Kto był – nie zapomni, kto nie był – niech żałuje

Kapela Ludowa „Pieńkowianie” uczestniczyła w II Regionalnym Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych i Kapel „WIOSENNY PIKNIK FOLK” w Jeleniu, który przeszedł już do historii. Rozpoczął się 19 maja 2012 r. o godz. 11.00, zakończył tegoż dnia po zachodzie słońca. Emocje jakie mu towarzyszyły, nie opuściły jeszcze organizatorów.

Impreza rozpoczęła się od przemarszu barwnego korowodu, który od placu przykościelnego podążał na boisko przy szkole. Muzyka, śpiewy, barwne stroje wywabiły mieszkańców Jelenia, którzy serdecznie witali radosnych, rozśpiewanych gości.

Plac wypełniony zespołami, otoczony kolorowymi stoiskami mienił się wszystkimi barwami tęczy. Powitalne słowa do grup śpiewaczych skierował Wojciech Więckowski, sprawca piknikowej imprezy, a otwarcia dokonała Renata Pietkiewicz-Chmyłkowska – Burmistrz Bornego Sulinowa. W imprezie wzięło udział 34 zespoły i 4 solistów.

Muzyka i śpiewy podrywały publiczność do tańca. Podrygiwali sędziwi seniorzy, tańczyły dzieci i bawiła się też młodzież. Słońce puszczało oczka do śpiewaków i publiczności. Wiemy, że muzyka łagodzi obyczaje, a ludowa czyni to od wieków. Kulminacyjnym punktem tego dnia był występ zespołu „Żytnica” z Białorusi. Popłynęły śpiewne, liryczne i skoczne melodie przeplatane tekstami pani Leny, która łamaną polszczyzną bawiła publiczność, zachęcała do śpiewu i tańca. Udawało się jej to znakomicie.

Wszystko ma swój początek i koniec. Organizatorzy musieli dopełnić jeszcze miłej formalności – rozdać nagrody, wyróżnienia, prezenty. Obdarowanych zostało wiele zespołów m.in. za kultywowanie i rozpowszechnianie muzyki łemkowskiej, za najpiękniejszą prezentację podczas korowodu, za najciekawszy ruch sceniczny

I tu mile zaskoczenie. Okazało się, że na 34 zgłoszone do przeglądu zespoły ta nasza kapela „Pieńkowianie” zdobyła II miejsce w II Regionalnym Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych i Kapel „WIOSENNY PIKNIK FOLK” w Jeleniu. Pierwsze miejsce zajął Zespół „Swojacy” z Sitna, a III – „Ziemia Bobolicka” z Bobolic. Kapela Ludowa „Pieńkowianie” zaprezentowała się w kategoriach kapela ludowa oraz kapela podwórkowa i to właśnie w tej drugiej kategorii otrzymała wyróżnienie. Solo zaśpiewał też Kaziu Białowąs. „Pieńkowianie” otrzymali też wyróżnienie za piękny tekst piosenki o Gminie Borne Sulinowo.

Gratulujemy.

Ostatnie  miesiące były bardzo „pracowite” dla członków Kapeli „Pieńkowianie”. W dniu 22 kwietnia 2012 r. panowie z Kapeli wraz z Kubą Mielczarkiem zagrali w Jarosławcu podczas Zakończenia Sezonu Kąpielowego Morsów. Ich skoczne melodie od lat wprawiają w zachwyt morsów i morświnki.

Trzy dni później, tj. 25 kwietnia 2012 r. Kapela Ludowa „Pieńkowianie” wystąpiła na deskach Sławieńskiego Domu Kultury podczas obchodów Światowego Dnia  Inwalidy. Organizatorami tej uroczystości, która odbyła się pod hasłem wspierania osób niepełnosprawnych był Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Sławnie. Uroczystość została poprowadzona przez Genowefę Kowalik, przewodnicząca Związku. Seniorzy świętowali swój dzień w SDK do godzin wieczornych.

W dniu 13 maja 2012 r. „Pieńkowianie” swoim występem uświetnili organizowany na terenie Centrum Kultury i Sportu w Postominie Festyn „Zochy-gospochy”. Kapela przyjęła zaproszenie Stowarzyszenia „Razem lepiej” i zaprezentowała się przed zebraną publicznością.

Z kolei 23 maja 2012 r. Kapela Ludowa „Pieńkowianie” wzięła udział w obchodach Dnia Matki w Ostrowcu.

Już jutro – 31 maja 2012 r. „Pieńkowianie” zagrają podczas „Kwietnego Biegu” organizowanego o godz. 17.00 na stadionie im. Z. Galka w Postominie. 9 czerwca 2012 r. będzie można ich zobaczyć podczas festynu „Gmina Postomino na falach do Europy” w Nacmierzu i w Warszkowie podczas obchodów 1 roku dziąłalności zespołu „Wrzosy”.

Ponadto już niebawem Kapela Ludowa „Pieńkowianie” ujawni przygotowywaną dla wszystkich Państwa niespodziankę.

Zapraszamy.

M. Lech-Szajner / A. Czarnuch

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Koncerty, Kultura, Śpiew, Taniec, Turystyka i promocja i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.