I Otwarte Mistrzostwa Gminy Postomino w Biegu Tyłem

W sobotę, 21 kwietnia 2012 r. stadion im. Zbigniewa Galka w Postominie będzie świadkiem niecodziennego widowiska. Po raz kolejny zostaną tam rozegrane zawody lekkoatletyczne. O tyle będzie to dziwne, że zasady ich rozgrywania zostaną odwrócone o 180 stopni. Tego dnia na postomńskiej bieżni będzie obowiązywał tylko „wsteczny bieg”. A wszystko to za sprawą I Otwartych Mistrzostw Gminy Postomino w Biegu Tyłem.

Ruch i aktywność towarzyszą nam przez całe życie. Dzięki nim rozwijamy się fizycznie, zapobiegamy chorobom cywilizacyjnym. Ruch to też świetna zabawa.

Wychodząc naprzeciw tym tezom Centrum Kultury i Sportu w Postominie organizuje I Otwarte Mistrzostwa Gminy Postomino w Biegu Tyłem, które odbędą się w dniu 21 kwietnia 2012 r. o godz. 11.00 na stadionie im. Zbigniewa Galka w Postominie.

Bieg tyłem w „świecie biegowym” nazywany jest też retro running-iem lub backward running-iem. To dyscyplina, wbrew pozorom bardzo popularna i polega – jak sama nazwa wskazuje – na pokonywaniu określonych dystansów biegnąc tyłem.

Bieg tyłem nie jest młodym sportem. Lata jego rozwoju przypadają na wiek XX. W latach 80-tych kilku sportowców, trenerów i rehabilitantów odkryło, że bieg i chód tyłem pozytywnie wpływa na bóle kręgosłupa spowodowane uprawianiem sportu!

Podczas biegu tyłem plecy są bardziej wyprostowane, a środek ciężkości jest przeniesiony wyżej, co sprawdza się w praktykach rehabilitacyjnych. Po odkryciu zdrowotnych właściwości „ruchu wstecz”, fanatycy tego rodzaju aktywności fizycznej zorganizowali pierwsze zawody w biegu tyłem. A było to w 1976 r. w Finlandii. Śladem Skandynawów poszły inne państwa. Do dziś biegi tyłem organizowane są w Austrii, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Argentynie, Australii, Brazylii, Chinach, Kanadzie, Hong Kongu, Indiach, Japonii, Koreii, Marsylii, Meksyku, RPA, Tajwanie. Raz na dwa lata najlepsi zawodnicy z całego globu spotykają się na Mistrzostwach Świata w Biegu Tyłem.

Od 2007 roku również Polska należy do tego zaszczytnego grona. Prekursorami tej dyscypliny stali się „pozytywnie zakręceni” komandosi z WKB Meta Lubliniec. W 2007 roku po raz pierwszy zorganizowali oni Mistrzostwa Polski w tej konkurencji na dystansie 1,8 km. W roku 2011 Mistrzostwa Polski odbyły się w Łowiczu.

Spróbujmy i my!

REGULAMIN I Otwartych Mistrzostw Gminy Postomino w Biegu Tyłem

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Imprezy biegowe, Inne wydarzenia, Sport i rekreacja, Turystyka i promocja i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.