Sezon kąpielowy Morsów zakończony

 W niedzielne popołudnie 17 kwietnia 2011 r. Postomiński Klub Morsów „Wiking” z morsami i morświnkami klubu „Darłowscy Twardziele” oficjalnie zakończył sezon kąpielowy 2010/2011.

Niebo było zachmurzone, wiał silny, porywisty, zimny wiatr, a temperatura wody w Bałtyku miała 7°C.

Przed zanurzeniem ciał w morskiej wodzie Neptun z Prozerpiną, przy wtórze wszystkich kąpiących się podziękowali władcy mórz i oceanów za kolejny, udany sezon tymi słowami:

„My, Morsy i Morświnki Postomińskiego Klubu Morsów „WIKING”  z całą stanowczością potwierdzamy Neptunowi – władcy wszelkich wód oceanicznych, morskich, rzek, jezior, stawów i kałuż że:
۰       w sezonie 2010/2011 świętowaliśmy naszą piątą rocznicę powstania,
۰       byliśmy licznym gronem na VIII Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie,
۰       integrowaliśmy się z Klubami Morsów „Posejdon”, „Sopel”, „Darłowscy Twardziele” i „Chłodek”,
۰       zawsze pokrzepialiśmy się morsowym żurkiem, grzańcem, herbatką z rumem i zajadaliśmy rekinową kiełbaskę.

Przyznajemy, że nie zawsze byliśmy wierni twoim morskim włościom. Po prostu łazikowaliśmy po innych akwenach. Myjąc nogi, pośladki i karki muskającymi morskimi i jeziornymi falami, wszędzie podnosząc lustro wody o jakiś metr.

Jak skułeś po horyzont swe brzegi morskie i zmroziłeś taflą jeziora, kałuże i stawy, to rąbaliśmy przeręble. Nie straszne nam były fale, śniegi i porywisty wiatr.

Przez ostatnie dwa sezony, nie szczędziłeś gradusów na termometrach i śnieżnej pokrywy po pachy, ale my wiernie w każdą niedzielę o godz. 13.00 hartowaliśmy swe ciało i ducha.

Wszem i wobec twierdzimy, że grypa nas się nie ima, a medyka z przypadku odwiedzamy.

Za czadowe, odlotowe kąpiele i dopadające nas niekiedy przyjemne dreszcze też Ci dziękujemy.

Morsy i Morświnki”

Dalej była wspólna rozgrzewka, pamiątkowe zdjęcie i ostatnie zanurzenie w zimnej wodzie. Dla niektórych śmiałków to zanurzenie trwało ponad 20 minut, a w wodzie morsy z radością, okrzykami na ustach żegnały sezon kąpielowy.

W jarosławieckiej kąpieli udział wzięło 58 morsów i morświnek, w tym 4 kąpiących się było aż z Berlina. Dla postomińskich morsów była to kolejna, 158 kąpiel od momentu powstania klubu, a 29 kąpiel w tym sezonie.

Morsy tradycyjnie integrowały się przy ognisku na terenie Ośrodka Wczasowego „Przywodny” w Jarosławcu. Przy pieczonych kiełbaskach, wyśmienitej kaszance, chlebie ze smalcem od morsa Grzegorza, wspaniałym kapuśniaku i grzańcu od morsa Janusza i przepysznych ciastach od nie-morsa Romana wspominano ostanie kąpiele, Czytano też relacje w czasopiśmie „Mors” ze Zlotu Morsów w Mielnie. Oczywiście fotka „Wikinga” była na okładce gazety. Rozmowom nie było końca.

Ostatni sezon kąpielowy Klubu był ekstremalny ze względu na szczególnie trudne warunki. Bardzo niska temperatura i zalegająca, gruba pokrywa śniegu wymusiła wycinanie przerębli w akwenach.

Mijający sezon to m.in. 5-ta rocznica powstania Postomińskiego Klubu Morsów „Wiking” obchodzona w styczniu, udział w VIII Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie, rekordowa kąpiel urodzinowa, w której udział wzięło 151 morsów i 11 „wyjazdowych” kąpieli integracyjnych do Malechowa, Darłówka, Mielna, Bobolic, Ustki, Pomiłowa.

Dla morsa – Zbigniewa Bobrowicza była to 110 kąpiel. Absolutny rekord kąpieli na swoim kącie ma najwcześniej urodzona morświnka – Danuta Zdzitowiecka. Najliczniejszą, kąpiącą się rodziną morsową w ubiegłym sezonie była 5-osobowa rodzina Wilgatów z Pieńkowa. Łącznie wciągu 5 lat istnienia klubu przysięgę Neptunowi przyjmując morsowy chrzest do morsowej braci wstąpiły 204 osoby, członkowie wielu klubów morsów z terenu całej Polski. Kąpiele bożonarodzeniowe, noworoczne czy wielkanocne stały się stałymi punktami morsowego kalendarza kąpieli. Tradycją są też morsowe przebrania.

Mors – Artur Ciróg na kąpiel przybył po spotkaniu zaręczynowym, w asyście narzeczonej, rodziców i przyszłych teściów, którzy stwierdzili że wstąpią w szeregi Postomińskiego „Wikinga” w kolejnym sezonie kąpielowym.

Wśród innych klubów „Wiking” postrzegany jest jako ten najwytrwalszy. Zazwyczaj postomińscy morsowie ostatni wychodzą z wody.

Oprócz białogardzkiego „Sopla”, koszalińskiego „Posejdona”, „Darłowskich Twardzieli” do grona przyjaciół „Wikinga” dołączył w tym sezonie słupski „Chłodek”, co potwierdziła kąpiel integracyjna w Ustce.

W kąpielach licznie uczestniczą też władze gminne, powiatowe, wojewódzkie. Tak było i tym razem. Kąpał się Jan Krawczuk – Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Mieczysław Grabowski – Wiceburmistrz Miasta Sławno, Zastępcy Wójtów – Adam Drapała z Gminy Postomino i Artur Ciróg z Gminy Sławno. Także Przewodnicząca Rady Miasta Sławno – Edyta Szczygielska regularnie uczestniczy w kąpielach. Z kolei Jadwiga Krakowska – Przewodnicząca Rady Gminy Postomino od lat uczestniczy w spotkaniach morsów wspomagając ich organizację, uczciwie dzieląc żurkiem, kapuśniakiem, czy chlebem ze smalcem.

Postomińscy morsowie zauważani są przez pracę lokalną, której przedstawiciele licznie uczestniczą w kąpielach, po których powstają wspaniałe fotoreportaże.

Cieszy fakt, że morsowie po sezonie kąpieli zachowują aktywność fizyczną. Są widoczni na trasach biegowych, uprawiają Nordic Walking, są uczestnikami rajdów rowerowych, uprawiają gry zespołowe, aerobik, lubią tańczyć o czym świadczy spotkanie karnawałowe w ośrodku „Na klifie”.

Uprawiający tę ekstremalną formę rekreacji, jaką jest kąpiel w lodowatej wodzie to bez wątpienia ludzie z charakterem, odważni, o silnej woli, konsekwentnie realizujący swoje zamierzenia.

Postomiński Klub Morsów „Wiking” mimo zakończenia sezonu kąpielowego, tradycyjnie spotka się jeszcze w Jarosławcu na dyngusowej kąpieli w lany poniedziałek, 25 kwietnia 2011 r. o godz. 13.00.

Przedsezon morsów zaczyna się we wrześniu, kiedy to morsowie przygotowują swe ciała do zimowych kąpieli. Oficjalne otwarcie sezonu kąpielowego 2011/2012 odbędzie się w druga niedzielę listopada (13!) 2011 r. Natomiast tydzień wcześniej swój sezon otwiera koszaliński „Posejdon”. Na pewno nie zabraknie na otwarciu na mieleńskiej plaży „Wikinga”.

Z.L.

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Morsy, Sport i rekreacja i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.