Szanty nad jeziorem Wicko w Łącku

W niedzielne popołudnie, 31 lipca 2011 r., przy pięknej, słonecznej pogodzie odbyła się druga już Biesiada Szantowa – KUBRYKIADA. Malowniczy krajobraz na przystani żeglarskiej na jeziorze Wicko w Łącku sprzyja tego typu przedsięwzięciom. Białe żagle łopoczące ponad taflą jeziora dodawały „morskiego klimatu” imprezie.

Jako pierwszy na scenie pojawił się Teatr KROKODYL z Poznania. Interaktywne przedstawienie pt.: „Morskie opowieści” wciągnęło do wspólnej zabawy dzieci i ich rodziców. Wszyscy wspólnie śpiewali, tańczyli, skakali. Najmłodsi zostali też zaproszeni na scenę przez głównego bohatera opowieści – Bąbla.

Teatr tworzą państwo Falana. Tadeusz Falana to znany – przede wszystkim ze szklanego ekranu – aktor. Od lat gości w naszych domach grając w wielu serialach tj.: „Ojciec Mateusz”, „Odwróceni”, „Pierwsza miłość”, „Na Wspólnej”, „Samo życie”, „M jak miłość”, „Złotopolscy”, „Sława i chwała”, Na kłopoty… Bednarski”, „Pogranicze w ogniu”, „Dom”. Wystąpił też w wielu kinowych produkcjach, tj.: „Samowolka”, „Przypadek Piekosińskiego”, „Psy”, „Kroll”, „Ucieczka z kina Wolność”, „Pogrzeb kartofla”, „Prymas, trzy lata tysiąclecia”, „Daens”.

Na scenie pojawił się też zespół KUBRYK z Ustki, którego frontmen – Krzysztof Piechota pojawia się na muzycznej scenie od ponad 30 lat. Najpierw występował z zespołem estradowym „Reling”, potem założył zespół wokalny „Mesa”. Od początku lat 90-tych kojarzony jest nierozerwalnie z „Kubrykiem”, w którym pełni rolę śpiewającego gitarzysty i razem z Ryszardem Orzechowskim – śpiewającym akordeonistą tworzą trzon zespołu. Specjalnością repertuarową Kubryka stały się trochę zapomniane, stare, polskie piosenki morskie i marynarskie, z powodzeniem propagowane przez zespół po dzień dzisiejszy. Kubryk interpretuje także najpopularniejsze, współczesne przeboje żeglarskie. Ma też w repertuarze wiele własnych kompozycji.

Krzysztof zajął się też konferansjerką i podczas łąckiej „Kubrykiady” zabawiał publiczność, przeprowadzał konkursy i opowiadał liczne, morskie opowieści.

Na scenie pojawił się też zespół HANDSZPAKI ze Słupska, którego trzon tworzą dziennikarze i redaktorzy znani z prasy i radia – Piotr Merecki (śpiew, gitara) i Marek Rogala (śpiew, akordeon). Zespół istnieje od 10 lat i zaprezentował, jak mówią jego członkowie – szanty masowego rażenia. Były to tradycyjne szanty, w tym także śpiewane a`apella oraz najpopularniejsze piosenki żeglarskie i marynistyczne.

Podczas „Kubrykiady” wszyscy razem śpiewali … morze, nasze morze… pod żaglami Zawiszy…, 10 w skali Beauforta…, czy hiszpańskie dziewczyny. Bawili się razem i starsi i młodsi. Były grupy kolonistów z Jarosławca, Jezierzan i okolic. Bawiły się z nami całe rodziny i indywidualni turyści a także mieszkańcy Łącka i okolicznych miejscowości.

W imieniu Organizatora przedsięwzięcia – Centrum Kultury i Sportu w Postominie serdecznie dziękuję:

  • panu Mirosławowi Lamkowskiemu – kapitanowi Szkoły Żeglarstwa ISSA MAGOLA, za udostępnienie terenu i mediów na potrzeby organizacji imprezy, za zorganizowanie regat żeglarskich oraz zaangażowanie podczas realizacji przedsięwzięcia,
  • instruktorom MAGOLI, za stworzenie „klimatu”,
  • strażakom i strażaczkom z OSP Łącko pod wodzą Zdzisława Kani, za to że dbali o pełne żołądki uczestników Kubrykiady,
  • funkcjonariuszom Straży Gminnej w Postominie za to, że dbali o ład i porządek podczas imprezy,
  • ratownikom medycznym z grupy Andrzeja Ruta za to, że dbali o zdrowie i życie uczestników biesiady,
  • pracownikom Centrum Kultury i Sportu w Postominie, za to że poświęcili kolejną już niedzielę, byście Państwo mogli dobrze się bawić,
  • uczestnikom i widzom Kubrykiady – za to, że byliście z nami.

Agnieszka Czarnuch

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Koncerty, Kultura, Śpiew, Sztuka, Taniec, Turystyka i promocja i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.