Festiwal Rajdowy „3 w 1″ – super zabawa dla każdego

Festiwal Rajdowy „3 w 1” – Rajd wrzosowo-ziemniaczany odbył się w Chudaczewie w dniu 23 września 2012 r. Podczas imprezy zorganizowano 3 rajdy: rowerowy, nordic walking i pieszy o formule podchodów dla najmłodszych.

Jako pierwsi, o godzinie 12.00 na trasę Chudaczewo – Postomino – Pieńkówko – Tyń – Staniewice – Wilkowice – Mazów – Chudaczewo wyruszyli cykliści. Przewodnikiem trasy był Zdzisław Ludwikowski, który dbał o to by wszyscy szczęśliwie dotarli do celu. Na moście w Mazowie spotkały się dwie grupy rowerowe: postomińska, która wyjechała z Chudaczewa (24 osoby) oraz cykliści ze Sławna (7 osób).

Rowerzyści podziwiali uroki „babiego lata”, zbierali grzyby na konkurs, poszukiwali wrzosów na bukiety. A to wszystko by wziąć udział w ogłoszonych w tym dniu konkursach.

Zbliżając się ku miejscowości Chudaczewo cykliści musieli chować się przed deszczem. Wśród rowerzystów była grupa uczestników zajęć ze świetlic wiejskich w Pałowie i Wilkowicach pod opieka Ewy Manieckiej. Miło było również powitać na trasie przedstawicieli samorządu: Irenę Owsiuk, Alicję Kukowską i Daniela Pakos – Radnych naszej Gminy. Miło było również spotkać na trasie powiększające się grono cyklistów z Darłowa – rodzinę Czerpak i Jolantę Wojtacho, którzy razem z dotychczasowymi, aktywnymi rowerzystami – Beatą i Jackiem Kowalskimi wzięli udział w Festiwalu. Już dziś liczymy na aktywny udział w następnych rajdach.

O godzinie 12.20 z placu przed remizą OSP w Chudaczewie na trasę wyruszyła 15-osobowa grupa miłośników nordic walking. Przewodnikiem niedzielnej trasy był Sołtys Sołectwa Chudaczewo, Radny Rady Gminy w Postominie – Paweł Czechowski.

Trasa prowadziła z Chudaczewa drogą polną w stronę lasu. Dalej leśnymi ścieżkami do kompleksu wiekowych daglezji. Po krótkiej przerwie drogą leśną uczestnicy dotarli aż na obrzeża wsi Ronino skąd dróżką skierowali się ku miejscowości Chudaczewo.

Po dotarciu do miejscowości Sołtys opowiedział o dawnych czasach. W czasie spaceru uczestnicy szukali okazałych grzybów oraz wrzosów. Na trasę pierwszy raz z grupą „kijkarzy” wyruszyła Skarbnik Gminy Postomino – Anna Kalinowska, która po powrocie nie kryła swojego zadowolenia.

O godzinie 13.00 z placu przy remizie OSP Chudaczewo wyruszyła 20 osobowa grupa śmiałków na rajd pieszy, a właściwie podchody wokół wsi z testem wiedzy o Chudaczewie. W trasę wyruszyło: 9 dziewczynek, 11 chłopców.

Uczestnicy podzieleni byli na dwie grupy i po drodze odszukiwali pytania schowane w różnych, „dziwnych” miejscach. By pójść dalej musieli udzielić poprawnych odpowiedzi dotyczących Chudaczewa i historii tej miejscowości.

Podczas podchodów można było podziwiać miejscowość, przyrodę i dowiedzieć się dużo ciekawostek dotyczących dziedzictwa kulturowego tego regionu np. historii cmentarza oraz kościoła NMP z XV wieku w Chudaczewie.

Trasę i zagadki przygotowały opiekunki świetlicy w Chudaczewie, a grupami na trasie opiekowały się młode mieszkanki Chudaczewa.

Po powrocie z tras wszystkich „rajdowiczów”, około godziny 15.00 na placu przy remizie OSP w Chudaczewie spotkali się wszyscy uczestnicy Festiwalu. Oprócz rajdowiczów obecni byli też mieszkańcy sołectwa i pobliskich miejscowości. „Święto pieczonego ziemniaka” to wspólna impreza mieszkańców wsi z zabawami i konkursami. Wieś obchodziła również tego dnia swoje dożynki. Wszystkich przybyłych oficjalnie powitał Janusz Bojkowski – Wójt Gminy Postomino wraz z gospodarzem – Sołtysem wsi – Pawłem Czechowskim.

Światowy Dzień Turystyki zakończył się smacznie i na wesoło. Na wszystkich uczestników czekała zupa ziemniaczana, placek ziemniaczany z sosem lub na słodko, kiełbasa z grilla, chleb ze swojskim smalcem i kwaszonym ogórkiem oraz rarytas dnia – ziemniak w obierce prosto z parnika. Kto miał ochotę mógł kupić ciasto własnego wypieku, przygotowane przez mieszkańców, wziąć udział w loterii fantowej i wspólnie się bawić.

Po posiłku rozstrzygnięto ogłoszone wcześniej konkursy. Jurorami tego dnia byli: Anna Kalinowska – Skarbnik Gminy Postomino, Paweł Czechowski – Sołtys Chudaczewa oraz Komendant OSP Chudaczewo – Piotr Wieliński, którzy nie mieli łatwego zadania.

Na najwspanialszy „bukiet z wrzosem” zgłoszono 8 wiązanek. Najładniejszy według jury były bukiet Emilii Tracz z Boleszewa, Teresy Brzozowskiej ze Sławna oraz Danuty Ogórek ze Sławna. Wyróżniono bukiet dzieci ze Świetlicy w Chudaczewie.

Do konkursu „ziemniaczane dziwadło” zgłoszono 14 okazów. Jurorzy wskazali najciekawsze: świnkę – Pauliny Bryl z Chudaczewa, kaczuszkę – Bartłomieja Meronk z Chudaczewa, jeża – Beaty Kowalskiej z Darłowa, Shrecka – Wiktorii Szejna z z Chudaczewa, yeti – Aleksandry Maksim z Chudaczewo i ufoludka – Szymona Pakos z Wilkowic.

W konkursie na „najokazalszego grzyba” z 11 zgłoszonych grzybów pierwsze miejsce zajął grzyb Beaty Kowalskiej z Darłowa – borowik. Wyróżniono: Emilię Tracz z Boleszewa za grzyb: „siodełko do roweru”, Teresę Brzozowską ze Sławna i Zdzisława Malinowskiego ze Strzelina.

Sołtys wsi wraz Radą Sołecką zorganizował konkursy niespodzianki. Tor przeszkód Strong Man okazał się nie lada wyzwaniem.

W konkursie uczestniczyły tylko dwie panie. Ostatecznie I miejsce zajęła Danuta Ogórek, a II miejsce – Grażyna Izdebska – obie ze Sławna. Obie panie uczestniczyły również w konkursie – uchwyt siłacza, polegającym na jak najdłuższym utrzymaniu strażackiego toporu przed sobą w jednej ręce.

Wśród panów rywalizacja odbyła się między 14 zawodnikami. Zwycięzcą okazał się Dariusz Spociński z Chudaczewa, Jacek Kowalski z Darłowa i Zbigniew Buńkowski z Chudaczewa.

Dla dzieci i starszych zorganizowano konkurs na trzymanie toporków na czas. Dzieci miały utrzymać na wyciągniętych rękach 2 toporki. Najlepszymi wśród dziewcząt były: Aleksandra Maksim, Paulina Spocińska i Wiktoria Szejna – wszystkie z Chudaczewo. Najlepsi chłopcy to: Jacek Bryl, Igor Michalak i Kacper Słodziński. Zacięta rywalizacja wśród panów wyłoniła najlepszych. Zwycięzcą okazał się Grzegorz Czerpak z Darłowa. Kolejne miejsca zajęli: Wojciech Wilawer i Dariusz Spociński – obaj z Chudaczewa.

Później też zabawy było co nie miara. A chudaczewskie święto zakończyła potańcówka pod gwiazdami przy akompaniamencie Pawła Cichego.

„Święto pieczonego ziemniaka” dofinansowano ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Postominie.

 W imieniu organizatorów i uczestników Festiwalu Rajdowego „3 w 1” serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wspaniałego wydarzenia, a w szczególności: mieszkańcom sołectwa Chudaczewo na czele z Sołtysem – Pawłem Czechowskim, strażakom OSP Chudaczewo, Kołu Gospodyń z Chudaczewa, opiekunom i uczestnikom zajęć w Świetlicy w Chudaczewie oraz Straży Gminnej w Postominie.

M. Lech-Szajner
A. Czarnuch

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Kultura, Nordic Walking, Rajdy rowerowe, Sport i rekreacja, Turystyka i promocja i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.