Najlepsza mielonka tylko w Gminie Postomino

Mielonka „Babci Agnieszki” przygotowana przez Danutę Mielczarek z Chudaczewa okazała się najlepszą potrawą w konkursie kulinarnym pn. „Kuchnia Dorzecza Słupi”, który odbył się podczas VI Jarmarku Pomorskiego w Bytowie. To nie pierwsza nagroda p. Danuty. W ubiegłorocznym konkursie o Certyfikat Marki Lokalnej „Zielone Serce Pomorza” – „Rozkosz podniebienia” czyli chleb, twaróg i masło p. Danusi otrzymało wyróżnienie. Także podczas ubiegłorocznego Jarmarku „Rozkosz…” otrzymała wyróżnienie i zwyciężyła w tegorocznym konkursie „Smaki naszej Gminy”.

Szósty Jarmark Pomorski przygotowywany przez Bytowskie Centrum Kultury i Partnerstwo Dorzecze Słupi przeszedł już do historii.

W sobotę, 28 lipca 2012 r. na zamkowej scenie w Bytowie od godz. 14.00 prezentowały się zespoły artystyczne z gmin należących do partnerstwa. Mogliśmy posłuchać piosenek biesiadnych, folkowych, muzyki rozrywkowej oraz obejrzeć popisy taneczne. Wystąpiły m.in.: zespół „Ùpartélce” z Zespołu Szkół w Ugoszczy – reprezentujący gm. Studzienice, zespół „Sikorki” – reprezentujący gm. Kępice, zespół „Roczitkòwé Jagòdë” z Zespołu Szkół w Rokitach – reprezentujący gm. Czarna Dąbrówka, zespół AleBabki z Kobylnicy, Kapela Ludowa „Pieńkowianie” – reprezentująca gm. Postomino, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „GZUBË” – reprezentujący gm. Tuchomie, Chór seniorów „Sami swoi” – reprezentujący gm. Tuchomie, Zespół Pieśni i Tańca „Kacper i Lénka” z Niezabyszewa – reprezentujący gm. Bytów, Katarzyna Dacków z Ustki, Klęcinianki – reprezentujące gm. Główczyce, Chór Gminy Cewice – reprezentujący gm. Cewice, Zespół „Wrzosy” z Warszkowa – reprezentujący gm. Sławno, Zespół taneczny „Twister” oraz wokalistki – reprezentujące gm. Borzytuchom, Gosia & Rodzyn z Bytowa.

Dodatkowo na terenie kompleksu zamkowego zostały ustawione stoiska promocyjne poszczególnych gmin partnerskich, które reklamowały swoje walory turystyczne. Na zaproszenie partnerstwa i Bytowskiego Centrum Kultury odpowiedziały następujące gminy: Borzytuchom, Cewice, Czarna Dąbrówka, Kołczygłowy, Parchowo, Postomino, Smołdzino, Sławno, Główczyce i Tuchomie. Wystawcy – w tym reprezentanci Gminy Postomino – Maria Lech-Szajner, Jadwiga Pakos, Marzena Feret i Danuta Mielczarek – zachęcali do odwiedzenia swojego terenu poprzez foldery, broszury, mapy reklamujące region oraz degustacje kuchni regionalnej.

Na postomińskim stoisku nie zabrakło biedronek, żabek i nadmorskich widoczków namalowanych na nadbałtyckich kamieniach przez podopiecznych Pracowni Sztuk Pięknych „Gamma”.

Nie zabrakło także stoisk twórców i artystów ludowych, na których można było kupić niepowtarzalne, oryginalne pamiątki. Swoje stoisko promocyjne miało także Partnerstwo Dorzecze Słupi oraz Lokalna Grupa Rybacka Pojezierze Bytowskie i Muzeum Kultury Ludowej Pomorza ze Swołowa.

Podczas VI Jarmarku Pomorskiego został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny pn. „Partnerstwo w obiektywie”.

W kategorii „Wydarzenia PDS” członkowie Kapituły przyznali jedynie wyróżnienie, które trafiło do Grzegorza Dacków za zdjęcie zatytułowane „Gliniane koguciki w Klukach”.

Natomiast w długiej kategorii „Krajobraz PDS” pierwsza nagroda trafiła do Witolda Leśniewskiego z Dębnicy Kaszubskiej za zdjęcie pod tytułem „Plaża o świcie”. Wyróżnienia w tej kategorii przyznano: Dariuszowi Paciorkowi oraz Eugeniuszowi Reszke, za zestaw zgłoszonych prac.

Jak co roku odbył się również konkurs kulinarny „Kuchnia Dorzecza Słupi”, tym razem w dwóch kategoriach: potrawa i nalewka. 33 uczestników przygotowało 21 wyśmienitych i bardzo pysznych potraw regionalnych oraz 12 nalewek.

Każdy produkt został oceniony przez komisję konkursową wg następujących kryteriów: smak potrawy/nalewki, wygląd potrawy/nalewki, związek z lokalnymi tradycjami Dorzecza Słupi, oryginalność, nazwa. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie, ale jednomyślnie przyznała następujące miejsca:

Kategoria potrawy:
I miejsce – Danuta Mielczarek – Chudaczewo (gmina Postomino) - Mielonka „Babci Agnieszki”
II miejsce – Ewelina Lew-Kiedrowska – Trzebiatkowa (gmina Tuchomie) - Zupa brukwiowa
III miejsce – Marianna Karczewska – Święcino (gmina Główczyce) - Morgasiowa Przystań

Kategoria nalewki:
I miejsce – Kamila Chamier-Gliszczynska – Tągowie (gmina Tuchomie) - Nalewka lecznicza „Jarzębinówka”
II miejsce – Irena Hering – Tągowie (gmina Tuchomie) - Nalewka z liści pokrzywy
III miejsce – Stefania Sikorska – Żukowo (gmina Sławno) - Nalewka orzechowa „Żukówka”

Wyróżnienia:
Halina Chamier Gliszczyńska – Tągowie (gmina Tuchomie) - Wyluzowana kaczka wiejska z sosem żurawinowym
Bernadeta Grzonka – Dąbie (gmina Bytów) – Czerwone gołąbki
Maria Lech-Szajner – Wszędzień (gmina Postomino) – Zalewajka

Laureaci dostali czeki na zakup nagród, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Laureaci konkursu zostaną także zaprezentowani w kolejnej edycji promocyjnej publikacji – „Kulinarny Kalendarz Partnerstwa Dorzecze Słupi ‘2013”.

Z kolei w konkursie na najładniejsze stoisko wygrała Gmina Sławno.

Poza tym swoje umiejętności kulinarne przed zgromadzoną publicznością na bytowskim zamku zaprezentował znany aktor, „Rysiek z Klanu” – Piotr Cyrwus.

Gwiazdą VI Jarmarku Pomorskiego w Bytowe był Maciej Maleńczuk, który bawił licznie zgromadzoną bytowską publiczności do późnych godzin wieczornych.

P. Pradella
A. Czarnuch

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Koncerty, Kultura, Śpiew, Sztuka, Taniec, Turystyka i promocja i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.