Plener w Pieńkówku w ramach EDD

W dniu 9 września 2012 roku w miejscowości Pieńkówko odbył się Plener Malarski pn. „Malowniczość, spokój i cisza – tajemnice codzienności okolic Pieńkówka”. Plener ten realizowany byłw ramach Europejskich Dni Dziedzictwa na terenie gminy Postomino, których tegoroczne, ogólnopolskie hasło przewodnie to „Tajemnice codzienności”.

Plener odbył się na terenie malowniczych stawów rybnych państwa Bogusławy i Tadeusza Durów przy słonecznej pogodzie w miłej, twórczej atmosferze. Rozpoczął się o godz. 14.00, a zakończył późnym wieczorem wspólnym ogniskiem. Pogoda tego dnia dopisała, słońce tak mocno świeciło, że aż oślepiało swym odbiciem uczestników pleneru.

W plenerze udział wzięło około 50 osób. 24 osoby to grupa najmłodszych, ambitnych uczestników tego pleneru.

Praca w plenerze dla wszystkich uczestników okazała się nie łatwym zadaniem. W szczególności grupa najmłodsza miała problem z obserwacją przestrzeni i odpowiednim zakomponowaniem jej na płaszczyźnie B-2.

Realizowane prace malarskie dały szanse na zdobycie doświadczenia w kształceniu zmysłu obserwacji, wyczuleniu na klimat, nastrój i piękno krajobrazu. Zastosowane farby akrylowe dały możliwość swobodnego posługiwania się nimi w poszukiwaniu odpowiedniej techniki malarskiej, która wydobędzie walory obserwowanej przyrody. Te wszystkie utrudnienia pozwoliły na lepsze skupienie się na pracy malarskiej i zmusiły do wyszukania własnych środków wyrazu artystycznego.

Poprzez działanie w grupie następowała stymulacja umiejętności – wszyscy pragnęli dorównywać najlepszym artystom.

Obok prac malarskich realizowano szkice pomocnicze, które będą wykorzystywane w podczas zajęć w Pracowni Sztuk Pięknych „Gamma”. Ze względu na małe doświadczenie prace zostaną ukończone na najbliższych spotkaniach i zaprezentowane na wystawie poplenerowej.

Wszyscy uczestnicy pleneru posiadali bogate wiadomości na temat historii miejscowości Pieńkówko – w trakcie trwania pleneru wymieniali się wiedzą i odnosili do tekstów źródłowych dla potwierdzenia wiarygodności informacji.

Po przeprowadzeniu idywidualnych konsultacji każdy mógł własnoręcznie upiec kiełbaskę na ognisku. Wszyscy uczestnicy otrzymali też pamiątkowe dyplomy. Organizatorem pleneru było Centrum Kultury i Sportu w Postominie.

Jadwiga Czerwińska
Maria Lech-Szajner

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Kultura, Plenery artystyczne, Sztuka, Turystyka i promocja, Zajęcia plastyczne i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.