Postomino na IV Jarmarku Pomorskim w Bytowie

Dnia 31 lipca 2010 r. w Bytowie na Zamku odbył się IV Jarmark Pomorski, podczas którego jak co roku miał miejsce konkurs kulinarny „Kuchnia Dorzecza Słupi”. W konkursie wzięło udział 18 uczestników, którzy przygotowali 16 wyśmienitych potraw regionalnych oraz 2 nalewki. Każdy produkt był oceniany wg następujących kryteriów: smak, wygląd potrawy, związek z lokalnymi tradycjami Pomorza, oryginalność i nazwa. Komisja konkursowa złożona z 6-ciu osób miała duży problem z przyznaniem pierwszego miejsca. Wśród jurorów był gość specjalny Dariusz Gnatowski, aktor z serialu „Świat Według Kiepskich”, znany jako „Pan Boczek”. W końcu podjęto decyzje, w której jednogłośnie pierwsze miejsce przyznano za Smalec gęsi ze Starej Gorzelni. Na drugim miejscu uplasowała się potrawa z Biesowic – Łyżczaki. Natomiast trzecie miejsce zajęła Kartoflanka. Komisja postanowiła przyznać także wyróżnienia w postaci pamiątkowych dyplomów oraz nagród rzeczowych.

Wśród wyróżnionych znalazły się potrawy reprezentujące Gminę Postomino: „Pierogi ZUZIE” z Wilkowic, ciasto „Słoneczny Smak” z Wszedzienia oraz „Tort Kanapkowy” z Pieńkówka. Potrawy te promowane były na stoisku Gminy Postomino.

Na zamkowej scenie od godz. 14.00 prezentowały się zespoły artystyczne z gmin należących do „Partnerstwa Dorzecza Słupi”. Wystąpiły m.in.: zespół „Szczebiotka” i zespół taneczny „Sabat” z Kępic, zespół „Marësci” i zespół dziecięcy „Skrzaty” z Cewic, zespół „Seniorzy” z Dębnicy Kaszubskiej, zespół taneczny „Twister” i wokalistki z Borzytuchomia, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Gzubë” i kapela „The Gzubers” z Tuchomia, Marlena Brzeska – tegoroczna laureatka „Kaszubskiego Idola” z Bytowa oraz przedstawiciele Gminy Postomino – Kapela Ludowa „Pieńkowianie”.

Na terenie kompleksu zamkowego zostały ustawione stoiska promocyjne poszczególnych gmin partnerskich, które reklamowały swoje walory turystyczne. Na zaproszenie Partnerstwa i Bytowskiego Centrum Kultury odpowiedziały następujące gminy: Borzytuchom, Bytów, Cewice, Czarna Dąbrówka, Dębnica Kaszubska, Kępice, Kołczygłowy, Parchowo, Tuchomie i jako jedyna gmina nadmorska promowała się Gmina Postomino. Stoisko Gminy przygotowane zostało przez Centrum Kultury i Sportu w Postominie a o jego estetykę i wystrój zadbali młodzi artyści z Pracowni Sztuk Pięknych GAMMA, działającej w Centrum pod okiem pani Jadwigi Czerwińskiej.

Wystawcy zachęcali do odwiedzenia swojego terenu poprzez foldery, broszury, mapy reklamujące region oraz degustacje kuchni regionalnej. Gwiazdą IV Jarmarku Pomorskiego w Bytowie był zespół Golden Life, który bawił licznie zgromadzoną, bytowską publiczności do późnych godzin wieczornych.
M.L-Sz.

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Koncerty, Kultura, Turystyka i promocja i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.