Ostatnia kąpiel morsów w tym sezonie

W Jarosławcu w niedzielę, 28 kwietnia 2013 r. postomińskie morsy z Klubu „Wiking” zakończyły już pluskanie w sezonie 2012/2013. Wiosna i związane z nią cieplejsze dni dały kres morsowym harcom w zimnych wodach Bałtyku i innych akwenach. Na ostatnią kąpiel do Jarosławca zjechało się ponad pięćdziesięciu morsów, a ostatniego zanurzenia dokonało ponad trzydziestu morsów, dla których była to 230 kąpiel w 7-letniej działalności Klubu.

 

Zwartym szeregiem przemaszerowali z Ośrodka „Przywodny” w Jarosławcu na plażę. Tradycyjnie bieg na rozgrzewkę ,a potem wspólne wejście do wody, która miała 7 stopni Celsjusza to już tradycja. Temperatura powietrza miała niespełna 10 stopni, a ostatni śmiałkowie z wody wyszli po 13 minutach.

Pierwszą morską kąpiel zaliczyła Burmistrz Kępic – Magdalena Gryko, która przyjechała z grupą morsów z Korzybia. Korzybskie morsy i morświnki przez dość długi okres – za sprawą Zenka Słomskiego – uczestniczyli w naszych, klubowych kąpielach ucząc się morsowego rzemiosła, aby teraz na własnych akwenach odbywać kąpiele i propagować ten sposób spędzania wolnego czasu. Życzymy im „pozytywnego zakręcenia”, a w przyszłym sezonie kąpielowym – śniegu po pachy, bardzo zimnej wody i chęci do dalszego morsowania.

Po wspólnej kąpieli na terenie O. W. „Przywodny” odbyło się integracyjne spotkanie przy pożegnalnym ognisku, przy którym pieczono kiełbaski a z rozpalonego wiosennego grilla dobiegał zapach pieczonej kaszanki. Kociołek wspaniałego żurku ugotował mors Paweł, a przyniesione przez wszystkich koszyki z lokalnymi smakołykami – dla siebie i ciut więcej – dopełniły morsowe menu, przy którym wspominano kończący się sezon.

Neptun, Prozerpina i prowadzący morsową grupę otrzymali od morsowej braci okolicznościowe – z głębi serca płynące podziękowanie – za wszystko co się wydarzyło w siódmym sezonie wspólnego morsowania – a działo się wiele.

Z samorządowych władz tradycyjnie już w kąpieli uczestniczyli: Edyta Szczygielska – Przewodnicząca Rady Miasta Sławna, Artur Ciróg – Zastępca Wójta Gminy Sławno, Jan Krawczuk – wieloletni samorządowiec oraz z brzegu przyglądali się morskim igraszkom – Adam Drapała – Zastępca Wójta Gminy Postomino oraz Agnieszka Czarnuch – Dyrektor Centrum Kultury i Sportu – otrzymując od morsów podziękowania za dotychczasową „opiekę”. Burzą oklasków nagrodzono słowa pani Dyrektor, że na dalszą współpracę mogą liczyć w kolejnym sezonie.

Mimo ostatniej kąpieli wielu zapowiedziało, że maju będą jeszcze schładzali swe ciała. Z doświadczenia wiadomo, że to już nie to, zresztą po przerwie foczki i morsy – zapewne z nowymi pomysłami, stęsknieni morsowego towarzystwa z radością spotkają się u progu kolejnego sezonu kąpielowego 2013/2014.

Cieszy fakt, że morsowie po sezonie zimowych kąpieli zachowują aktywność fizyczną, są widoczni na trasach biegowych, uprawiają Nordic Walking, pływają, są uczestnikami rajów rowerowych, uprawiają gry zespołowe, lubią tańczyć. Jest kilkanaście osób, które godzą te wszystkie przyjemności.

Wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że morsy to „wariaci” – kto o zdrowych zmysłach wchodzi do lodowatej wody? – pytają stukając się w czoło. W tym miejscu odpowiadamy na pytanie. Do lodowatej wody wchodzą zdrowi zadowoleni, otwarci ludzie, ceniący dobrą zabawę. Jednak to ile czasu spędzają w lodowatej wodzie nie ma większego znaczenia – najważniejsze, aby do niej wejść. Dla zdrowia, relaksu i dobrej zabawy są gotowi wejść do bardzo zimnej wody i bez skrupułów hartować ciało i ducha, na przekór lodowatym falom.

Z. Ludwikowski

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Morsy, Sport i rekreacja, Turystyka i promocja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.