Lekkoatleci – amatorzy przebiegli przez Łącko szukając śladów Bogusława X

Zaraz po starcie 50 osobowa grupa zawodników (w tym 18 kobiet) z 13 sołectw ruszyła szukać śladów Księcia Bogusława X w Biegu Przełajowym wokół Łącka, zaliczanym do punktacji jako trzecia konkurencja XV Współzawodnictwa Sportowo-Rekreacyjnego Sołectw Gminy Postomino w roku 2012. Rozegranemu w dniu 28 kwietnia 2012 r. biegowi przyświecała ogólnopolska akcja pn. „Polska Biega”. Zauważalna była „historia w tle” – na trasie nie brakowało brukowych dróg, pamiętających zamierzchłe czasy, ponad 300-letnich lip przy górującej nad horyzontem wieży gotyckiego kościoła w Łącku.

Ładna, słoneczna pogoda z dość silnym wiatrem od jez. Wicko, soczysta, budząca się zieleń, rozkwitające kwiaty, odgłosy kwaczących kaczek w przyjeziornych trzcinach, a do tego krystalicznie czyste powietrze były ogromnymi atutami tej biegowej imprezy i jak zwykle gościnnego Łącka.

Sędzią głównym zawodów był Kazimierz Gąsiorowski. Starterem biegu była Jadwiga Krakowska – Przewodnicząca Rady Gminy w Postominie, Sołtys Łącka.

Tradycyjnie już funkcjonariusze Straży Gminnej w Postominie pod okiem Komendanta – Jarosława Kwiatka wraz ze strażakami OSP Łącko pod wodzą Zdzisława Kani zabezpieczali trasę biegu. Ratownicy medyczni z grupy Andrzeja Ruta z kolei dbali o bezpieczeństwo zawodników od strony medycznej.

Obsługę sekretariatu zapewniła Karolina Marczak, Barbara Michalak i Danuta Rąpalska, a sprawami technicznymi zajęli się Karol Kolej i Daniel Pakos.

Przez całą trasę tempo zawodnikom dyktował Grzegorz Antosik (Masłowice), mocno naciskany przez Macieja Pominkiewicza (Postomino) i Tomasza Szopińskiego (Nacmierz), którzy w tej kolejności minęli linię mety.

Wśród kobiet rywalizację toczyły Grażyna Antosik (Sławsko) z Moniką Kasicą i Anetą Szostek (obie Tyń).

Zawodniczki i zawodników z miejsc I-X uhonorowano dyplomami, nagrodami rzeczowymi, a zwycięzcy z miejsc I-III otrzymali też Puchary Wójta Gminy Postomino.

KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA KOBIET I MĘŻCZYYZN w Biegu Przełajowym wokół Łącka „Śladami Księcia Bogusława X” – 28 kwietnia 2012 r.

Reprezentacje sołectw liczyły po 4 osoby, w tym obowiązkowo 1 kobieta (w większości), zdarzały się też „1-osobowe drużyny”. W drużynowej sołectw klasyfikacji kolejność była następująca:
1. Postomino
2. Łącko
3. Masłowice
4. Nacmierz
5. Nosalin
6. Korlino
7. Jezierzany
8. Pałowo
9. Królewo
10. Tyń
11. Wilkowice
12. Mazów
13. Staniewice

Wszystkie sołectwa otrzymały pamiątkowe dyplomy, a znajdujący się na miejscach I-IV także Puchary Wójta Gminy Postomino.

KLASYFIKACJA SOŁECTW podczas Biegu Przełajowego wokół Łącka „Śladami Bogusława X” – 28 kwietnia 2012 r.

Po trzeciej edycji Współzawodnictwa Sportowo-Rekreacyjnego Sołectw Gminy Postomino w roku 2012 pierwsze miejsce nadal zajmuje Postomino. Na drugim miejscu jest Nacmierz (z 4), a na trzecim Nosalin (z 5). Miejsce czwarte zajmuje Pieszcz (spadek z 2), piąte – Łącko (awans z 10), a szóste Pieńkowo (spadek z 3).

Po raz pierwszy w tegorocznym Współzawodnictwie udział wzięły sołectwa Tyń, Staniewice i Korlino.

PUNKTACJA OGÓLNA WSPÓŁZAWODNICTWA SPORTOWO-REKREACYJNEGO SOŁECTW GMINY POSTOMINO W ROKU 2012

Wśród samorządowców pobiegli: Janusz Bojkowski – Wójt Gminy Postomino, który jednoosobowo reprezentował sołectwo Mazów oraz Alicja Kukowska (Radna Rady Gminy, reprezentantka Pałowa) i Daniel Pakos (Radny Rady Gminy, Sołtys Wilkowic). Na trasie obecni byli też Bogdan Szlawski – Dyrektor Agencji Mienia Gminnego i Spraw Publicznych w Postominie oraz Maciej Pominkiewicz – nauczyciel Zespołu Szkół w Postominie. Najstarszymi zawodnikami na trasie byli: Alicja Kukowska (Pałowo) i Bogdan Szlawski (Staniewice). Wszyscy uhonorowani zostali drobnymi upominkami.

Swoim zawodnikom jak zwykle kibicowali sołtysi: Wioletta Lisek z Królewa, Jadwiga Krakowska z Łącka, Jan Małolepszy z Masłowic, Jan Chabowski z Nacmierza, Krzysztof Ciróg z Nosalina, Elżbieta Pacak z Pałowa i Marek Domżałowicz z Postomina.

Całość zawodów zakończyło wspólne pieczenie kiełbasek na ognisku oraz rozdanie pucharów, dyplomów i nagród, wręczanych przez Wójat Gminy Postomino – Janusza Bojkowskiego, Jadwigę Krakowską – Radną Rady Gminy w Postominie oraz Agnieszkę Czarnuch – dyrektora CKiS.

Serdecznie dziękuję Sołtysowi oraz Mieszkańcom Łącka oraz Straży Gminnej w Postominie i strażakom OSP Łącko za pomoc i współorganizację imprezy.

A. Czarnuch

Ten wpis został opublikowany w kategorii Biegowe Grand Prix Gminy Postomino, CKIS Postomino, Imprezy biegowe, Inne wydarzenia, Sport i rekreacja, Turystyka i promocja, Współzawodnictwo Sportowo-Rekreacyjne Sołectw i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.