Mistrzyni Świata najlepsza w Jarosławcu

W ubiegłą sobotę – 2 czerwca 2012 r. odbyły się XV Puchar Polski oraz Mistrzostwa Polski LZS w Kolarstwie Szosowym Kobiet. Start i meta tego wydarzenia zlokalizowane były na ul. Bałtyckiej w Jarosławcu. Zawodniczki rywalizowały na nowej trasie liczącej ponad10,6 km (Jarosławiec-Rusinowo-Nacmierz-Jarosławiec) o łącznym dystansie dla młodziczek – 31,8 km (3 okrążenia), juniorek młodszych – 53 km (5 okrążeń) oraz open kobiet – 84 km (8 okrążeń). Zmaganiom towarzyszył porywisty wiatr i przelotny deszcz. Łącznie na starcie stanęło ponad 170 zawodniczek z ponad 30 klubów kolarskich. Na starcie obok czołowych polskich zawodniczek stanęła kadra narodowa Litwy oraz zespół LKT Brandenburg z zawodniczkami szerokiej kadry Niemiec na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Oficjalnego otwarcia zawodów tuż po godz. 10.00 dokonał Wójt Gminy Postomino – Janusz Bojkowski.

Jako pierwsze wystartowały juniorki młodsze i młodziczki.

W wyścigu juniorek młodszych rozegraną na pierwszej rundzie premię Wójta Gminy Postomino wygrała Nikol Płosaj z klubu UKS Jedynka Limaro Kórnik pokonując na finiszu reprezentantkę Litwy.

Do mety wyścigu dojechała duża grupa, na finiszu której najlepsza okazała się reprezentantka BCM Nowatex Uzdrowisko Dabki Ziemia Darłowska Marlena Karwacka, wyprzedzając Nikol Płosaj oraz Katarzynę Kozyrę i zdobywając tym samym tytuł Mistrzyni Polski Zrzeszenia LZS.

W rywalizacji młodziczek zwycięstwo po finiszu z 3-osobowej czołówki odniosła Klaudia Bielawska (UKS Koźminianka Koźminek) pokonując Katarzynę Sochę (FML Poltino Azalia Brzóza Królewska) oraz Katarzynę Makarewicz (May Day Lublin). Premię Wójta Gminy Postomino wygrała Litwinka Auguste Kairyte z zespołu DSK Fortuna.

Przed startem najstarszych kategorii wiekowych Wójt Gminy Postomino – Janusz Bojkowski wręczył kwiaty i przywitał na postomińskiej ziemi Mistrzynię Świata w kolarstwie torowymKatarzynę Pawłowską, która ścigała się w jarosławieckich zawodach.

W wyścigu open kobiet usytuowaną na finiszu pierwszej rundy premię Wójta Gminy Postomino wygrała mistrzyni świata Katarzyna Pawłowska. Na drugiej rundzie wydarzyła się kraksa, która podzieliła peleton. W topniejącej z rundy na rundę czołówce znalazło się sześć zawodniczek, cztery Polki: Katarzyna Pawłowska (UKS Jedynka Limaro Kórnik), Eugenia Bujak (GK Żyrardów), Karolina Karasiewicz (ALKS Stal Grudziądz) oraz Martyna Klekot (BDC Kolejarz Jura Częstochowa) oraz Niemka Madeleine Sandig i reprezentantka Litwy Egle Poskaite. W kolejnej grupie jechały czołowe juniorki.

Na mecie swoją szybkość ponownie pokazała Katarzyna Pawłowska, pokonując Madeleine Sandig oraz Karolinę Karasiewicz. Czwarte miejsce zajęła reprezentantka Litwy. Kolejną grupę ze stratą 1.40 przyprowadziła Małgorzata Wojtyra (KS BoGo Szczecin). W grupie tej wśród juniorek najszybciej finiszowała Katarzyna Kirschenstein (BCM Nowatex Uzdrowisko Dąbki Ziemia Darłowska) przed Łucją Pietrzak (ALKS Stal Koźminianka) oraz Katarzyną Niewiadomą (WLKS Krakus BBC Czaja Kraków).