Żaglówki na jez. Wicko

W dniach 7-9 września 2012 r. na jeziorze Wicko w miejscowości Jezierzany odbyły się regaty zdalnie sterowanych modeli żaglowych.

Pierwszego dnia zostały rozegrane Eliminacje do Mistrzostw Polski w klasie F5-10, w których udział wzięło łacznie 17 zawodników.

W klasyfikacji seniorów wygrał Julian Damaszk z „Blizy” Wejherowo. Drugi był Paweł Albrecht z „Wodnika” Poznań”, a trzeci Damian Damaszk z „Blizy.

W klasyfikacji juniorów wygrał młodzik – Karol Bąk, reprezentujący UKS „Czarni” Pieszcz. Miejsca 2-4 zajęli reprezentanci „Blizy” Wejherowo, zaś na miejscu 5 uplasował się również reprezentant „Czarnych” – Dawid Mazurek.

Następne dwa dni to Europa Cup i Mistrzostwa Polski w najbardziej prestiżowej klasie F5-M, w których wystartowało 25 zawodników z czterech krajów. Najliczniejszą grupą byli oczywiście Polacy. Zawodnicy z Białorusi, Czech i Niemiec przyjechali na rekonesans jeziora i warunków wietrznych na jez. Wicko przygotowując się do przyszłorocznych Mistrzostw Świata Modeli Żaglowych, których Gmina Postomino będzie gospodarzem na przełomie sierpnia i września 2013 r.

Mistrzostwa Polski w kategorii senior wygrał Jan Springer z Wągrowca, drugi był Julian Damaszk z Wejherowa, a trzeci Damian Damaszk też z Wejherowa.

Z kolei wśród juniorów zwyciężył młodzik – Patryk Żeberski z „Wodnika” Poznań. Na drugim miejscu uplasował się Dawid Mazurek z „Czarnych” Pieszcz, a na trzecim – Paweł Gosz z „Blizy” Wejherowo. Młodzik – Karol Bąk z „Czarnych” uplasował się na 6 miejscu w klasyfikacji juniorów.

W rywalizacji Europa Cup zwyciężył, będąc na miejscu trzecim Czech Petr Nehera, drugi był jego rodak Jaroslav Krouman (6 open), a miejsce trzecie wywalczył Niemiec – Helmut Hoyer (7).

Pogoda i warunki wietrzne sprzyjały żeglowaniu. Pierwsze dwa dni to silny wiatr, gdzie każdy mógł wypróbować stan przygotowania żaglówki do żeglowania w trudnych warunkach na najmniejszym komplecie takielunku. Trzeciego dnia wiało bardzo słabo zmuszając zawodników do zmiany ożaglowania na najwyższy komplet.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

Tomasz Kukowski
A. Czarnuch

Ten wpis został opublikowany w kategorii CKIS Postomino, Inne wydarzenia, Sport i rekreacja, Turystyka i promocja i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.