Łobeska Baba Wielkanocna przyjechała do Postomina

W dniu 1 kwietnia 2012 r. Kapela Ludowa „Pieńkowianie” po raz kolejny wzięła udział w „Łobeskiej Babie Wielkanocnej”. To nie lada wydarzenie od lat kultywuje tradycyjne obrządki wielkanocne. W trakcie przedsięwzięcia odbył się też VIII Jarmark Rękodzieła i Wyrobów Wielkanocnych. Podczas łobeskiego święta zorganizowano też Wojewódzki Przegląd Zespołów Ludowych „Wielkanocne Spotkania z Folklorem”.

Podczas święta odbyła się msza św. a korowód zespołów z palmami wielkanocnymi przemaszerował przez Łebez. Wystąpił też zespół folklorystyczny z Białorusi i zorganizowano konkurs na wypieki i wyroby wielkanocne.

Kulminacyjnym punktem programu były jednak występy kapel, solistów i zespołów tańca w których udział wzięło łącznie 398 uczestników. Wystąpiło 19 zespołów śpiewaczych, 2 zespoły pieśni i tańca, 4 solistów i 7 kapel ludowych.

Jury w składzie: Dorota Boczyk, Danuta Grochulska i Beata Urbanowicz przyznało nagrody i wyróżnienia.

Kapela Ludowa „Pieńkowianie” wystąpiła w kategorii zespoły śpiewacze i znalazła się wśród 7 z 19 zespołów, które otrzymały nagrodę główną przeglądu wojewódzkiego  – „Wielkanocną Babę” wraz z zespołami: „Barwinok”, „Darskowiacy”, „Dąbrowiacy”, „Ostrowianie”, „Sami swoi” i „Swojacy”.

Z kolei w kategorii zespoły ludowe „Pieńkowianie” otrzymali wyróżnienie, zaś 4 przyznane w tej kategorii „Wielkanocne Baby” powędrowały do zespołów: „Antkowe pyry”, „Dębniacy”, „Łobuziacy” i „Swaty”.

W kategorii zespołów pieśni i tańca oba zgłoszone zespoły: „Szczecinianie” i „Stobniczanie” otrzymały nagrodę Dyrektora Zamku w Szczecinie.

Nie lada wyróżnienie – jedyną nagrodę Dyrektora Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w kategorii solista otrzymał Jan (Kazimierz) Białowąs, członek Kapeli „Pieńkowianie”, który okazał się lepszy od 3 innych osób rywalizujących w tej kategorii.

Serdecznie gratuluję i życzę kolejnych sukcesów.

Agnieszka Czarnuch

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Koncerty, Kultura, Śpiew, Sztuka, Taniec i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.