Resime biegu samorządowców „Bursztyn Jarosławca” – okiem Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”

fot. Ryszard Pietrasz, źródło http://slawno.naszemiasto.pl/

Najstarszym w naszym kraju biegiem ogólnopolskim gromadzącym na linii startu wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, pracowników urzędów administracji terenowej wszystkich szczebli oraz posłów, senatorów i gości zaproszonych przez organizatora jest bieg w Jarosławcu. Bliski Redakcji „Wspólnoty”, bo jesteśmy jednym z fundatorów licznych nagród oraz sprawujemy patronat medialny nad jego przebiegiem.

Ranga „Bursztynu Jarosławca” jest na tyle znana wśród samorządowców, że coraz częściej jego organizator – Centrum Kultury i Sportu w Postominie – o zgłaszających się uczestnikach wie kilka tygodni wcześniej. Dyrektor Centrum Agnieszka Czarnuch ma uzasadnione powody do satysfakcji. Jak mówi: „Bursztyn Jarosławca” jest jednym z wielu biegów, który odbywa się przy okazji biegu głównego znanego pod nazwą Międzynarodowy Bieg po Plaży. Sprawy legislacyjne dotyczące kolejnej imprezy biegowej rozpoczynają się … rok wcześniej. Jeszcze w starym roku rezerwujemy sędziów, zwracamy się do sponsorów (w tym roku firm, instytucji i osób fizycznych wspierających bieg było kilkadziesiąt). Kontaktujemy się z samorządami z Polski, aby wystawiły swoje reprezentacje, wsparły nas w zdobyciu nagród, aby mogły zaistnieć tutaj w Jarosławcu, bo nie zawsze są w stanie same zorganizować tego typu imprezę. Później szukamy wykonawców medali, zlecamy zakup nagród, itd., itp. Staramy się, aby do odjazdu ostatniego zawodnika mógł on w godziwych warunkach spożyć ciepły posiłek, zregenerować ogromny wysiłek włożony w czasie biegu. Nikt z biegaczy nie wyjedzie bez cennej i praktycznej pamiątki. Wizytówkami imprezy są także zapraszani wybitni sportowcy, mistrzowie olimpijscy, mistrzowie i rekordziści świata, którzy są wizytówkami biegu i całej imprezy. Takie nazwiska jak Jacek Wszoła, Władysław Komar, Tadeusz Ślusarski, Bronisław Malinowski, Irena Szewińska, Bogusław Mamiński, Jan Huruk, Grażyna Rabsztyn czy Zygmunt Smalcerz są tego najlepszym przykładem. I zapewniam, że to tylko niewielki poczet gwiazd polskiego sportu i nie tylko, które u nas gościły. W tym roku zaszczycił nas swoją obecnością Zbigniew Buczkowski – aktor oraz olimpijczycy – Zenona Baniewicz, Bogusław Mamiński, Jan Dydak i Jan Huruk.. A od poniedziałku po podsumowaniu tegorocznej imprezy zaczną się przygotowania do tej, która nas czeka w 2012 r. Tylko tak przyjęty harmonogram daje gwarancje, że bez względu na aurę, sprawy osobiste i służbowe – koleżanki i koledzy samorządowcy pojawią się na naszym biegu.”

Tegoroczny – 16. już Ogólnopolski Bieg Samorządowy zgromadził 74 zawodników. Biegali urzędnicy oraz wybrańcy wyborców ze wszystkich regionów Polski. Był i senator, radna sejmiku wojewódzkiego, wicemarszałek. Honorowym gościem – biegaczem był znakomity aktor ról komediowych Zbigniew Buczkowski.

Jak mówi pomysłodawca i organizator biegu – Zdzisław Ludwikowski: „Bieg na dystansie 2.ooo m jest rozgrywany po urokliwych uliczkach kurortu. W tym roku – choć odbył się przy silnej morskiej bryzie – obyło się bez deszczu i wysokiej temperatury, jak to było normą w ostatnich latach.”.

Charakterystyczne są uwagi jego uczestników. Zbigniew Mielczarski, pracownik urzędu miejskiego w nieodległym Darłowie wskazuje, że „oprócz perfekcyjnej organizacji samego biegu wyróżnić należy troskę organizatorów o jego uczestników. Do biegu można się spokojnie przygotować w szkole w Jarosławcu, gdzie gospodarze oferują nie tylko zaplecze sanitarne i socjalne, ale także parkingi dla przyjezdnych. Bezsprzecznie ze wszystkich biegów samorządowych w jakich bierzemy z kolegami samorządowcami udział, tutaj w Jarosławcu biegaczom są stworzone najlepsze warunki.”

Jeśli do tych ocen dodamy przykład samego wójta gminy Postomino – Janusza Bojkowskiego, który nie tylko osobiście wita każdego biegacza, ale zawsze jest wśród biegających oraz jego zastępcy Adama Drapały, który uchyla przysłowiowe niebo, aby uczestnikom biegu niczego nie brakło, to jawi się nam „Bursztyn Jarosławca” jako impreza wręcz rodzinna, o niezapomnianym klimacie na której koniecznie należy być.

Gwoli dziennikarskiego obowiązku informujemy, że I miejsce w kategorii kobiet zdobyła Dorota Strupińska z Nowej Wsi Lęborskiej, II miejsca zajęła Monika Borek ze Złocieńca, na III miejsce dobiegła Grażyna Antosik ze Sławska.

W kategorii mężczyzn pierwszy na linię mety dobiegł Arkadiusz Piróg ze Sztumu, II miejsce wywalczył Roman Janas, samorządowiec z Grodziska Mazowieckiego, a jako III dobiegł Adam Musiał z Krzyża Wielkopolskiego.

Dla uatrakcyjnienia rywalizacji od wielu lat organizatorzy prowadzą kategorie drużynową. Warunkiem jest wystawienie 3 osobowej drużyny z koniecznym udziałem przedstawicielki płci pięknej. W tym roku brało udział 7 drużyn samorządowych. I miejsce zajęli zawodnicy z Powiatu Grodzisk Wielkopolski, II miejsce biegacze z Urzędu Miasta i Gminy Sztum, III miejsce wybiegali samorządowcy z Gminy Sławno.

Kolejną kategorią w której prowadzona była klasyfikacja była kategoria wiekowa. Dla pań był to wiek 40 lat i więcej, dla panów 50 lat i więcej. W tej kategorii najlepszą kobietą okazała się Justyna Szlachta-Żukowska, drugą była Małgorzata Pietrzak, a trzecią Grażyna Sikorska. Wśród mężczyzn I miejsce zajął Adam Musiał, II miejsce wywalczył Bogusław Barański, a III Grzegorz Wojciechowski.

Zbigniew Mielczarski

WYNIKI XVI Ogólnopolskiego Biegu Samorządowego „BURSZTYN JAROSŁAWCA”

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Imprezy biegowe, Inne wydarzenia, Międzynarodowy Bieg Po Plaży, Sport i rekreacja, Turystyka i promocja i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.