Postominianki mistrzyniami dwóch ogni

Przedostatnią konkurencją XV Współzawodnictwa Sportowo-Rekreacyjnego Sołectw Gminy Postomino w roku 2012 był Turniej Usportowionych Dwóch Ogni Kobiet, który rozegrany został w dniu 13 października 2012 r. w sali sportowej Zespołu Szkół w Postominie.

Do Turnieju stanęło pięć drużyn kobiecych, które zagrały w jednej 5-zespołowej grupie, rozgrywając mecze systemem „każdy z każdym”. Zapowiadane wcześniej drużyny: Pałowa, Pieszcza, Chudaczewo i Wilkowic nie dojechały.

Drużyny składały się z 5 zawodniczek w polu i „matki”. Grano na czas – po 8 minut na boisku do piłki siatkowej. O zwycięstwie decydowała liczba zdobytych punktów, czyli ilość „zbić”.

Z meczu na mecz rozkręcał się poziom Turnieju, a zwycięstwo w dużej mierze zależało od obranej taktyki, operatywności „matki” i zwinności zawodniczek w polu. Ucieczka przed zbiciem była najlepszą obroną przed stratą punktów.

O wyrównanym poziomie może świadczyć fakt, że żadnej drużynie nie udało się wygrać wszystkich czterech meczy.

Najmłodszą wiekowo drużyną Turnieju była drużyna Sołectwa Łącko, zagrzewana przez samą Przewodniczącą Rady Gminy w Postominie i Sołtysa wsi – Jadwigę Krakowską a także Naczelnika OSP Łącko – Zdzisława Kanię. Drużyna niestety przegrała wszystkie mecze zdobywając „0” punktów, przy stosunku 15 zbić dokonanych i 74 zbić otrzymanych.

Drużyna Nacmierza wygrywając jeden mecz z Łąckiem zdobyła 2 punkty przy stosunku 14 zbić wykonanych i 32 zbicia otrzymane ostatecznie zajęła czwarte miejsce Turnieju. Po każdym meczu cennych rad zawodniczkom udzielał towarzyszący drużynie Radny Rady Gminy i Sołtys – Jan Chabowski, a jego małżonka, Regina grała w drużynie Nacmierza jako „matka”, będąc zarazem najstarszą uczestniczą turnieju (rocznik 1948).

Trzy pozostałe drużyny otrzymały po 6 punktów – wygrały po trzy mecze. Aby rozstrzygnąć kolejność końcową porównano stosunek zbić i mecze bezpośrednio rozegrane między drużynami.

Trzecie miejsce przypadło drużynie Sołectwa Nosalin, która mimo zdobytych 6 punktów uzyskała gorszy stosunek zbić (55:34) do drużyn Tynia i Postomina. Kibicujący swojej drużynie sołtys – Krzysztof Ciróg wraz z drużyną pogodzili się z tym faktem, radując się wraz z Wiolettą Pawłowską z otrzymanej nagrody dla najlepszej turniejowej matki.

Zacięty mecz godny finału Turnieju, stoczyły sołectwa Postomino i Tyń. Wyrównana, piękna gra obu zespołów od początku na przemian remisy i o jedno zbicie lepsze okazały się zawodniczki Postomina, wygrywając ostatecznie 19:18, przy stosunku 67:39 zbić. Stosunek punktów Tynia był 67:38. Zwycięstwem tym Postomino obroniło mistrzowski tytuł z roku ubiegłego.

Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie: Aneta Białowąs, Klaudia Białowąs, Anna Jurewicz, Dominika Sułek, Kamila Szkudlarek, Natalia Szkudlarek, Marta Wituszyńska.

„Najrówniej” grającą drużyną, która rozważnie i umyślnie rozgrywała każde zagranie i zbicia była drużyna sołectwa Tyń ,w której matką była gminna biegaczka – Aneta Szostek, a w polu zręcznie piłki wyłapywała Karolina Marczak.

Drużyny kibicowały sobie nawzajem nagradzając gromkimi brawami udane zbicia, a salwami westchnień i śmiechu wszystkie niepowodzenia.

Ostateczne wyniki Turnieju:
1 miejsce – Postomino
2 miejsce – Tyń
3 miejsce – Nosalin
4 miejsce – Nacmierz
5 miejsce – Łącko

Drużyny zajmujące cztery pierwsze miejsca otrzymały Puchary Wójta Gminy Postomino, które wręczyła Przewodnicząca Rady Gminy Postomino – Jadwiga Krakowska wraz z Radnym – Janem Chabowskim.

Sędziami turnieju byli Kazimierz Gąsiorowski i Krzysztof Ugorski.

Przed rozegraniem ostatniego w tym roku Turnieju nadal pierwsze miejsce w klasyfikacji utrzymuje Postomino i kolejny rok z rzędu wiadomo, że nie odda tytułu mistrzowskiego innej drużynie. Kolejne miejsca na podium to ciągła walka między drużynami. Po turnieju dwóch ogni na miejscu 2-gim (z 3-go) znalazła się drużyna Nacmierza, zaś z 4-go na 3-cie awansowała drużyna Nosalina.

„Odpuszczając” dwa ognie drużyna Pieńkowa spadła poza podium (z 2-go) i zajmuje 4 miejsce. Tuż za nim jest Łącko, które awansowało z miejsca 6-go na 5-te. Miejsce 6-te zajmuje Pieszcz.

Największy awans odnotowała drużyna Tynia, która plasuje się teraz na miejscu 12-ym (z 19-go).

PUNKTACJA OGÓLNA XV WSPÓŁZAWODNICTWA SPORTOWO-REKREACYJNEGO SOŁECTW W ROKU 2012 po 6 turniejach

Ostatnie w tym roku zmagania sołectw odbędą się w dniu 24 listopada 2012 r., a będzie to Turniej Warcabów 100-polowych. Szczegóły wkrótce.

Z. Ludwikowski, A. Czarnuch

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Sport i rekreacja, Współzawodnictwo Sportowo-Rekreacyjne Sołectw i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.