Speed Badminton Park w Jarosławcu

Na jarosławieckiej plaży w ubiegły weekend rozstawiono Speed Badminton Park. Kolorowe parawany i namioty, wyznaczone pola do gry oraz instruktorzy spedmintona z rakietami w dłoniach wzbudzały zainteresowanie wśród plażowiczów. Wszyscy chętni, którzy znaleźli się przy zejściu na plażę nr 2 przy ul. Spacerowej mogli poznać nowy, odlotowy sport XXI wieku.

Już od godz. 10.00 w sobotę, 31 sierpnia br. w ogródku Speed Badmintona na wczasowiczów czekały nie lada atrakcje.

Każdy zainteresowany mógł zapoznać się z informacjami o tej nowej dyscyplinie gry. W ogródku gościli też najlepsi polscy zawodnicy tej dyscypliny, którzy chętnie rozmawiali z odwiedzającymi i pokazywali swoje umiejętności, dzielili się też wiedzą i pokazywali przeróżne triki. Wszyscy mogli zobaczyć, dotknąć i wypożyczyć profesjonalny sprzęt do gry w speedmintona i poćwiczyć pod okiem fachowców. Zdarzało się, że niektórzy plażowicze czekali ponad godzinę na możliwość poćwiczenia na przygotowanych boiskach.

Równocześnie odbywał się konkurs dla rodzin, pierwszy w Polsce Gekon Design – konkurs na rzeźbę z piasku – gekona, który jest symbolem speed badmintona. Trzy zwycięskie drużyny późnym wieczorem otrzymały w nagrodę profesjonalne zestawy do gry w speed badmintona.

Przez cały dzień również dzieciaki miały co robić w Speed Badminton Park. Przygotowano specjalnie dla nich Speed Badminton Kids-Cup. Maluchy miały do pokonania kilka konkurencji – trafienie lotką do wyznaczonego pola czy marsz z lotką na rakiecie. Wszyscy, którzy ukończyli przygotowane dla nich konkurencje otrzymali specjalnie na tę okazję przygotowany pamiątkowy medal, których w sumie rozdano ponad 100.

Sobotnią zabawę na jarosławieckiej plaży zakończono wraz z ostatnimi promieniami słońca. Ale turyści, którzy lubią nocne spacery brzegiem morza mieli nie lada okazję zobaczyć rozgrywki Blackmintona. Instruktorzy za pomocą fluorescencyjnych lotek grali w zupełnych ciemnościach, co wzbudziło zachwyt wczasowiczów.

W niedzielę (1 sierpnia br.) na plażowiczów czekały kolejne atrakcje. Oprócz ogródka dla dzieci i szkoleniach w tej nowoczesnej dyscyplinie sportu odbył się II Speedminton Cup Polska, który był pierwszym w Polsce i 2-gim na świecie (po Portugalii) Otwartym Turniejem Speed Badmintona rozgrywanym na plaży.

Turniej rozegrano w 3 kategoriach: kobiety, mężczyźni i juniorzy (do lat 16-tu). Niestety nie udało się zebrać odpowiedniej liczby chętnych do rozgrywek seniorów (40+), mimo że zapisy prowadzone były najpierw za pomocą strony internetowej www.speedbadminton.pl, a później w Speed Badminton Park, bezpośrednio przed turniejem.

Do rozgrywek juniorów przystąpiło 4 zawodników. Najlepsza okazała się Karolina Mołczan, pokonując 3 chłopców: Maksymiliana Kawulę, Grzegorza Kulę i Tomasza Semczuka, zajmujących odpowiednio 2, 3 i 4 miejsce.

Kobiety rozstawione zostały w 2 grupach po 3 zawodniczki i grały systemem „każdy z każdym”. Z grup „wyszły” po 2 zawodniczki, które zagrały w półfinałach. Spośród nich 2 zmierzyły się w finale, a kolejne 2 grały o miejsce III. Zwyciężyła Beata Putkiewicz przed Dorotą Seńczuk i Anną Rogalską. Czwarte miejsce zajęła Teresa Brzozowska (Sławno), 5-te – Agata Sanicka (Tyń – jedyna reprezentantka Gminy Postomino) i 6-te Ewelina Marcinkowska.

W kategorii mężczyzn rywalizowało 8-miu panów rozstawionych w 2 grupach. Grając „każdy z każdym” do półfinału weszli: Mariusz Zdzitowiecki (Sławno), który wygrał z Piotrem Brzozowskim (Sławno), z kolei 2-gi mecz półfinałowy wygrał Michał Woźniak grając z Jędrzejem Florkiem. Ostatecznie w wyniku niezwykle wyrównanego meczu I miejsce zajął Michał Woźniak przed Mariuszem Zdzitowieckim. 3-cie miejsce wywalczył Piotr Brzozowski wygrywając z Jędrzejem Florkiem, który uplasował się na czwartym miejscu. Kolejne miejsca zajęli: Sebastian Seńczuk, Arkadiusz Kula, Sławomir Rogalski i Aleksander Zdzitowiecki.

Turniej zakończono tuż przed godz. 17.00. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Za miejsca I-VI we wszystkich kategoriach zawodnicy otrzymali również nagrody rzeczowe. Zwycięzcy turnieju, którzy stanęli na podium otrzymali także medale z rąk dr Lidii Bomirskiej – przedstawiciela Speed Badminton Polska oraz pamiątkowe puchary od dyrektora Centrum Kultury i Sportu w Postominie.

Organizatorami plażowej zabawy byli: Speed Badminton Polska, Polskie Zrzeszenie Speed Badmintona oraz Centrum Kultury i Sportu w Postominie. Najprawdopodobniej już za rok kolejna zabawa ze speed badmintonem na plaży. Już teraz ZAPRASZAMY.
A.Cz.

Speed badminton jako dyscyplina sportowa został zarejestrowany w Niemczech w 2002 roku. Sport ten można uprawiać bez względu na porę dnia i panujące warunki atmosferyczne. Gra ta łączy w sobie najlepsze cechy tenisa, badmintona i squasha.

Innowacyjne rozwiązania techniczne zastrzeżone pod nazwą Speedminton® dotyczą sprzętu używanego w tej grze. Dzięki odpowiedniej budowie lotka charakteryzuje się wysoką stabilnością na wietrze, a specjalnie skonstruowane lekkie rakiety z silnym naciągiem nadają jej prędkość do 290km/h. Całkowitą nowością jest możliwość gry w ciemności przy zastosowaniu świecących lotek.

Wielką zaletą speed badmintona jest pełna mobilność i uniwersalność terenowa. Nie potrzeba siatki, słupków, boiska, kortu. Grać można gdziekolwiek i kiedykolwiek – w parku, w hali, na plaży, na śniegu. Pole gry da się wyznaczyć niemal w każdym miejscu i na wiele sposobów: patykiem na piasku, kredą na asfalcie, taśmą na trawie lub plaży. Speed badminton nie wymaga specjalnych umiejętności, jest łatwy jak kometka, dynamiczny jak tenis oraz szybki jak squash. Wszystko to sprawia, iż wyraźnie wzrasta popularność i masowość tej formy aktywności fizycznej na świecie.

Speed badminton to nie tylko sport – to przede wszystkim zdrowy styl życia i modna gra towarzyska.

Szczegółowe informacje na stronie www.speedbadminton.pl.

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Sport i rekreacja, Turystyka i promocja i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.