Morsy w Bobolicach żegnały zimę

Na siódme spotkanie „Powitanie wiosny z Morsami” oraz palenie Marzanny w dniu 20 marca 2011 r. na Rajską Plażę w Poroście udała się 36 osobowa grupa reprezentująca Postomiński Klub Morsów „Wiking”. 37-mą reprezentantką Gminy Postomino była kukła Marzanny zrobiona własnoręcznie przez morświnkę – Ewę Ciróg. Morsom towarzyszył też akordeonista Kapeli „Pieńkowianie” – Kazimierz Białowąs, który przygrywał morsom podczas autokarowej podróży, poprowadził morsowy korowód w paradzie przed kąpielom i podczas integracyjnego spotkania.

Palenie Marzanny to stary zwyczaj słowiański. Marzanna była symbolem zimy, którą w rytualny sposób palono bądź topiono aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Żegnano w ten sposób zimę a witano wiosnę. Wiosnę, która jest wielce oczekiwana.

W kąpieli udział wzięło ponad 100 morsów i morświnek. Najliczniej reprezentowane były kluby morsów z Koszalina, Białogardu, Bobolic, Czaplinka i Postomina. Tradycyjnie nie zabrakło  mieszkańców Bobolic, choć stanowili głównie liczne grono kibiców. Gospodarzem spotkania była Mieczysława Brzoza – Burmistrz Bobolic.

Kolejna Kąpiel Postomińskiego Klubu Morsów odbędzie się 27 marca 2011 r. o godz. 13.00 w rzece Wieprzy, przy śluzie w okolicy Pomiłowa. Współorganizatorami kąpieli są Urząd Gminy Sławno oraz firma „Olszewski i Synowie”.

Zapraszamy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Morsy, Sport i rekreacja i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.