Europejskie Dni Dziedzictwa na terenie gminy Postomino

We wrześniu 2012 roku Polska już po raz 20 bierze udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa – największym w Europie wydarzeniu promującym zabytki. Pod wieloma względami edycja ta będzie wyjątkowa, będzie bowiem nawiązywała nie tylko do wydarzeń i miejsc, ale także do naszej bogatej tradycji. „TAJEMNICE CODZIENNOŚCI” to hasło EDD 2012 w Polsce.

 

Temat ten ma ocalić od zapomnienia piękno i urok codziennych zdarzeń – zwykłego domowego życia, spotkań, języka, muzyki, obyczajów, obrzędów, pracy, świąt, zabaw i zabawek, kulturę stołu, wytwarzania i rękodzieła. Naszym celem jest odkrywanie niezauważalnych, jednak stale wokół obecnych, ale też i tych już odchodzących w zapomnienie, przemijających tradycji i przedmiotów z nimi związanych, tych niezwykłych i tych codziennego użytku. Rzeczy mogą wiele opowiedzieć o swoich właścicielach, przechowują historię zdarzeń i osób, którym towarzyszą. Każdy przedmiot jest interesujący dzięki swojej historii, opowieściom, zdarzeniom z nim związanym.

„Tajemnice codzienności” mają przywołać spojrzenie na dziedzictwo niematerialne, które jest kwintesencją bycia tu i teraz, pokazuje kreatywność ludzi, wspólnotę kulturową i historyczną, która jest podstawą dla każdego człowieka do określenia własnej tożsamości. „Tajemnice codzienności” zachęcają do ciekawego rozglądania się wokół. Odkrywajmy nieznane, przywołujmy zapomniane.

Tak jak i w latach ubiegłych, Gmina Postomino aktywnie uczestniczy w przedsięwzięciu poprzez organizowane przez Centrum Kultury i Sportu w Postominie wydarzenia.

Zorganizowano już w dniu 1 września 2012 r. Rajd Rowerowy pn. „Babie lato” – SWOŁOWO, podczas którego można było poznać historię i kulturę Pomorza Środkowego, zwiedzić muzealne zagrody w Swołowie, obejrzeć prezentacje i wziąć udział w jarmarku rękodzieła.

Już w najbliższą niedzielę – 9 września 2012 r. organizowany jest Plener Malarski w Pieńkówku pn. „Malowniczość, spokój i cisza – tajemnice codzienności okolic Pieńkówka” na który serdecznie zapraszamy. Więcej informacji o plenerze.

Kolejnym wydarzeniem w ramach tegorocznych obchodów EDD będzie Rajd Rowerowy „Do Jaskółówki”, zaplanowany na dzień 16 września 2012 r.

Z kolei tydzień później, tj. 23 września 2012 r. odbędzie się Festiwal Rajdowy „Trzy w Jednym” w Chudaczewie. Podczas wydarzenia będzie można poznać najurokliwsze zakątki okolic Chudaczewa przemierzając przygotowaną trasę pieszą, trasę rowerową i trasę Nordic Walking. Zakończeniem dnia będzie wspólne wzięcie udziału w „Święcie Ziemniaka” organizowanym cyklicznie przez OSP i Świetlicę w Chudaczewie.

Doroczne Święto Plonów, czyli Dożynki Gminne „Mazów 2012”, które odbędą się w dniu 30 września 2012 r. w Mazowie zakończą tegoroczne obchody EDD na terenie Gminy Postomino.

Zachęcam do aktywnego uczestniczenia w wydarzeniach.

A. Czarnuch

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Kultura, Nordic Walking, Plenery artystyczne, Rajdy rowerowe, Sport i rekreacja, Sztuka, Turystyka i promocja i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.