Morsy po raz 6-ty w Korzybiu


W lipcu jezioro korzybskie 3-krotnie obiegają biegacze startujący w Biegu im .Elżbiety Graduły. We wrześniu wokół jeziora grzybiarze biorą udział w konkursie zbioru grzybów, zaś w trzecią niedzielę stycznia od sześciu lat nad jeziorem odbywają się spotkania integracyjne morsów i mieszkańców Korzybia i gminy Kępice, zapoczątkowane przez Postomiński Klub Morsów „Wiking”. Nie mogło być inaczej i w tym roku.

Na pięciohektarowej powierzchni jeziora Korzybie, przy pomoście strażacy ochotnicy wycięli kilkunastometrową przeręblę, w której 103 morsy i morświnki z klubów: „Wiking” Postomino, „Darłowscy Twardziele”, „Chłodek” Słupsk, „Kościerzyńskie Morsy” i „Morsy Korzyńskie” baraszkowali w zimnej wodzie w różnych przebraniach nawet do do 20 minut. W grupie tej było aż 33 przedstawicieli Postomińskiego „Wikinga”.

Woda była „kaszowata” z odłamkami lodu, jej temperatura wynosiła 3 stopnie, a powietrze miało o 2 stopnie Celsjusza mniej. Pokrywa lodu, która skuła całe jezioro miała ok.15 cm. Do tego lekko prószył śnieżek, a zza chmur próbowało się przedzierać słońce.

Po rozgrzewce przeprowadzonej przez Edytę Szczygielską w rytm melodii przygrywanych przez Kapelę Ludową „Pieńkowianie” morsy zaczęły schładzanie swych ciał. Można było podziwiać „nurkowe” skoki, którym towarzyszyły śpiewne okrzyki radości.

Po kąpieli odbyła się biesiada morsowa przy ognisku. Pieczono kiełbaski, zajadano się korzybską grochówką, kosztowano Zenkowego grzańca. Wspaniale smakowały korzybskie wypieki cukiernicze. Skoczne melodie grane przez „Pieńkowian” zapełniały parkiet tańczącymi morsami.

Rolę gospodarza kąpieli pełniła Burmistrz Kępic – Magdalena Gryko wraz z Przewodniczącym Rady Miasta i Gminy – Pawłem Lisowskim. Pierwsze skrzypce grał zaś Zenon Słomski – znany w okolicy mors i biegacz z Korzybia.

Dla Postomińskiego Klubu Morsów „Wiking” była to 219 kąpiel w siedmioletniej działalności klubu, a dla Zenka Słomskiego – to 67 urodzinowa kąpiel.

Wśród wyróżnionych przez organizatorów korzybskich kąpieli znaleźli się „Pieńkowianie”, którzy na stałe zadomowili się podczas spotkań morsów oraz Agnieszka Czarnuch – Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Postominie.

Kąpiele w zimnej wodzie nie leczą chorób, ale to skuteczny sposób na ich zahamowanie. Zimno uodparnia, wyrównuje ciśnienie, łagodzi pewne schorzenia. Po pierwszej kąpieli, morsa ciągnie do wody jak marynarza w rejs.

Kolejne kąpiele Postomińskiego Klubu Morsów „Wiking”:

27 stycznia 2013 r. – Malechowo – Zimowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych

03 luty 2013 r. – Biały Bór (wyjazd zbiorowy), pozostali – Jarosławiec

9-10 luty 2013 r. – Mielno – X Międzynarodowy Zlot Morsów „Mielno 2013”

17 luty 2013 r. – Jarosławiec – kąpiel „zwykła” – planowana na 17 lutego 2013 r. VII rocznica postomińskiego „Wikinga” zostaje przełożona na 10 marca 2013 r.

24 luty 2013 r. – Łętowo

03 marca 2013 r. – Jarosławiec

10  marca 2013 r. – VII Urodziny Postomińskiego „Wikinga” – Jarosławiec

Z. Ludwikowski

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Morsy, Sport i rekreacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.