Folkowo w Jarosławcu

 

15 sierpnia 2010 r. już po raz piąty w Jarosławcu było gwarnie, szumnie i dość ludowo. A to wszystko za sprawą V Prezentacji Kapel Ludowych „Na folkową nutę”. Już o godz. 16.00 zaproszone zespoły zebrały się przy latarni morskiej i z uśmiechami na twarzy, ze śpiewem na ustach, w rytm skocznych ludowych melodii przyłączyły się do Parady Radości, która przemierzała uliczki Jarosławca. Wszyscy razem – młodsi, starsi, cheerleaderki, zespoły ludowe, grupy zorganizowane i turyści barwnym korowodem udali się na miejsce Prezentacji – w okolice letniej sceny przy Punkcie Informacji Turystycznej w Jarosławcu.

 Na scenie wystąpiły zespoły, które od lat zabawiają jarosławiecką publiczność. Były to:

  • Zespół „Manowskie Malwy” z Manowa, którego kierownikiem jest pan Marian Węgrzyński. Zespół powstał w 2006 r. i wykonuje piosenki i pieśni ziemi lubuskiej, wielkopolski oraz innych regionów Polski. Wykonuje też piosenki biesiadne, pieśni religijne i utwory własne. Mimo tak krótkiej historii ma na swoim koncie już wiele sukcesów, tj. 2 miejsce w przeglądzie zespołów Ludowych w Wyszewie w 2006 r., I miejsce w przeglądzie pn. „Spod Strzechy” w 2007 r. w Rosnowie. Jest zdobywcą pucharu Ziemi Drawieńskiej w 2009 r. oraz wielu innych nagród i wyróżnień.
  • Zespół „Ostrowianie” z Ostrowca, którego kierownikiem jest pan Jan Świderski. Zespół istnieje 7 lat, śpiewa piosenki ludowe, biesiadne i pieśni kościelne. Zdobywca brązowej Malwy XX-tych Prezentacji Folklorystycznych Pomorza Środkowego w Drawsku Pomorskim i 3-ciej nagrody Festiwalu Folklorystycznego „Krajobrazy Sceny Ludowej w Czarnem”, 2-giej nagrody w „Siemionaliach” organizowanych w Rosnowie oraz wielu innych wyróżnień. Zespół miał okazję występować dla pana Wojciecha Siemiona oraz dla niemieckiej telewizji NDR. Od kilku lat organizuje także własne przeglądy pn „Folkowe śpiewanie z zespołem Ostrowianie”. Od roku zespół działa jako stowarzyszenie.
  • Zespół „Powiślanki” z Kwidzyna śpiewa pod kierownictwem pani Janiny Styczyńskiej. Zespół istnieje od 11 lat. Śpiewa stare ludowe piosenki i pieśni całego kraju. Tworzy też własne programy artystyczne i prezentuje je w całej Polsce a także na Litwie, w Rosji i w Niemczech. Współpracuje ze szkołami, ośrodkami wychowawczymi i przedszkolami. Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień. Ale to nie wszystko, jeśli trzeba zespół tańczy. Bierze też udział w kabaretonach. W kwietniu ubiegłego roku w Mińsku Mazowieckim zdobył Grand Prix Festiwalu za „Jezioro Łabędzie”. Zespół jest organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Kapel i Zespołów Ludowych w Kwidzynie, których 5 edycja odbyła się w lipcu tego roku.
  •  Zespół Wokalny „Sławnianki” ze Sławna. Kierownikiem grupy jest pani Genowefa Kowalik. Zespół składa się z 14 osób i śpiewa wspólnie od 6 lat. Wykonuje piosenki i pieśni ze wszystkich regionów Polski. Śpiewa też pieśni patriotyczne. Swym udziałem uświetnia wiele imprez, festynów i uroczystości parafialnych. Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień w przeglądach wokalnych i artystycznych.
  • Zespół „Pieńkowianie” z Pieńkowa ćwiczy pod okiem pana Longina Mieczkowskiego. Jak twierdzi kierownik zespołu – „To najlepsza kapela ludowa Gminy Postomino, bo jedyna”. Zespół składa się z 8 osób. Funkcjonuje jako „Pieńkowianie” od 26 lat. Jednak już od roku 1982 (28 lat) zespól grał pod nazwą „Bryndza”, a że nie wszystkim członkom nazwa ta z oczywistych względów odpowiadała, zmieniono nazwę na „Pieńkowianie”. Zespół śpiewa pieśni i piosenki ludowe, okolicznościowe i inne z własnym tekstem. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w Kwidzynu, Czarnem, Debrznie, Łobzie. Występował na terenie całego kraju i w Niemczech.

Zaproszenie Organizatora – Centrum Kultury i Sportu w Postominie przyjęły też zespoły, które debiutowały na jarosławieckiej scenie, biorąc udział w V Prezentacjach Kapel Ludowych. Jarosławiecka publiczność po raz pierwszy mogła posłuchać:

  • Zespół „Jarzębiny” ze Świeszyna pod kierownictwem pani Janiny Polechońskiej. Zespół powstał w listopadzie 2003 r. i liczy 11 osób. Śpiewa przy akompaniamencie akordeonu piosenki i pieśni ludowe, biesiadne i okolicznościowe. Swym udziałem uświetnia wiele imprez, festynów i uroczystości gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Uczestniczy też w wielu przeglądach i konkursach. Zespół w bieżącym roku zdobył I miejsce na Przeglądzie Powiatowym w Dobrzycy i wyróżnienie na przeglądzie „Łobeska Baba Wielkanocna”.
  • Zespół „Popowianie” z Popowa, którego kierownikiem jest pani  Elżbieta Rzepka. Zespół powstał przy Kole Gospodyń Wiejskich w Popowie. Śpiewa piosenki i pieśni ludowe, biesiadne i okolicznościowe z różnych regionów polski. Układa też własne teksty do znanych melodii. Swym udziałem uświetnia wiele imprez, festynów i uroczystości gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Uczestniczy też w wielu przeglądach i konkursach.
  • Zespół „Potęgowanki” z Potęgowa. Zespół powstał w 1987 r. (23 lata) i od samego początku kierownikiem jest pan Zbigniew Ulaszek – akordeonista. Swym udziałem Zespół uświetnia wiele imprez, festynów i uroczystości. Uczestniczy też w wielu przeglądach i konkursach. Organizuje spotkania okolicznościowe. Propaguje ginące już tradycje polskiej wsi, przekazuje idee współpracy i przyjaźni a swą działalnością pokazuje jak można wesoło i aktywnie spędzać wolny czas.

Ludowe granie zgromadziło liczną publiczność. Mimo przelotnych opadów deszczu wiele osób bawiło się wspólnie z kapelami, tańcząc w rytm skrzypiec i akordeonu.

Po trwających ponad 3 godz. prezentacjach nadszedł czas na finał, w którym to członkowie wszystkich ośmiu zespołów (ponad 100 osób) wystąpili wspólnie śpiewając znaną piosenką „Bando, bando…”.

Gorące oklaski widzów nie pozwoliły wykonawcom zejść ze sceny. Radosne, folkowe granie i ludowa muzyka pobrzmiewała w Jarosławcu do późnych godzin wieczornych.

V Prezentacje Kapel Ludowych „Na folkową nutę” dofinansowano ze środków Województwa Zachodniopomorskiego.

A.Cz.

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Koncerty, Kultura, Śpiew, Taniec i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.