Postomińskie Święto Plonów w rytmie reggae – tylko w Mazowie

30 września 2012 r. w Mazowie, zgodnie z wielowiekową tradycją rolnicy i mieszkańcy gminy Postomino uczcili koniec tegorocznych zbiorów. Święto plonów rozpoczęło się uroczystą, dziękczynną mszą świętą polową, w czasie której ojciec Piotr Włodyga i brat Rafał Dudek poświęcili przyniesione wieńce dożynkowe oraz chleby z tegorocznych ziaren zbóż.

Po zakończeniu nabożeństwa oficjalnego otwarcia uroczystości dokonał Wójt Gminy Postomino – Janusz Bojkowski w asyście Przewodniczącej Rady Gminy Postomino – Jadwigi Krakowskiej. Wójt podziękował rolnikom za tegoroczny trud i wysiłek, życzył dalszej owocnej pracy.

Otwarciu towarzyszyła ceremonia przekazania przez starostów dożynek symbolicznego, pięknie wypieczonego bochna chleba – symbolu niedawno zakończonych żniw. Starostowie, przekazując chleb na ręce Wójta życzyli, aby dzielił go sprawiedliwie wśród mieszkańców Gminy. Ta zaszczytna funkcja Starostów tegorocznych Dożynek przypadła Małgorzacie Hetmańskiej i Eugeniuszowi Hutman – mieszkańcom, rolnikom z Mazowa. W czasie ceremonii Kapela Ludowa „Pieńkowianie” grała znaną wszystkim  pieśń „Plon niesiemy plon”.

W tej ważnej dla rolników i mieszkańców gminy chwili nie zabrakło też gości. Słowa uznania i podziękowania za zebrane plony, za ciężką pracę na roli oraz życzenia dostatku i wszelkiej pomyślności mieszkańcom gminy przekazali: Piotr Zientarski – Senator RP, Andrzej Jakubowski – Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Magdalena Gąsecka – Radna Sejmiku Wojewódzkiego w Szczecinie. Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego – Jan Krawczuk mimo swojej nieobecności skierował pisemne życzenia dla uczestników Dożynek.

Życzenia i upominki na ręce Wójta Gminy przekazał też Burmistrz partnerskiej gminy Trinwillershagen w Niemczech – Klaus-Dieter Than, który wraz ze swoim zastępca oraz reprezentacją strażaków, seniorów, sportowców i myśliwych po raz piąty gościł na gminnym święcie plonów. Wójt w podziękowaniu za dotychczasową współpracę naszych gmin otrzymał ręcznie sporządzoną kronikę minionych lat partnerstwa, której puste strony miejmy nadzieję, zostaną zapisane w przyszłości.

Niespodziankę przygotowali też niemieccy strażacy przekazując upominki na ręce Komendanta Gminnego OSP – Daniela Pakosa już teraz zapowiadając swój udział w zawodach pożarniczych w roku przyszłym.

Wśród gości postomińskiego Święta Plonów byli też: Wojciech Wiśniowski – Starosta Sławieński, Wojciech Stefanowski – Przewodniczący Rady Powiatu w Sławnie, Janusz Stachowicz – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Sławnie, Stanisław Chabowski – Radny Rady Powiatu w Sławnie, Sebastian Dereń – Sekretarz Powiatu w Sławnie, Ryszard Stachowiak – Wójt Gminy Sławno, Artur Ciróg – Zastępca Wójta Gminy Sławno, Elżbieta Wasiak – Burmistrz Tychowa, Mikołaj Kaczanowicz – Komendant Placówki Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Darłowie, Jolanta Jabłońska – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Sławnie i wielu, wielu innych.

Tradycyjnie też Wójt, Przewodnicząca Rady Gminy i Zastępca Wójta – Adam Drapała podzielili się chlebem z mieszkańcami gminy i wszystkimi, którzy w tym dniu przybyli na uroczystości dożynkowe do Mazowa.

Na scenie zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta im. Zbigniewa Galka pod batutą Marcina Rąpalkiego, a postomińskie Mażoretki z Zespołu Szkół w Postominie defilowały w rytm wygrywanych melodii.

Zwyczajem każdych dożynek w gminie Postomino jest ocenianie i nagradzanie dożynkowych wieńców. W tegorocznym Konkursie Wieńców Dożynkowych zaprezentowano 21 sołeckich wieńców oraz 1 kopę dożynkową, przywiezioną z zaprzyjaźnionej, niemieckiej Gminy Trinwillershagen. Wszystkie wieńce były piękne, starannie wykonane i niewątpliwie wymagały wiele pracy. Jury w składzie: Wanda Janowicz – malarka ze Słupska, Ewa Grużewska – malarka ze Strzelina i Magdalena Joda – pracownik Oddziału Regionalnego KRUS w Koszalinie, nie miało łatwego zadania. Każdy wieniec otrzymał numer, wg kolejności ustawienia. Organizatorzy, ani członkowie Komisji Konkursowej nie znali twórców poszczególnych kop dożynkowych. Skrupulatnie notowane punkty i ich sumy pozwoliły wyłonić te – zdaniem jury – najpiękniejsze. Kolejne miejsca zajęły:
1 miejsce – Staniewice
2 miejsce – Pałówko
3 miejsce – Nosalin
4 miejsce – Kanin
5 miejsce – Karsino
6 miejsce – Jarosławiec
7 miejsce – Pieńkówko
8 miejsce – Pieszcz
9 miejsce – Nacmierz
10 miejsce – Pałowo
11 miejsce – Wszedzień
12 miejsce – Jezierzany
13 miejsce – Wilkowice
14 miejsce – Rusinowo
15 miejsce – Dzierżęcin
16 miejsce – Królewo
17 miejsce – Korlino
18 miejsce – Chudaczewo
19 miejsce – Tyń
20 miejsce – Mazów
21 miejsce – Pieńkowo

Za trud włożony w ich przygotowanie oraz za podtrzymywanie tej pięknej tradycji wszystkie grupy wieńcowe otrzymały bony finansowe na zakup nagród.

W trakcie dożynek wręczono też nagrody i wyróżnienia dla zwycięzców konkursu pn. „Piękna wieś, piękna posesja”. Wójt Gminy Postomino uhonorował nagrodami finansowymi laureatów, a byli to:

w kategorii „Piękna posesja”:
1 miejsce – Małgorzata Duda – Rusinowo
2 miejsce – Małgorzata i Sławomir Banasiak – Królewo
3 miejsce – Iwona i Mirosław Mazurek – Nosalin
4 miejsce – Lucyna i Bogumił Michalak – Pieńkowo

w kategorii „Piękna wieś”:
1 miejsce – Złakowo
2 miejsce – Staniewice
3 miejsce – Łącko

Janusz Bojkowski – Wójt Gminy Postomino przy okazji dożynek wręczył nagrodę – kosiarkę żyłkową dla Najpopularniejszego w powiecie sławieńskim Koła Gospodyń Wiejskich, które jakiś czas temu zwyciężyło w plebiscycie zorganizowanym przez „Dziennik Bałtycki”. Katarzyna Nieradka – sołtys Sołectwa Złakowo odebrała z rąk Wójta nagrodę w imieniu KGW Złakowo.

Dożynki były również okazją do podziękowania złożonego na ręce Wójtowi Gminy i Przewodniczącej Rady Gminy za utwardzenie drogi i polepszenie tym samym wizerunku wsi Mazów. Te miłe słowa i kwiaty w imieniu Sołectwa przekazali delegaci wraz z Sołtysem – Janem Antosik.

Podczas tegorocznych dożynek po raz pierwszy zorganizowano Konkurs na najciekawsze stoisko sołeckie. W konkursie uczestniczyło 8 stoisk. Komisja konkursu miała zdecydowanie trudne zadanie. Sołectwa wykazały się niezwykłym kunsztem i pomysłowością, promując swoje walory. Według Komisji, a zapewne także uczestników imprezy, zaszczytne pierwsze miejsce przyznano sołectwu Pałówko. Kolejne miejsca zajęły: Wilkowice, Kanin, Wszedzień, Jarosławiec, Złakowo, Chudaczewo i Karsino.

Pogoda podczas imprezy była przewrotna – tak jak i w czasie trwania tegorocznych żniw. Nocna i poranna ulewa przemieniła się w delikatny deszczyk, zimy wiatr, a na zakończenie słoneczko przyciągnęło sporą liczbę uczestników, którzy jak na prawdziwą biesiadę dożynkową przystało mogli raczyć się smakowitym jadłem i napojami. Sołectwo Mazów przygotowało dla wszystkich uczestników swojski bigos, chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym, wiejskie ciasta. Niespodzianką dla smakoszy był pieczony dzik na ruszcie. Dużą popularnością cieszyła się „Ogniowa grochówka”, tradycyjnie już uwarzona przez OSP Wilkowice, którą częstował sam gotujący – pan Józek.

Zwiedzający mogli podziwiać atrakcyjne stoiska sołeckie, gdzie prezentowane było rękodzieło artystyczne z Karsina, przetwory ze spiżarni z Pałówka, pyszne, znane już na Pomorzu pierogi z Wilkowic, krokieciki z barszczykiem z Kanina, ekologiczne kwiatki i ogórki z Chudaczewa, nalewki z Jarosławca i Złakowa oraz frytki i słoneczne długopisy z Wszedzienia.

Można było wziąć też udział w konkursie „Bezpieczeństwo i higiena pracy w gospodarstwie rolnym z elementami pierwszej pomocy przedmedycznej”, który rozgrywany był na specjalnie przygotowanym stoisku Oddziału Regionalnego KRUS w Koszalinie. Nagrody, ufundowane przez KRUS dla zwycięzców – Agnieszki Stożek-Kowalskiej, Leszka Podemskiego i Pawła Czechowskiego wręczyła Magdalena Joda – inspektor KRUS.

Swoją ofertę prezentował też sławieński Oddział Banku BGŻ S.A. Każdy mógł zasięgnąć porad finansowych, dowiedzieć się o warunkach preferencyjnych kredytów dla rolników, czy też o prowadzeniu rachunków indywidualnych. W namiocie Słowińskiej Grupy Rybackiej można było zasięgnąć porady ekspertów dotyczącej w szczególności pozyskiwania środków unijnych.

Dla dzieci tego dnia też było wiele darmowych atrakcji. Plac zabaw z dmuchanymi zjeżdżalniami i ciuchcią, stoisko artystyczne prowadzonych przez Centrum Kultury i Sportu świetlic wiejskich, gdzie można było dekorować pierniki, malować gipsowe dekoracje, wykonać kolorowe kwiatki, kartki, ekologiczne obrazki. Każdy mógł mieć też fantazyjnie pomalowaną buźkę. Panie, które na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą w świetlicach, również tego dnia spisały się na medal organizując wspaniale czas najmłodszym.

Pierwszy raz w historii nie zorganizowano Turnieju Sołectw, ale i tak wszyscy chętni mogli wziąć udział w zabawach rekreacyjnych, grach i konkursach dożynkowych. Zawody rekreacyjno-sportowe zgromadziły rzesze uczestników i kibiców. Rozegrano 9 przeróżnych konkurencji, w których nagrody ufundowali sponsorzy. Wyniki konkurencji:

Rzut gumowcem Sołtysa do celu:
1 miejsce – Ireneusz Iśko – Pałówko
2 miejsce – Dariusz Borsut – Chudaczewo
3 miejsce – Elżbieta Pacak – Pałowo

Ping Pong-owe podbijanie:
1 miejsce – Mateusz Manuszewski – Jezierzany
2 miejsce – Patryk Jachemek – Pieńkówko
3 miejsce – Daniel Manuszewski – Jezierzany

Dożynkowy strzelec:
kobiety:
1 miejsce – Klaudia Maksim – Chudaczewo
2 miejsce – Renata Zaręba – Wilkowice
3 miejsce – Jolanta Lampkowska – Nacmierz
mężczyźni:
1 miejsce – Jan Bukowski – Kanin
2 miejsce – Jan Kasyna – Możdżanowo
3 miejsce – Robert Wanago – Pałówko

Plon jesieni:
1 miejsce – Klaudia Twarowska, Radosław Twarowski – Tyń
2 miejsce – Jolanta Wnuczek, Eugeniusz Wnuczek – Tyń
3 miejsce – Edyta Staszak, Wojciech Wilawer – Chudaczewo

Dożynkowy mistrz fajerki:
1 miejsce – Jan Twarowski – Tyń
2 miejsce – Katarzyna Sobczak – Pieńkówko
3 miejsce – Robert Wanago – Pałówko

Wiejski żongler:
1 miejsce – Dominik Bosak – Pieńkówko
2 miejsce – Mateusz Manuszewski – Jezierzany
3 miejsce – Bartosz Jachemek – Pieńkówko

Dożynkowy mistrz beretu:
kobiety:
1 miejsce – Elżbieta Pacak – Pałowo
2 miejsce – Zofia Długońska – Staniewice
3 miejsce – Jolanta Lampkowska – Nacmierz
mężczyźni:
1 miejsce – Dariusz Borsut – Chudaczewo
2 miejsce – Andrzej Lampkowski – Nacmierz
3 miejsce – Dominik Bosak – Pieńkówko

Dożynkowy siłacz w przerzucaniu opony:
1 miejsce – Radosław Twarowski – Tyń
2 miejsce – Wojciech Wilawer – Chudaczewo
3 miejsce – Daniel Manuszewski – Jezierzany
Żniwna drużyna linowych mocarzy:
1 miejsce – Chudaczewo – E. Staszak, A. Milczarek, W. Wilawer, D. Borsut, Ł. Tomczyk
2 miejsce – Postomino – D. Szejna, A. Jakubik, T. Sułek, D. Ordon, M. Speiser
3 miejsce – Mazów – B. Bojkowska, M. Zabłotny, M. Sawicki, Ł. Sawicki, A. Hutman

Zawody sędziowali: Kazimierz Gąsiorowski, Marek Domżałowicz, Krzysztof Ugorski i Zdzisław Ludwikowski.

W części artystycznej nie zabrakło gwiazd – i tych dużych i tych małych. Wszyscy pięknie prezentowali się na dożynkowej scenie. Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół w Postominie – 25 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. p. por. E. Gierczyk, Zespół tańca „DYG” i „Mały Dyg”, Zespół Wokalny „ANONIM”. Swoje umiejętności zaprezentowali uczestnicy zajęć tańca break dance – Master Freeze Crew z Centrum Kultury i Sportu w Postominie. Ich wygibasy i figury niemal że akrobatyczne wzbudziły liczne okrzyki i wybuchy oklasków wśród publiczności. Zespół Szkół w Pieszczu był reprezentowany przez zespół wokalny  „BreakThru” oraz zespół taneczny „Freedom”. Jedną z najmłodszych wiekowo grup byli uczniowie Szkoły Podstawowej w Staniewicach. Swoje umiejętności taneczne zaprezentowała grupa „Bolero”. Stare, zapomniane dziś piosenki takie jak „Czerwone jabłuszko” w nowej, lekko rokowej aranżacji z elementami hip-hopu zaprezentował zespół wokalny „Złote Nutki”, zaś biało-czerwony fan klub polskiej reprezentacji – uczniowie klasy I – „Euro Maniacy” zaśpiewali znane wszystkim „Koko, koko, Euro spoko” z nieco zmienionym, urealnionym tekstem. Na zakończenie prezentacji szkół swoje umiejętności zaprezentowali podopieczni Zespołu Szkół w Jarosławcu. Wspaniale zatańczył zespół taneczny „Rytm”. Zaśpiewały dziewczęta z zespołu „Bursztynek”, a swoje umiejętności gry na skrzypcach zaprezentowała Julia Surma – uczęszczająca do Społecznego Ogniska Muzycznego.

Na scenie zaprezentowali się także podopiecznych Stowarzyszenia na rzecz pomocy rodzinom wiejskim „Nasza Przyszłość” w Postominie. Wszyscy wspólnie zaśpiewali 4 utwory, zaś solista wykonał pięknie utwory na keyboardzie.

W końcu przyszła kolej na bardziej ludowe klimaty. Najpierw zaśpiewały członkinie Zespołu Wokalnego „Pieszczanki” z Pieszcza, wzbudzając fale oklasków wśród publiczności. Na taki sam aplauz zasłużyli występujący po nich członkowie Kapeli Ludowej „Pieńkowianie” z Postomina. Biesiadne śpiewanie kontynuował Zespół „Kubryk” z Ustki, który umilał wszystkim spędzany na dożynkach czas.

Gwiazdą wieczoru tegorocznych dożynek był Kamil Bednarek z Zespołem. Gwiazda przyciągnęła na swój koncert setki, tysiące fanów z okolicznych miejscowości. Na pewno nikt nie był rozczarowany po trwającym niespełna 2 godziny koncercie, w którym królowały rytmy reggae, ale nie obyło się też bez znanych i starszej młodzieży utworów. Wspaniały kontakt z publicznością i trwające prawie godzinę rozdawanie autografów z pewnością przypadło do gustu zgromadzonym uczestnikom dożynek.

Niespodzianką na zakończenie koncertu był wspaniały, przygotowany przez sponsora pokaz sztucznych ogni. Czerwone, zielone, niebieskie i złote światła rozświetliły dożynkowe niebo nad Mazowem.

Niezwykle udany, dożynkowy wieczór zakończyła zabawa taneczna na skarpie brzegowej rzeki Wieprzy przy muzyce na żywo w wykonaniu zespołu „Sekwens”.

Reasumując, Dożynki Gminne „Mazów 2012” należy uznać za niezwykle udane. Ogromne słowa uznania należą się całej społeczności sołectwa Mazów, która w niezwykły sposób przystroiła swoją wieś i godnie przyjęła wszystkich, przybyłych na uroczystości gości.

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i przeprowadzenia dożynek, a w szczególności Janowi Antosikowi – Sołtysowi i Mieszkańcom Mazowa – za wielki wkład pracy oraz czas poświęcony przygotowaniom. Dziękujemy też Jarosławowi Kwiatkowi – Komendantowi i funkcjonariuszom Straży Gminnej w Postominie, Straży Granicznej w Darłowie, Policji w Postominie oraz strażakom ochotnikom, którzy w tym dniu dbali o bezpieczeństwo, ład i porządek podczas wydarzenia, a także strażakom z OSP Wilkowice za pyszną grochówkę i zabezpieczenie terenu.

Serdeczne podziękowania kierujemy też do Sponsorów, gdyż bez Państwa pomocy i wsparcia organizacja przedsięwzięcia na taką skalę nie byłaby możliwa. Dziękujemy i zapraszamy do dalszej współpracy.

GŁÓWNI SPONSORZY DOŻYNEK GMINNYCH „MAZÓW 2012”:

SPONSORZY DOŻYNEK GMINNYCH „MAZÓW 2012”:

 • Agencja Mienia Gminnego i Spraw Publicznych w Postominie
 • Agromor Sp. J. – Ryszard Niemczura, Paweł Łuczak – Sławno
 • Bank Gospodarki Żywnościowej SA, Oddział w Sławnie
 • Bank Spółdzielczy w Ustce
 • Bojkowski Janusz – Wójt Gminy Postomino
 • Centrum Kultury i Sportu w Postominie
 • Chabowski Stanisław – Radny Rady Powiatu w Sławnie, Sołtys Sołectwa Górsko
 • Cukiernia, Wytwórnia Lodów „Taja” – Janina i Roman Tama – Jarosławiec
 • Czerwińska Jadwiga – Postomino
 • Czerwiński Zbigniew – Wiceprzewodniczący Rady Gminy w Postominie
 • Dąbrowska Mirosława – Sławno
 • Eco-Wind Sp. z o. o.
 • Ferma Drobiu „Jaj-Pol” – Tyń
 • Firma Handlowo Usługowa – Anna Pitus – Warszkowo
 • Firma Wielobranżowa – Hurtownia Budowlana „Fuga” – Witold Poprawski – Sławno
 • Foryś Emilia – Radna Rady Gminy w Postominie
 • Fotografia i Film – Patryk Ślązak – Darłowo
 • Frączak Wanda – Radna Rady Gminy w Postominie
 • Gawlista Jarosław – Jarosławiec
 • Gospodarstwo Rolne – Wanda, Krzysztof, Marcin Galek – Pieńkowo
 • Gościniec „Eden” Wellness & Spa – Józef Pilen – Chudaczewko
 • Handel Detaliczny, Wynajem Pokoi – Jadwiga Kawczyńska – Jarosławiec
 • Handel i Usługi „Moram” – Małgorzata Hankaoui – Sławno
 • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Oddział w Koszalinie
 • Koło Łowieckie „Jurand ze Spychowa” – Sławno
 • Krakowska Jadwiga – Przewodnicząca Rady Gminy w Postominie, Sołtys Sołectwa Łącko
 • Kukowska Alicja – Radna Rady Gminy w Postominie
 • Kurzyńska Marzena – Radna Rady Gminy w Postominie, Sołtys Sołectwa Rusinowo
 • Laminopol Konstrukcje Sp. z o. o. – Postomino
 • Łozińscy Janina i Paweł – Sławno
 • Megawat Polska S. C. – Kazimierz Ordon i Andrzej Ordon – Marszewo
 • Ochotnicza Straż Pożarna w Wilkowicach
 • Ośrodek Wczasowo-Kolonijny „Marysieńka” – Wojciech Gajewski – Jarosławiec
 • Ośrodek Wczasowo-Kolonijny „Rafa” – Igor Kwiatkowski – Jarosławiec
 • Ośrodek Wczasowo-Rehabilitacyjny „Arka” – Stefan Kwiatkowski – Jarosławiec
 • Ośrodek Wypoczynkowo-Kolonijny „Barka” – Stefan Kwiatkowski – Jarosławiec
 • Ośrodek Wypoczynkowy „Na Klifie” – Helena Kapica – Jarosławiec
 • Owsiuk Irena – Radna Rady Gminy w Postominie
 • Pakos Daniel – Radny Rady Gminy w Postominie, Sołtys Sołectwa Wilkowice
 • Park Wodny „JAN” w Darłówku – Dorota Majkut
 • Pomorskie Centrum Rehabilitacji, Zdrowia i Urody „Panorama Morska” – Danuta i Leszek Haratykowie – Jarosławiec
 • Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem’’ – Sławno
 • Pracownia Sztuk Pięknych „Gamma” – Postomino
 • Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe „Magda” – Sławno
 • Rój Anna – Sołtys Sołectwa Pieńkówko
 • Siwiuk Bronisława – Sołtys Sołectwa Staniewice
 • Sklep Ogólnoprzemysłowy – Robert Szczepański – Postomino
 • Sklep Sportowy  „Puma” – Krystyna Grabowska – Sławno
 • Szlawski Bogdan – Dyrektor Agencji Mienia Gminnego i Spraw Publicznych w Postominie
 • Twarowski Jan– Sołtys Sołectwa Tyń
 • Wal Marek – Staniewice
 • Zakład Mechaniki Pojazdowej – Karol Siwek – Jezierzany
 • Zakład Ogólnobudowlany – Ryszard Kowalski – Postomino
 • Zakład Piekarniczy – Sabina i Czesław Orłowscy – Sławno
 • Zakład Uboju i Przetwórstwa Mięsnego – Maria i Grzegorz Sendeccy – Bobrowiczki
 • Zakład Usług Leśnych – Eugeniusz Hutman – Mazów
 • Zarzycka Renata – Radna Rady Gminy w Postominie
 • Żuchowski Piotr – Sołtys Sołectwa Jarosławiec

 

 

K. Marczak, M. Lech-Szajner, A. Czarnuch

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Koncerty, Kultura, Śpiew, Sport i rekreacja, Sztuka, Taniec, Turystyka i promocja i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.