Kwietny Bieg 2012 – złożyliśmy hołd Papieżowi Janowi Pawłowi II – rekord frekwencji, rekord kilometrów, rekord zadowolenia

Przez kolejnych osiem lat od granic gminy Postomino z Ustką do granic z Darłowem odbywała się sztafeta dla upamiętnienia rocznicy Pierwszej Pielgrzymki Papieża – Jana Pawła II do Ojczyzny – „Kwietny Bieg”. W tym roku Organizator ogólnopolskiego wydarzenia „Stowarzyszenie 10 czerwca” z Krakowa nie uzyskało niezbędnego wsparcia, by przeprowadzić sztafetę przez całą Polskę. Mimo to zaapelował do wszystkich kwietnobiegowych partnerów o to, by pokazać „że żyjemy”, że możemy zorganizować bieg w innej formule, abyśmy byli razem i wspólnie dali świadectwo naszej wiary. I tak się stało. Podjęliśmy wyzwanie rzucone przez Stowarzyszenie i kontynuując kwietnobiegową tradycję zorganizowaliśmy w dniu 31 maja 2012 r. na stadionie sportowym im. Zbigniewa Galka w Postominie „Kwietny Bieg”. Kwietnobiegowy festiwal „cztery w jednym”, podczas którego biegano, jeżdżono na rowerach, chodzono z kijkami, maszerowano. Łącznie w przedsięwzięciu wzięło udział ponad 120 osób.

O godzinie 17.00 oficjalnego otwarcia przedsięwzięcia dokonała Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Postominie – Agnieszka Czarnuch wprowadzając w nastrój i wymowę tego sportowo-rekreacyjnego wydarzenia, które naszemu błogosławionemu Janowi Pawłowi II w hołdzie składano. Bożego błogosławieństwa uczestnikom udzielił proboszcz parafii Postomino – ksiądz Grzegorz Fąs, życząc każdemu uczestnikowi dotarcia do zamierzonego celu, pokonując wybrany odcinek, bądź to przebiegając, bądź to jeżdżąc czy maszerując. Następnie wszyscy uczestnicy wraz z Kapelą Ludową „Pieńkowianie” zaśpiewali „Barkę” – ulubioną pieśń Jana Pawła II.

Jako pierwsi na trasę biegową po bieżni stadionowej wyruszyli biegacze, aby wybiegać urodzinowy prezent – 92 kilometry z okazji przypadającej w tym roku 92 rocznicy urodzin Jana Pawła II. Pierwsze trzy okrążenia pokonywała grupa 55-osobowa, która stopniowo malała. Niektórzy schodzili po trzech, czterech okrążeniach, niektórzy po kilkunastu. Spora grupa była też osób, która zamierzała przebiec 1 okrążenie, a przebiegła 10 czy 11. W sumie dystans 92 km pokonany został w ciągu 15 minut, ale spora biegaczy truchtała dalej chcąc swój wysiłek złożyć w hołdzie Papieżowi. Trzon grupy biegowej tworzyli zawodnicy Klubu Biegacza „Bryza” Postomino oraz KS „Olszewski i Synowie” ze Sławna. Byli tez biegacze i amatorzy ze Słupska, Darłowa, okolicznych wsi  i niemal wszystkich miejscowości naszej gminy. Rozpiętość wiekowa uczestników była ogromna. Biegały mamy i ojcowie a nawet dziadkowie z wózkami, w których były kilkumiesięczne pociechy. Biegali samorządowcy, wśród których widoczna była Przewodnicząca Rady Miasta Sławno – Edyta Szczygielska, która wraz z Henrykiem Chudym przebiegła 30 okrążeń stadionu (12 km). Biegał Brat Rafał z Zakonu Benedyktynów ze Starego Krakowa, który pokonał wraz z przywiezioną ze sobą grupą młodzieży 10 okrążeń (4 km). Biegał dyrektor AMGiSP w Postominie – Bogdan Szlawski. Biegali radni, sołtysi, strażacy, morsowie, nauczyciele, urzędnicy, pielęgniarki, dzieci i młodzież. Tym samym wszyscy wspaniały biegowy prezent urodzinowy Papieżowi sprawili.

Dystans 35,3 kilometra wokół stadionu z odcinkiem szlaku zwiniętych torów przejechała grupa cyklistów pokonując okrążenia w zamkniętej pętli o długości 1 km. Widoczny trzon grupy tworzyli cykliści kół rowerowych „Marysieńka” z Postomina i „Błyskawica” z Pieszcza. Nie zabrakło też innych osób, dzieci i młodzieży – nawet tych wiezionych przez rodziców. Tempo grupie nadawały cyklistki – Zofia Podemska i Wiesława Dankowska. Przejechany dystans stanowił 10 % corocznej trasy sztafety Kwietnego Biegu wokół Polski. Znalazły się i takie rowerzystki jak Daniela Igras, która po przejechaniu zakładanego dystansu znalazła jeszcze siłę i chęć i dołączyła do biegaczy pokonując 3 okrążenia stadionu.

Po koronie stadionu, na pętlowym odcinku 600 metrów dystans o długości 15,7 kilometra, którą przez wspomniane osiem lat pokonywaliśmy – przeszła grupa Nordic Walking, wywodząca się ze SKF „Aktywni” Postomino. Wśród maszerujących można było zauważyć uczestników Pucharu Pomorza Nordic Walking – Mieczysław Tracz czy Neptuna Postomińskiego Klubu Morsów „Wiking” Postomino – Krzysztofa Ciróg wraz z małżonką. Dzielnie na trasie z kijkami podążała Radna Rady Gminy Postomino – Alicja Kukowska i Sołtys Marszewa – Grażyna Kosmalska.

Marsz pieszy na dystansie 3.530 metrów który stanowił 1 % trasy Kwietnego Biegu wokół Polski pokonali pozostali uczestnicy kwietnego festiwalu. Z papieską flagą dzielnie kroczył Sołtys Masłowic – Jan Małolepszy wraz ze Zdzisławem Ludwikowskim, w asyście Kapeli Ludowej „Pieńkowianie”.

Łącznie do pokonania w tym dniu założono 146 km, ale werwa i zapał uczestników sprawił, że po dokładnym zliczeniu pokonano łącznie ponad 200 km. Trzeba było prosić co niektórych by przerwali swój wysiłek i razem udali się na plac przy Centrum Kultury i Sportu, gdzie przygotowano poczęstunek dla pokrzepienia sił. Kiełbaski, kaszankę i kiszkę z grilla serwował Janusz Baranowski wspomagany przez małżonkę i mieszkańców Pienkowa. Było ciasto, napoje, pyszne surówki, a na zakończenie certyfikaty uczestnictwa dla wszystkich, którzy w tym dniu byli z nami, wręczane przez brata Rafała i Agnieszkę Czarnuch.

Dziękujemy, że byliście z nami i zapraszamy za rok.

Darczyńcami, którzy wsparli „Kwietny Bieg”
i poczęstunek dla uczestników byli:

 • Cukiernia, Wytwórnia Lodów „Taja” w Jarosławcu – Janina i Roman Tama
 • Kiosk Warzywny w Postominie – Zenon Witek
 • Majster Serwis – Centrum Pokryć Dachowych ze Sławna – Jarosław Kowalczyk
 • Ośrodek Wczasowo-Kolonijny  „Rafa” w Jarosławcu – Igor Kwiatkowski
 • Ośrodek Wczasowo-Rehabilitacyjny „Arka” w Jarosławcu – Stefan Kwiatkowski
 • Sklep Ogólnospożywczy w Marszewie – Mirosława i Stanisław Nowakowie
 • Sklep Ogólnospożywczy w Postominie – Jadwiga i Janusz Sowińscy
 • Sołtys Marszewa – Grażyna Kosmalska
 • Zakład Uboju i Przetwórstwa Mięsnego w Bobrowiczkach – Maria i Grzegorz Sendeccy

Wsparcia udzielili także:

 • Pracownia Sztuk Pięknych „Gamma” w Postominie – Jadwiga Czerwińska
 • OSP Postomino
 • Zespół Szkół w Postominie
 • oraz wszyscy ci, którzy pisali, liczyli, kroili, grillowali, śpiewali – byśmy mogli miło spędzić ten czas.

Dziękujemy!!!

Z. Ludwikowski, A. Czarnuch

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Imprezy biegowe, Inne wydarzenia, Sport i rekreacja, Turystyka i promocja i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.