„Raz na ludowo” – po raz drugi w Rowach

„Na ludowo” i wesoło było podczas niedzielnej imprezy kulturalnej pn. „RAZ NA LUDOWO”, która odbyła się 14 sierpnia 2011 r. w Parku Kultury i Wypoczynku w Rowach.

Podczas tej imprezy Centrum Kultury i Sportu w Postominie wraz z sołectwami promowało Gminę Postominu na wspólnym stoisku.

Podczas imprezy można było zapoznać się z działalnością twórców ludowych, którzy do Rowów dotarli z okolicznych miejscowości tj: Starkowo, Wodnica, Machowino oraz Jarosławiec.

Gminę Postomino reprezentowała Wanda Janowicz – malarka, która mieszka w Słupsku w okresie zimowym, a wiosnę, lato i jesień spędza w swojej Galerii „Piaskowej” w Jarosławcu. gdzie można podziwiać jej twórczość – obrazy malowane farbą olejną połączoną z jarosławieckim piaskiem morskim. Nietypowa technika wyróżnia tą malarkę wśród innych malarzy.

Podczas imprezy dodatkową atrakcją był konkurs kulinarny na „Najlepszą potrawę regionalną” dla kół gospodyń wiejskich i sołectw, które przygotowały potrawy  do oceny jurorów.

Komisja konkursowa powołana na tę okazję w składzie:
p. Edyta Lubiak – Radio Koszalin – przewodnicząca,
p. Anna Sobczuk-Jodłowska – Wójt Gminy Ustka oraz
p. Katarzyna Bednarek – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie
oceniały zgłoszone potrawy biorąc pod uwagę ich regionalność, walory smakowe, sposób podania i czas przygotowania potrawy. Jurorzy tak jak i przybyli na imprezę turyści mogli degustować m.in. różnorodne pierogi, Frekase – kura w białym sosie, zupę z węgorza, ciasta słonecznikowe, pasztet oraz masło i twaróg własnej roboty.

Gminę Postomino w konkursie kulinarnym reprezentowały 4 sołectwa z nietypowymi produktami.

Sołectwo Królewo reprezentowane przez Wiolletę Lasek, która przygotowała do konkursu „Pasztet po Królewsku”, a dodatkowo na stoisku promocyjnym można było częstować się przygotowanymi przez nią obwarzankami drożdżowymi i chruścikami.

Sołectwo Chudaczewo reprezentowała Danuta Mielczarek, która do Rowów zawitała ze swojskim twarogiem i masełkiem pod wspólną nazwą „Rozkosz podniebienia”. Produkty te można było także spróbować na stoisku. Urzekające było podanie masła w liściu chrzanu, tak jak to robiono za dawnych lat.

Sołectwo Wilkowice reprezentowała Marzena Feret ze znanymi już w okolicy  i wielokrotnie prezentowanymi na konkursach kulinarnych „Pierogami Zuzie”.

Sołectwo Wszędzień reprezentowane przez Marię Lech-Szajner, która przygotowała słonecznikowe ciasto „Słonecznikowy blask”.

W czasie oczekiwania na wyniki konkursu, na scenie prezentowały się zespoły śpiewacze i ludowe, które dotarły do Rowów z Kwidzyna, Kobylnicy, Dębnicy Kaszubskiej, Łodzi, Objazdy. Gminę Postomino na scenie reprezentowała Kapela Ludowa „Pieńkowianie”. W czasie drugiego wyjścia kapeli zadebiutował na scenie Jakub Mielczarek z Chudaczewa, który wraz z „Pieńkowianami” wspólnie grał na akordeonie i śpiewał. Gratulujemy odwagi i życzymy dalszych sukcesów na małej i dużej estradzie.

Jury konkursu kulinarnego po naradzie, zgodnie z regulaminem postanowiło przyznać następujące nagrody:
I miejsce dla KGW z Kluk – Łokciowe  za zupę z węgorza
II miejsce dla Sołectwa Dębnica Kaszubska za pierogi z kurkami i kapustą 
III miejsce dla Sołectwa Chudaczewo za „Rozkosz podniebienia” – swojski twaróg i masło
wyróżnienie dla KGW z Wodnicy za „Frekase – kura w białym sosie”

Pozostałe zgłoszone do konkursu potrawy również zostały nagrodzone upominkami za uczestnictwo.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do kolejnej, udanej promocji i prezentacji Gminy Postomino – naszej małej ojczyzny. Dzięki waszym pomysłom, zaangażowaniu i poświęceniu razem możemy stworzyć więcej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Koncerty, Kultura, Śpiew, Sztuka, Turystyka i promocja i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.