X Zlot Morsów w Mielnie za nami

Od czwartku 8 lutego do niedzieli 10 lutego 2013 roku Mielno było światową stolicą morsów. To wszystko za sprawą X Międzynarodowego Zlotu Morsów. Program był bogaty w wydarzenia, z którego każdy mógł wybrać coś dla siebie. A działo się naprawdę dużo – były rozstawione trampoliny na plaży głównej, balie z ciepłą wodą i sauny na promenadzie. Robiono zdjęcia termowizyjne, odbywały się zajęcia z Nordic Walking dla początkujących i bardziej zaawansowanych, odbył się morsowy bieg śniadaniowy, wielkie, 2-dniowe sympozjum „Jak morsować aby nie chorować”, Turniej Mrozoodpornych. Był „grill urodzinowy”, integracyjna impreza Disco Mors, bal morsów w hali sportowej w Mielnie, bankiet w Ośrodku „Krokus”.


W niedzielę, od godziny 10 przed Mieleńską Halą Sportową zaczęły gromadzić się morsowe grupy kolorowo przebrane, aby o godzinie 11 wyruszyć w barwnym pochodzie ulicami Mielna na plażę. Parada ulicami Mielna trwała dobre pół godziny.

Ze sceny gromadzących się na plaży morsów i publiczność na promenadzie rozgrzewał zespół Hula Gula hitem grupy Weekend – „Ona tańczy dla mnie”.

Po odśpiewaniu Hymnu Morsów, wspólnej rozgrzewce i końcowym odliczaniu, rekordowa liczba uczestników wbiegła do bardzo zimnego Bałtyku. Niektórzy zostawali w nim kilkanaście minut inni wychodzili z wody, by za chwilę zanurzyć się ponownie.

Pogoda była idealna, bezwietrznie, niebo bezchmurne, piękne słońce, a powietrze rześkie. Temperatura miała dwa stopnie na minusie, a temperatura wody miała tylko 1 stopień Celsjusza.

Specjalnie dla kąpiących się na plaży ustawiono wielki kocioł z gorącą herbatą.

Gościem specjalnym tegorocznego zlotu był Bilguun Ariubaatar znany z programu stacji TVN „Taniec z gwiazdami”

W X Międzynarodowym Zlocie Morsów udział wzięła rekordowa ilość morsów i foczek – 1725 osób, z 151 miejscowości w Europie. Udział wzięli morsowie i foczki z Danii, Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Polski. Na zlot przybyło 80 morsowych klubów i 198 indywidualnych uczestników i uczestniczek.

Najliczniejszym klubem morsowym był Katowicki Klub Morsów „Arktyka” (47 osób). Najstarszym morsem był 83 letni Jerzy Alboszta z Elbląga, a foczką 77-letnia Erika Most z Niemiec.

Najmłodszym morsem był zaledwie 3-miesięczny Kacperek, który w Bałtyku zamoczył rączkę, a najmłodszą foczką była 8-miesięczna Dorota – oboje reprezentują Krakowski Klub Morsów.

Aneta Pełka z Tomaszowa Mazowieckiego została królową balu, a królem Dominik Kasprzyk z Wrocławskich Morsów.

Turniej Mrozoodpornych wygrali Lodołamacze z Margolina.

Nasz Postomiński Klub Morsów „Wiking” na kąpieli reprezentowało 43 uczestników z tego 11 osób wzięło udział w zlocie. W gronie tym było 18 kobiet i 25 mężczyzn, a średnia wieku wyniosła 44 lata. W paradzie morsowej (choć w tym roku bez kapeli „Pieńkowianie”) grupa postomińskich morsów zaprezentowała się bardzo wyraziście. Kąpielowe przebrania wzbudzały podziw publiczności, a klubowe flagi widoczne były podczas kąpieli.

Radości z udziału w wyjeździe nie krył Zastępca Wójta Gminy Postomino – Adam Drapała, który mimo że tym razem nie wszedł do wody zapowiedział, że wróci do morsowania wkrótce w Jarosławcu. Natomiast Jan Krawczuk – aktywny „Wiking” z wody wyszedł jako jeden z ostatnich.

Wszyscy uczestnicy zlotu otrzymali Certyfikaty potwierdzające odwagę w starciu z wodami lodowatego Bałtyku podczas X Międzynarodowego Zlotu Morsów Mielno 2013.

Z. Ludwikowski

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Morsy, Sport i rekreacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.