Kolejne wyróżnienie dla pracownika Centrum

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że praca i wkład w rozwój Gminy Postomino, regionu i Województwa Zachodniopomorskiego została kolejny raz doceniona. A to za sprawą Zdzisława Ludwikowskiego – pracownika CKiS w Postominie, któremu na wniosek Janusza Bojkowskiego – Wójta Gminy Postomino, Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego przyznał Złotą, Honorową Odznakę Gryfa Zachodniopomorskiego. Złożony wniosek poparło wiele instytucji i organizacji z terenu Gminy, co świadczy o tym, że Zdzisław to postać nietuzinkowa. Nie ustalono jeszcze terminu oficjalnego wręczenia tego Honorowego – Złotego Odznaczenia.

Zarząd Województwa może nadać złotą lub srebrną Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego osobom fizycznym, jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom pozarządowym, innym osobom prawnym oraz jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej, które całokształtem działalności zawodowej, społecznej i publicznej, względnie realizacją swoich zadań na rzecz Województwa Zachodniopomorskiego wybitnie przyczyniły się do jego gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju. Działalność zawodowa i społeczna osoby fizycznej nie może ograniczać się do przebiegu kariery zawodowej lub działalności społecznej, wykazu zajmowanych stanowisk lub pełnionej funkcji. Kandydat do odznaczenia winien mieć konkretne zasługi położone dla rozwoju Województwa Zachodniopomorskiego, wykraczające poza podstawowe obowiązki zawodowe oraz dokonania przynoszące wymierne korzyści dla mieszkańców regionu.

 Zdzisław Ludwikowski to wieloletni, zasłużony działacz w dziedzinie sportu i kultury fizycznej na terenie gminy Postomino. Czynnie uczestniczy w wielu organizowanych w kraju i zagranicą biegach i maratonach. Jest założycielem Klubu Biegacza BRYZA w Postominie i Postomińskiego Klubu Morsa WIKING w Postominie. Sprawował funkcję Prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego „WIEŻA” Postomino. Swój kontakt ze sportem rozpoczął w szkole podstawowej, będąc czynnym zawodnikiem reprezentacji szkolnych. Zamiłowanie do sportu rozwijał w szkole średniej, w wojsku, a następnie w życiu osobistym i pracy zawodowej.

Zdzisław Ludwikowski jest inicjatorem i organizatorem wielu imprez sportowych i rekreacyjnych na terenie Gminy Postomino. W roku 1990 zapoczątkował organizację Międzynarodowego Biegu po Plaży w Jarosławcu. Bieg ten jest jedną z większych, znaczących imprez sportowych w Polsce, na trwałe wpisał się w ogólnopolski kalendarz imprez biegowych. Od lat zyskuje uznanie uczestników, którzy przyznali w latach 2002, 2004, 2006, 2007, 2008, 2009 i 2010 certyfikat Złotego Biegu, a w 2005 bieg ten uzyskał certyfikat jakości. Wśród startujących są najlepsi Polscy i zagraniczni zawodnicy. Natomiast w przedbiegowych spotkaniach i podczas samego biegu goszczą znani Olimpijczycy (Irena Szewińska, Władysław Komar, Andrzej Wroński, Zenona Baniewicz, Sebastian Chmara, Dariusz Goździak, Kazimierz Adach i wielu innych). Przed biegiem głównym rozgrywane są Ogólnopolskie Biegi Młodzieżowe POWITANIE LATA i Ogólnopolski Bieg Samorządowy BURSZTYN JAROSŁAWCA dla Wójtów, Burmistrzów, Starostów i ich zastępców. Corocznie w biegach startuje około 1000 osób.

Zdzisław Ludwikowski jest twórcą Ogólnopolskiego Biegu Mikołajkowego POWITANIE ZIMY w Jarosławcu. W biegu tym dzieci i młodzież w mikołajowych czapach biegają w aurze prószącego śniegu. Dorośli biegają na dystansie 6 km, a na mecie na wszystkich zawodników czekają mikołaje ze słodkim upominkiem – pomysł Zdzisława.

Z. Ludwikowski zapoczątkował również sportową rywalizację sołectw w ramach Gminnego Współzawodnictwa Sportowo–Rekreacyjnego – jest to cykl imprez dla mieszkańców Gminy Postomino.

W br. zorganizował „IV Roczek Morsów”, na który zaproszenie przyjęło ponad 150 morsów z całej Polski. Co niedziela Zdzisław wraz z całym klubem zażywa kąpieli morskich i jeziornych na terenie całej północnej Polski. Oprócz co niedzielnych kąpieli w Jarosławcu kąpią się też w Mielnie, Białogardzie, Bobolicach, Kępicach propagując tę nową formę rekreacji.

Zdzisław zainicjował również cykl czwartków lekkoatletycznych w Gminie Postomino. Do dnia dzisiejszego w każdej ich edycji oprócz dzieci i młodzieży z terenu gminy udział w nich biorą także zawodnicy ze Szczenurza czy Bobolic. Ponadto jest pomysłodawcą i realizatorem turnieju lekkoatletycznego Grand Prix Gminy Postomino „AKTYWNI 50+”. Sport łaczy ze zdrowiem realizując takie przedsięwzięcia jak biegi czy inne zawody pn „Policz się z cukrzycą”, „Przeciw otyłości”, itp.

Z Ludwikowski we wrześniu 2008 r., podczas otwarcia stadionu LA im. Z. Galka w Postominie zorganizował mecz reprezentacji Gminy Postomino z reprezentacją „Orłów Górskiego”. Był jednym z organizatorów Mistrzostw Polski w biegu na 10.000 m i Memoriału Lekkoatletycznego im. Z. Galka w roku 2009.

Od roku 1998 roku na terenie gminy odbywają się rajdy rowerowe. W 2003 roku Z. Ludwikowski został współzałożycielem Klubu Miłośników Turystyki Rowerowej MARYSIEŃKA Postomino i organizuje liczne rajdy rowerowe. Najsłynniejszym z nich jest 2-dniowy Rajd Rowerowy „Racibora” po ziemi sławieńskiej odbywający się nieprzerwanie od 11 lat w pierwszy weekend sierpnia.

Od 3 lat również propaguje Nordic Walking organizując rajdy i zawody w tej dyscyplinie oraz biorąc udział w Mistrzostwach Polski.

Jest też członkiem Stowarzyszenia Kultury Fizycznej AKTYWNI Postomino.

W śród sportowców jest znanym menadżerem sportu jest to aktywny zawodnik, działacz i miłośnik sportowy.

W roku 2009 uhonorowany został Nagrodą Starosty Sławieńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej i sportu.

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego przyznał również Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego Krystynie Ślebiodzie – Kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Postominie.

A.Cz.

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Sport i rekreacja i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.