, na które zostało oddanych mniej niż 10 głosów. Było to niezbędne dla zachowania reprezentatywności ocen – w przypadku imprez, na które oddano tylko kilka głosów ich ocena mogła być w dużym stopniu błędna. Tego typu biegi na wynikach oznaczone są jako nie klasyfikowane. Nie oznacza to ich niskiej oceny, ale zbyt małą liczbę oddanych głosów by taką ocenę ustalić. W kroku drugim zostało dla każdego z biegów usuniętych 20 procent najlepszych ocen oraz 15 procent najgorszych. Miało to za zadanie usunąć skrajne oceny tak, by podnieść wagę ocen średnich, które zwykle najlepiej oddają rzeczywistość. W kroku trzecim każdemu głosowi na każdy z biegów przypisano wagę zależną od tego, jak bardzo doświadczony był biegacz oceniający imprezę. W ten sposób głos oddany na imprezę przez czytelnika startującego bardzo często był silniejszy niż głos osoby, która wystartowała tylko kilka razy. Aby uzyskać końcowy wynik dla każdego z biegów zostały zsumowane wszystkie jego głosy w piramidkach (po uwzględnieniu ich wagi), a następnie podzielone przez liczbę głosów (także z uwzględnieniem ich wagi).

Redakcja portalu przyznała także specjalne certyfikaty FILIPIDESY 2011 w dodatkowych kategoriach: Mecenas Biegów, Honorowy Organizator, Osobowość roku, Honorowy zawodnik, Honorowy weteran.

Niezmiernie miło nam poinformować, że XXI Międzynarodowy Bieg po Plaży „Jarosławiec 2011” otrzymał:

Certyfikat Złoty Bieg 2011 – I miejsce w Polsce w kat. biegi przełajowe spośród 34 kandydatur zgłoszonych w tej kategorii. Bieg po Plaży zyskał lepsze oceny biegaczy niż m.in. Przełajowa Ósemka z Blachowni, Bieg Katorżnika z Lublińca czy Bieg Szlakiem Wygasłych Wulkanów w Złotoryi.

 

I miejsce w województwie zachodniopomorskim spośród 20 zgłoszonych w tej kategorii biegów. Zdaniem aktywnych biegaczy portalu XXI Międzynarodowy Bieg po Plaży „Jarosławiec 2011” okazał się najlepszą imprezą biegową na Pomorzu Zachodnim w 2011 roku. Kolejne miejsca zajęły znane i lubiane przez wielu biegaczy prestiżowe biegi. Na miejscu 2-gim znalazła się Nocna Ściema, po raz pierwszy organizowana w Koszalinie. 3-cie miejsce zajął I Wałecki bieg filmowy. Na 4 miejscu uplasował się 38 Dębno Maraton, podczas którego rozgrywane są Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn w maratonie. Kolejne miejsca zajęły: XXIII Goleniowska Mila Niepodległości, XXV Międzynarodowy Bieg Zaślubin w Kołobrzegu. IX Bieg 12 Mostów z sąsiedniego Sławna zajął 9 miejsce w województwie.

Wyróżnienie – IV miejsce w kat. biegi duże od 500 do 999 zawodników spośród 40 zgłoszonych imprez. Bieg po Plaży wyprzedziły biegi: Avon kontra przemoc – biegnij w Garwolinie, Dycha Drzymały z Rakoniewic i II Kwidzyński Bieg Papiernika.

Wyróżnienie – IV miejsce w kat. biegi nietypowe i niezwykłe spośród 18 zgłoszonych imprez. Bardziej interesujące zdaniem biegaczy okazały się: 12 Godzinny Podziemny Bieg Sztafetowy w korytarzach kopalni soli w Bochni, 24 godzinny Sztafetowy Bieg Plantami Jana Pawła II w Rawiczu i VIII Bieg o Puchar Rzeźnika w Komańczy.

Wyróżnienie – VII miejsce w kat. impreza organizowana w miejscowości do 5000 mieszkańców na 65 zgłoszonych kandydatur. Wysokie oceny otrzymały biegi organizowane w małych miejscowościach tj Rytro, Jastarnia, Rakoniewice, Radziechowy, Komańcza i Pasterka. Najlepszym zdaniem biegaczy był VI Visegrad Maraton.

Wyróżnienie – XII miejsce w kat. biegi organizowane przez urzędy miast, gmin, osir-y na 136 zgłoszone w tej kategorii imprezy. Najlepszy okazał się V Grodziski Półmaraton Słowaka.

Pełne wyniki klasyfikacji Złoty Bieg 2011

XXI Międzynarodowy Bieg po Plaży „Jarosławiec 2011” wraz z imprezami towarzyszącymi odbył się w dniu 3 lipca 2011 r. w Jarosławcu. W ramach imprezy rozegrano: XXI Ogólnopolskie Biegi Młodzieżowe „Powitanie Lata 2011”, XVI Ogólnopolski Bieg Samorządowy „Bursztyn Jarosławca” oraz XXI Międzynarodowy Bieg po Plaży „Jarosławiec 2011”.

Na starcie biegu na dystansie 15 km stanęła rekordowa liczba 700 biegaczy (ukończyło 696). Do XVI Ogólnopolskiego Biegu Samorządowego „Bursztyn Jarosławca” przystąpiło 74 samorządowców, a w XXI Ogólnopolskich Biegach Młodzieżowych „Powitanie Lata” wystartowało 297 młodych pasjonatów biegania. W wydarzeniu wzięło udział łącznie 1.071 zawodników z Polski, Niemiec, Anglii, Ukrainy, Białorusi, Kenii. Zawodnikom towarzyszyły rodziny i kibice.

Gościem honorowym biegu był Zbigniew Buczkowski – aktor, który wziął udział w biegu samorządowym oraz był starterem Biegu po Plaży.

Wydarzeniu towarzyszyły też koncerty i występy zespołów w ramach akcji pn.: „Klimatyczny muss”. Na letniej scenie wystąpili: Kapela Ludowa „Pieńkowianie”, Zespół „Świadomość” – reggae, Zespół „Chrabąszcze” – lata 60-te, 70-te, 80-te, „Jarecki” – hip-hop.

W imieniu Organizatorów Międzynarodowego Biegu po Plaży w Jarosławcu serdecznie dziękuję wszystkim, którzy oddali głosy na nasz bieg. Dziękuję za uznanie naszego trudu i pracy włożonej w przygotowanie tego biegowego święta- to daje „kopa”, by kolejną edycję imprezy zrobić z nie mniejszym rozmachem.

Gratuluję wszystkim Organizatorom i imprezom, które jak widać cieszą się ogromnym, stale rosnącym zainteresowaniem biegowej braci.

Cieszy również fakt, że Międzynarodowy Bieg po Plaży to wydarzenie, które od lat zdobywa uznanie biegaczy, potwierdzeniem czego są Certyfikaty Złoty Bieg przyznane w roku 2002, 2004, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 oraz wyróżnienie w roku 2005. Kolejny Certyfikat Złoty Bieg za rok 2011 daje nam sygnał, że warto popularyzować aktywność ruchową, bieganie i dążyć do tworzenia coraz to lepszej imprezy.

Przyznanie wyróżnienia to moment w którym chciałabym serdecznie podziękować także  Współorganizatorom, Sponsorom, Członkom Komitetu Organizacyjnego, Komitetu Honorowego oraz wielu innym osobom, instytucjom, służbom, bez których pomocy zorganizowanie biegu nie byłoby możliwe. Kolejny Certyfikat Złoty Bieg to nasz wspólny sukces.

Już dzisiaj zapraszam na kolejny, XXII Międzynarodowy Bieg po Plaży „Jarosławiec 2012”, który odbędzie się w dniu 8 lipca 2012 roku.

Agnieszka Czarnuch
dyrektor Biegu

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Imprezy biegowe, Inne wydarzenia, Międzynarodowy Bieg Po Plaży, Sport i rekreacja, Turystyka i promocja i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.