Ziemniaczane święto w Chudaczewie

Inne zdjęcia dostępne również w galerii na stronie Gminy Postomino

 

 

W Chudaczewie w niedzielę, 25 września 2011 r. odbyło się Jesienne Spotkanie Integracyjne w ramach Festiwalu Rajdowego „3 w1”– Rajd wrzosowo-ziemniaczany. Podczas imprezy odbyły się 3 rajdy: rowerowy, nordic walking i pieszy o formule podchodów dla najmłodszych.

O godzinie 11.00 na trasie Chudaczewo – Postomino – Staniewice – Mazów – Chudaczewo znaleźli się cykliści. Przewodnikiem trasy był Zdzisław Ludwikowski, który dbał o to by wszyscy szczęśliwie dotarli do celu. Na moście w Mazowie spotkały się dwie grupy rowerowe: postomińska, która wyjechała z Chudaczewa (23 osoby) oraz cykliści ze Sławna (20 osób). Rowerzyści zbierali przy moście jarzębiny na wianek i wrzos na bukiet. Zbliżając się ku miejscowości Chudaczewo niektórzy zboczyli w głąb lasu, aby poszukać okazałego grzyba. A to wszystko by wziąć udział w ogłoszonych w tym dniu konkursach.

O godzinie 12.00 z placu przed remizą OSP w Chudaczewie na trasę wyruszyła 17-osobowa grupa miłośników nordic walking (10 kobiet, 5 mężczyzn i 2 chłopców). Przewodnikiem niedzielnej trasy był Sołtys Sołectwa Chudaczewo – Pawel Czechowski. Trasa prowadziła z Chudaczewa drogą polną w stronę lasu. Dalej leśnymi ścieżkami do kompleksu wysokich drzew – daglezji. Po krótkiej przerwie drogą leśną uczestnicy dotarli aż na obrzeża wsi Masłowice skąd dróżką leśną skierowali się ku miejscowości Ronino. Po dotarciu do miejscowości sołtys opowiedział o dawnych czasach. Wspominał z rozrzewnieniem o Roninie, w którym kiedyś mieściła się szkoła, lecznica zwierząt, oddział położniczy, lekarz rodzinny, leśniczówka itp. W czasie spaceru uczestnicy szukali okazałych grzybów oraz jarzębiny. Niestety po tej stronie sołectwa Chudaczewo nigdzie nie było można znaleźć wrzosów.

O godzinie 13.30 z placu OSP Chudaczewo wyruszyła 36 osobowa grupa śmiałków na rajd pieszy, a właściwie podchody wokół wsi z testem wiedzy o Chudaczewie. W trasę wyruszyło: 10 dziewczynek, 15 chłopców, 6 kobiet i 5 mężczyzn. Uczestnicy podzieleni byli na grupy – czerwoną i niebieską. Po drodze odszukiwali pytania schowane w różnych, „dziwnych”. Aby pójść dalej musieli udzielić poprawnych odpowiedzi dotyczących Chudaczewa. Trase i zagadki przygotowała Aleksandra Kurek, a grupami opiekowały się mieszkanki Chudaczewa.

Na trasie nie zabrakło też naszych samorzadowców. Aktywna rajdowiczka, Przewodnicząca Rady Gminy w Postominie – Jadwiga Krakowska tym razem wzięła udział w rajdzie nordic walking. Z kijkami zmierzył sie też Jan Krawczuk – Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Z kolei Janusz Bojkowski – Wójt Gminy Postomino wraz z małżonką Ewą i dziećmi – Igorem i Michaliną wzieli udział w rajdzie pieszym.

Po „zaliczeniu” wszystkich tras, około godziny 14.00 na placu OSP w Chudaczewie spotkali się wszyscy uczestnicy zabawy na Jesiennym Spotkaniu Integracyjnym. Oprócz rajdowiczów obecni byli też mieszkańcy sołectwa i pobliskich miejscowości.

Na wszystkich czekała pyszna, ziemniaczana zupa, placek ziemniaczany z sosem lub na słodko, kiełbasa z grilla, chleb ze swojskim smalcem i kwaszonym ogórkiem oraz rarytas dnia – ziemniak w obierce prosto z parnika. Kto miał ochotę mógł kupić ciasto własnego wypieku, przygotowane przez mieszkańców albo wziąć udział w loterii fantowej.

Po zebraniu sil i pokrzepieniu ciała rozpoczęto rozstrzyganie konkursów, które wcześniej były zapowiedziane. Jury w składzie: Piotr Zientarski – Senator RP, Magdalena Gąsecka – Radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, Jan Krawczuk – Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Janusz Bojkowski – Wójt Gminy Postomino oraz Paweł Czaechowski – Sołtys Chudaczewa nie mieli łatwego zadania.

W konkursie na „jarzębinowy wianek” zwyciężyła Świetlica w Chudaczewie. Następne wyróżnienia otrzymały: Zofia Podemska z Pieńkowa, Leonarda Pachnik ze Strzelina oraz Krysia Wiaderek z Wszędzienia.

Najwspanialszy „bukiet z wrzosem” wykonały dzieci ze Świetlicy w Chudaczewie. Wyróżniono też bukiety przygotowane przez: Małgorzatę Wietrzyńską z Chudaczewo, Beatę Kowalską z Darłowa, Bożenę Paszkiewicz ze Sławna, Annę Sułek ze Sławna, Danutę Zdzitowiecką ze Sławna, Annę Liberę-Wełniak ze Sławna, Marylę Staszak z Chudaczewa i Bożenę Michno z Włynkówka.

Do konkursu „ziemniaczane dziwadło” zgłoszono 6 okazów. Jurorzy wskazali na największe serce Oskara Lech-Szajner i myszkę – Kacpra Lech-Szajner z Wszędzienia oraz żółwika Krystyny Zielonki z Pieszcza.

Jedyną rzeźbę z ziemniaka wykonała Beata Kowalska z Darłowa – sympatycznego ludzika.

W konkursie na „najokazalszego grzyba” z 10 zgłoszonych grzybów pierwsze miejsce zajął grzyb Grażyny Izdebskiej ze Sławna, a była to kania – schabowy. Wyróżniono Aldonę Kozdrę ze Sławna, Małgorzatę Wietrzyńską z Chudaczewa, Annę Sendecką i Eugeniusza Małeckiego ze Sławna.

W konkursie „ziemniaczane powiedzonko” zgłoszono 6 rymowanek. Zwyciężył wierszyk Danieli Igras z Krewa. Następne m miejsca zajęły rymowanki Mariusza Izdebskiego ze Sławna i Teodory Januszewskiej z Postomina. Wszystkie wiersze zasługują na wyróżnienie. Oceńcie Państwo sami:

***

Mówi żaba do ziemniaka
wyjdź z ziemi choć poskakać.

Jak wykopią mnie z tej ziemi
będę skakał – na patelni!”

Weź do ręki szczyptę soli
gdy cię z głodu brzuch zaboli
sięgnij ręką do parnika
zjedz ziemniaka i głód znika.

Jest w ziemniakach siła byka
są przysmakiem też dla dzika
a najlepsze to w mundurkach i parnika.

Daniela Igras

***

Ziemniak dobrze wypieczony
ponoć lepszy jest od żony.”

Mariusz Izdebski

***

W Chudaczewie wielkie święto
Gości dużo, ludzi pełno.
Jedni w trasy wyruszają,
inni w miejscu się krzątają.
Są kartofle, placki, żurek,
tam w parniku gdzieś mundurek.
Maryś , Zdzisiu wasza sprawa,
to jest fajna fest zabawa.
Panie Wójcie więcej , więcej,
takich spotkań jak najczęściej.
My wpisowe zapłacimy
i tak fajnie się bawimy.

Teodora Januszewska

***

Kolumbowi dziękujemy,
że ziemniaki dziś pieczemy.

                                               Hanna Dobak

***

Na festynie w Chudaczewie jedzonko podane,
smaczne, pycha, wyśmienite placki ziemniaczane.

                                                                       Stanisława Kurpiel

***

Pyry tanie, smaczne, zdrowe
zrób z nich danie wyborowe,
dla sportowca i strażaka,
dla dziewczynki i chłopaka.
Chcesz być silny – nigdy chory
to pamiętaj jedz ziemniory!

                                               Anna Libera-Wełniak

Dla najmłodszych zorganizowane zostały jeszcze dwie konkurencje sprawnościowe, w których liczyła się najszybsza drużyna oraz jedzenie murzynków bez pomocy rąk na czas. W nagrodę wszyscy uczestnicy otrzymali bezpłatne wejście na trampolinę i cukrową watę.

Chłopcy z Chudaczewo, którzy uczęszczają do sekcji tanecznej „Break Dance” w Centrum Kultury i Sportu w Postominie dali 30 minutowy pokaz tego, co już umieją. Za swoje taneczne pląsy otrzymali gromkie brawa od licznie zgromadzonej publiczności.

W imieniu organizatorów i uczestników jesiennego spotkania integracyjnego serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wspaniałego festiwalu, a w szczególności: mieszkańcom sołectwa Chudaczewo na czele z Sołtysem – Pawłem Czechowskim oraz Aleksandrze Kurek, strażakom OSP Chudaczewo, Kołu Gospodyń z Chudaczewa, opiekunom i uczestnikom zajęć w Świetlicy w Chudaczewie.

                                                                                                              Maria Lech-Szajner

Realizacja zadania możliwa była dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych:

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Operacja mająca na celu rozwijanie dziedzictwa kulturalnego wsi Nosalin poprzez remont świetlicy wiejskiej oraz wypromowanie wizytówki miejscowości (rajdy piesze, rowerowe, nordic walking) współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – mały projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Nazwa operacji: „Remont świetlicy wiejskiej w Nosalinie oraz organizacja jesiennego spotkania integracyjnego, w tym rajdu pieszego, rowerowego i rajdu nordic walking”.

Cakowity koszt operacji: 65.649,08 zł,
w tym kwota dofinansowania: 24.950,00 zł 

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Kultura, Nordic Walking, Rajdy rowerowe, Sport i rekreacja, Taniec, Turystyka i promocja i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.